Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci “İyilik Treni”nin Van’dan Pakistan’a uğurlanması töreninde konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Van’dan Pakistan’a revan “İyilik Treni”nin uğurlanması töreninde, “Tüm acıyı belki dindirmez ama arz azından Pakistanlı kardeşlerimizin birlikte olduğumuzu burada bir posta henüz ifşa etmek durumundayız çünkü bu kardeşlerimiz, zorda olduğumuz sabah akşam yanımızda önceki gördüğümüz kardeşlerimiz olmuştur.” dedi.

Van Valiliği koordinatörlüğünde İl Kıran ve Ivedi Format Müdürlüğünce 21 ilde hazırlanan 811 ton 330 kilo ağırlığındaki 53 bin 950 besin kolisi, Van Tren Garı’nda vagonlara yüklenerek Pakistan’a gönderildi.

Pakistan halkının yaralarını yok etmek üzere arkalama malzemelerini taşıyan trenin uğurlanması törenine katılan Kirişci, Van’birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Millet kendisine arz balaban görevlerinin pres günlerde Pakistanlı kardeşlerinin desteklemek, elindeki ekmeği üleşmek ve sarılmak olduğunu tamlayan Kirişçi, “Burada paylaştığımız ülkenin ismi, dost ve cömert Pakistan’dır. Aynı posta elan kardeşlerimizin yaşamış olduğu bu baskın felaketinden periferi acılarını paylaşıyoruz. Bu acıları benimsemek yetmez. 39 vagonumuzda, 21 ilimizden toplamış olduğumuz yardımlar, vatandaşlarımızın aşağı duaları, aziz milletimizin destekleri var. Tüm acıyı ihtimal dindirmez ama sunu azından Pakistanlı kardeşlerimizin birlikte olduğumuzu burada benzeri yol elan izah etmek durumundayız. Çünkü bu kardeşlerimiz, zorda olduğumuz daima yanımızda ilk gördüğümüz kardeşlerimiz olmuştur.” diye konuştu.

Afetlere alın herhangi bir zaman lüzumlu tedbirlerin alınması gerektiğini tamlayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Rabb’im İslam coğrafyası tevessül etmek için dünyanın hiçbir durumunda bu zümre hâkim felaketlerini tek kimseye yaşatmasın. Zira bu götürüm edilebilecek, katlanılabilecek tıpkı çığlık ve yüklülük değil amma şunu üstelik unutmamamız gerekiyor. Peki bunlar tabiat olayları, afat vesaire amma tığ de ülkeler kendisine daha müdebbir, daha titiz olmalı ve bu afat yaşanmadan alınması gereken tedbirleri ahzetmek durumundayız. İnsan olarak bizlere sakıt bu tedbirleri eskiden ve durumunda almaktır. Pakistan’birlikte muson yağmurlarının vermiş olduğu tıpkısı tahribat ve Pakistan tarihinde dahi eşi aynı görülmemiş bu felaketten âlem kardeşlerimizin acılarını bir yol elan paylaştığınızı belirtiyoruz. Van’ımızın bu iyicene ilçesinden 39 vagondan müteşekkil bu trenimizi dualar eşliğinde kardeşlerimize ulaştıracağız. Rabb’im Pakistanlı kardeşlerimizin ve dünyada rehavet ruhlu hep kardeşlerimizin sıkıntılarını, elemlerini gidersin. Aynı henüz birlikte bu sıkıntıları yaşatmasın.”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Âşık Balcı dahi dünyadaki arz hayırperver milletlerden birinin Türk halkı olduğunu ifade etti.

Türk milletinin öz bağrından toparladığı yardım kolilerini Pakistan halkıyla buluşturacaklarını belirten Balcı, “Esasında buradan hoppadak yardım kolilerini göndermiyoruz. Bu, Türk halkının iyilik, görk, yardımseverlik ve tesanüt duygusunu Pakistanlı hemşerilerimize götüren ayrımsız trendir. Pakistan bile bizim kardeşimiz, canımız ciğerimizdir. Onların zor günlerinde beraber olmaktan, yardımlaşma duygularımızı belirtmekten balaban bahtiyarlık duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra “İyilik Treni”nin dualarla uğurlandığı törene, Nazır Kirişçi’nin eşi Hanife Kirişci, AK Fırka Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Bildik, Çaldıran Şehremini Şefik Ensari, AFAD İl Müdürü Mürtefi İhsan Körpeş, Reisicumhur Başdanışmanı Gülşen Orhan, SELIM Fırka İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ile hava amirleri katıldı.

Share: