Ekrem İmamoğlu: Kadınlar Cumhuriyet Altını Kazanımlarından üstelik İstanbul Sözleşmesi’nden da Vazgeçmeyecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Vakfı, Dr. Iştiyak İmamoğlu’nun kız çocuklarının denk şartlarda yaşaması ve eğitimlerine katkı sağlama fikriyle öncülüğünü yaptığı ‘Büyüt Hayallerini’ projesi kapsamında, Cumhuriyet’in 99’uncu yıl dönümünü kutladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, etkinlikte, “Hasis bir karı hakları savunucusuyum. Cumhuriyet kazanımları ve Ulu Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün vizyonudur. Biliyorum ki kadınlar, Cumhuriyet kazanımlarından asla vazgeçmeyeceklerdir, aynı İstanbul Sözleşmesi’nden bile vazgeçmeyecekleri kabilinden” dedi. Dr. Umu İmamoğlu birlikte “Biliyoruz kim kadınlarına adil davranmayan toplumların, geleceği da olamaz. Bu amaçla adaleti sonuna büyüklüğünde savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İstanbul Vakfı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu yapı yıl dönümünü, ‘Büyüt Hayallerini’ projesi kapsamında coşkuyla kutladı. Cemal Ergin Mütalaa Dinleti Salonu’nda “Büyütülen Hayallerle-Cumhuriyet ve Avrat” başlığıyla bugün düzenlenen kutlama, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vakfı Başkanı Perihan Yücel ve ‘Büyüt Hayallerini’ projesi öncüsü Dr. Rağbet İmamoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Etkinlikte önceki konuşmayı özne Dr. Iştiyak İmamoğlu, şunları söyledi:

“HEPİMİZİN MEZE HAKKI VARSA CUMHURİYET SAYESİNDEDİR: Zaman burada özgürce bire bir arada olabiliyorsak, ülkemizi yönetenlere ve yöneticilere tığ karar verebiliyorsak, çocuklarımıza modern aynı eğitim bilimi verebiliyorsak; kadın, koca, tüvana, buğulanmış demeden hepimizin söz hakkı varsa bütünü, istiklal mücadelesi ve ardından mevrut Cumhuriyet’in sayesindedir. Hepimiz, Cumhuriyet Altını’e ve Cumhuriyet devrimlerine çokça öz borçluyuz.

CUMHURİYET, AYDINLANMA VE UYANIŞ HAREKETİDİR: Cumhuriyet, cehaletle savaştır. İlimin ve bilimin, Anadolu’nun yer ücra köşelerine büyüklüğünde taşınmasıdır. Çocuklarımızın, dünyadaki çağdaşlarıyla rekabet edebilecek düzeyde bilgiyle donatılmasıdır. Cumhuriyet; modernitenin, akılcılığın ve küllerinden baştan doğan tıpkı ulusun adıdır. Avrupa’nın pestil adamından yadırgatıcı, gailesiz, aktif ve geleceğe güvenle icra vekili alımlı aynı budun yaratmaktır. Ata’mızın deyişiyle ‘Az zamanda çok işlemler başarmaktır’. Daha dahi önemlisi Cumhuriyet Altını, eşitliktir. Milletin, ayrıcasız tamam evlatlarına eşit fırsatlar sunmasıdır. Karı-ayvaz, şehirli-anlayışsız, zengin-çorak ayrımı yapmamaktır. Kadını dışlayan, kadını kahir, fikri ve toplumsal kendisine ikinci plana atan köhne anlayışı geride bırakmaktır.

EŞİTLİK, HÜRRIYET VE VATANDAŞ ONURU ADINA PRES ZAMANLARDAN GEÇİYORUZ: Üzülerek vurgulamalıyım kim müsavat, hürriyet ve yurttaş onuru namına yumruk zamanlardan geçiyoruz. Toplumsal eşey eşitliği üstüne gelişigüzel çevrim biraz henüz geriye gitmeye devam ediyoruz. Cumhuriyet Altını’le ve Cumhuriyet değerleri sebebiyle elde ettiklerimiz coşkunluk altında. Özgürlüklerimiz, haklarımız ve mücadeleyle kazandığımız edinimler elimizden gönüllenmek isteniyor. Hayat ve kanı biçimimize, inançlarımıza müdahale üstüne müdahale edilmek isteniyor. Her periyot eş şiddetiyle kadınlar hayatını kaybediyor. Tam bunlar olup biterken kadına karşı hızlı dövüşmek için imzalamış olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nden dahi ricat kararı da alınabiliyor. Bu anlayışı, bu kararda iradesi ve imzası olan herkesi buradan tıpkısı kez henüz şiddetle kınıyorum. Biz kadınlar, bunları unutmayacağız. Bu adımlara sessiz kalmayacağız. Bu iradeyi asla ama katiyen onaylamayacağız. Temas platformda, her alanda ve temas aşamada bu zihniyetle savaş etmeye bitmeme edeceğiz.

BİZ KADINLAR KATIYEN YILMAYACAĞIZ: Kadınlar, Türkiye’üstelik, Avrupa ülkelerinden yıllar geçmiş berceste-seçilme hakkına kavuştular. Biz kadınlar, katiyen yılmayacağız. Cumhuriyet’in kazanımlarından asla ama asla vazgeçmeyeceğiz. Bilimde, sanatta, ekonomide, siyasette, sağlıkta, insanın olduğu her alanda değer ve adil tıpkı biçimde var olmaya bitmeme edeceğiz. Biliyoruz kim kadınlarına adil davranmayan toplumların, geleceği dahi olamaz. Bu amaçla adaleti sonuna büyüklüğünde savunmaya bitmeme edeceğiz. Sizlere canan Ata’mızın tıpkısı sözüyle selamlamak istiyorum; ‘Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.'”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu de etkinlikte yaptığı konuşmada, çocukluğundan, gençliğinden, öğrenciliğinden, evliliğinden, hisse senedi ve politika yaşamında vadi düz kadınlardan örnekler verdi. İmamoğlu, şunları söyledi:

“SIKI BİR KADIN HAKLARI SAVUNUCUSUYUM: Bu yaşa kadar onları dinleyen, anlamaya müteharrik, o fırsatı yakalayan aynı eş olarak karşınızdayım. Şimdi biriktirdiğim bilcümle duygularımla İstanbul’a idarecilik yapmaya çalışıyorum. İnsan, istediği büyüklüğünde yazdıklarını okusun, bence zarfında ne varsa onu hissettirir. İstediği büyüklüğünde prompter önünden geçsin, adam ne biriktirmişse onu verir haddizatında ve bu insanlara de geçemez. İnsanlar onu yaşarlar, hissederler. Ego, küçük varyemez tıpkısı avrat hakları savunucusuyum. Cumhuriyet, talih insanına haddinden fazla husus kazandırdı. Cumhuriyet Altını, bire bir zamanda inovatif koyulmak zorunda. Filhakika halkı içine katan ve halkla alay malay yönetilen, yöneten benzeri cümle. İnovasyonun olmaması türlü değil. Aksiyon ve değişim, kişi içinde kimi farklılıkları içine katarak sistemi zenginleştiren tıpkısı yapı.

KADINLAR, CUMHURİYET KAZANIMLARINDAN ASLA VAZGEÇMEYECEKLER: Cumhuriyet’i ikinci yüzyılına sunma ruhlu şekilde hazırlamakla yükümlüyüz. Biz, gelişigüzel antlaşma Cumhuriyet’in kazanımlarını bilici ve onu henüz yukarılara taşımayı realizasyon üzerine kararlı nesilleriz. Zaman, Cumhuriyet Altını kazanımlarının büyük akın altında olduğunu ve düzenlenen bire bir hücum altında olduğunu, ne eyvah ki biliyor ve yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ne koşullar altında kurulduğunu hepimiz biliyoruz. Tığ, gelişigüzel soy zorluğu yenmeye, seçme makule saldırıya ciğer germeye ve Cumhuriyet Altını’i ilelebet korumaya kararlı nesilleriz. Kadınlara da Türkiye Cumhuriyeti, haddinden fazla özel kazanımlar sağlamıştır. Türk kadını; özgürlüğüne, değer fert olma hakkına, içtimai hayattaki yeri ve önemine Cumhuriyet Altını’imizle ulaşmıştır. Cumhuriyet Altını öncesi kadının toplumdaki konumunu yararlanmak amacıyla, Yır Bilgelik’in Kuvayi Milliye Destanı’nda o zamanın kadınlarını tanımlamak için kullandığı dizeleri hepimiz biliriz. ‘Ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen ve soframızdaki yeri öküzümüzden sonradan mevrut’ dizelerini kullanıyor Yır Bilgelik. Bize aslında dirim içerisinde çokça yabancı ayrımsız terim değil. İşte kadınları bu konumundan, Atatürk’ün söylediği üzere ‘Omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layık’ konuma getiren, Cumhuriyet kazanımları ve Celil Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonudur. Biliyorum ki kadınlar, Cumhuriyet Altını kazanımlarından asla vazgeçmeyeceklerdir, bir İstanbul Sözleşmesi’nden dahi vazgeçmeyecekleri üzere. Buradan dünyanın değme beraberinde hakları üzere mücadele eden bilcümle kadınları saygıyla selamlıyorum.”

İmamoğlu çiftinin peşi sıra sırasıyla Prof. Dr. Bahir Elber Börü, müverrih ve aktör Akpelin Batu, Mürekkep Milel Mülteciler Faziletli Komiserliği (UNHCR) İstanbul Kayran Ofisi Müdürü Elif Vukuf Ay ile Türkiye Karı Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü bile birer konuşma yaparak kadınların Cumhuriyet kazanımlarıyla ilişik kesitler sundular.

Etkinliğin kapanışı, “Cumhuriyetin Kadınları: Günümüze Uzanan Rengarenk Aynı Resmi Boğaz” videosunun gösterimi ve ışık çekimiyle son buldu.

İBB İstanbul Vakfı, Dr. Rağbet İmamoğlu’nun kız çocuklarının kıymet şartlarda yaşaması ve eğitimlerine yardım sağlama fikriyle öncülüğünü yaptığı ‘Büyüt Hayallerini’ projesini, 2021 yılının haziran ayında başlatmıştı. Proje kapsamında ortaya sâdır geçmiş yapıt, 40 farklı yazarın kaleminden 40 kadının hikayesinin düzlük aldığı “İlham Veren Adımlar” kitabı olmuştu. Mangiz ve Dr. İmamoğlu, 11 Ekim 2021’bile, kitabın satışından elde edilecek gelirle 300 kız öğrenciye burs terazi kararı almıştı. Proje kapsamında bugüne kadar sunulan burslarla yüzlerce kız öğrencinin eğitimlerine katkıda bulunulmuştu.

Share: