Ekrem İmamoğlu’ndan İbb Meclisi’nin AKP ve MHP’li Üyelerine İSKİ’nin Melfuf Bütçesi İçin Çağrı: “Kendilerini Utangaç Etmesinler”

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin Çatalca’birlikte 35 milyon lira yatırımla mensur ettiği eskimemiş hizmet binasını, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında açtı. İmamoğlu, ati hafta toplanacak İBB Meclisi’ne İSKİ amacıyla ilişik bütçe teklifinde bulunacaklarını belirterek, “İSKİ’nin bütçesi, İSKİ’nin tarifesi yöntem dışıdır. Milletimizin musluğundan su akıtılması işidir. Bu bağlamda mecliste grubu mevcut hep politik partilerin, İSKİ’nin bu kavramların dışında tutulması noktasında özenli davranmalarını diliyorum. Kendilerini utangaç etmesinler. ve İstanbul’a yakışan, milletimize yakışan hesaplıca bütçe kararlarını almalarını buradan diliyorum” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ’nin 16 April 2020’de yapımına başlanan Çatalca’daki bakir hizmet binasını, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında bugün hizmete açtı. İmamoğlu, Ferhatpaşa Mahallesi’nde bulunan ve tahminî 75 bin vatandaşa bakım verecek olan hizmet binasının açılışında şunları söyledi:

“9 ILKGÜZ HADDINDEN FAZLA KIYMETLİ BİR TARİHTİR: Bugün 9 Eylül. 9 Eylül, esasen tarihi açıdan ihtimal de arz kebir anlardan aynı tanesi. İşgale tutulmuş ülkemizin milletçe ayağa kalktığımız, balaban ayrımsız direnç gösterdiğimiz; ‘artık bitti tükendi’ denilen Anadolu’nun, Trakya’nın o fena hâlde insanları, benzeri araya gelerek, şişman mücadele vererek, celil alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde ulusça şişman benzeri mücadeleyle ülkemizi işgal fail kuvvetleri İzmir’da yaptıkları yanlış konusunda o mücadeleyi kazanarak esasen milletimizin özgürlük alanını bu topraklarda bize kazandırmışlardır. O bakımdan 9 Eylül, çok kıymetli bire bir tarihtir. 9 Ilkgüz, İzmir’in kurtuluşu, milletimizin özgürlüğünü car edişi gene, 99’uncu yılında hem milletimize hem İzmir’imize hem birbirimize hem hep ülkemize mutlu olsun.

CHP’Lİ OLARAK MİLLETİMİZİN GELGEL DUYACAĞI İŞLER YAPABİLME MÜCADELESİNİ VEREBİLMENİN ONURUNU VE GURURUNU YAŞIYORUM: 9 Eylül, Cumhuriyet’imizle benzer, Cumhuriyet’imizin kurucusu ve ulu önder Atatürk’ün bizlere gönül ettiği CHP’nin dahi kuruluşu. Siyasete karar verdiğim önceki an milletimize, Cumhuriyet’imize, Atatürk ilkelerine ve devrimlerine olan bağlılığımla ‘CHP’da politika yapacağım’ diye niteleyerek yola çıktığım partimin 99. yılında bayrı site İstanbul’umuza bakım etmenin, ayrımsız CHP’li olarak milletimizin gelgel duyacağı işler yapabilme mücadelesini verebilmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum, tıpkı CHP’li namina, CHP’nin benzeri evladı kendisine.

PARTİ DEVLETİ ANLAYIŞIYLA SAVAŞ ETMEKTEYİZ: Partili oluşmak, milletine hizmet etme noktasında görevini hesabına vermek anlamına gelir. İyi partili tevessül etmek, adamakıllı partili olmak, partili olmanın hakkını yüklemek bu fehim dirimlik. Bire Bir partinin mensubu girmek, tümen namına herhangi bir şeyi yarmak, ‘her misil mübahtır’ anlayışı değildir. Partili oluşmak, o partinin değil milletin, devletin, Cumhuriyet’in kutsallarını yüklenmek ve imar etmek anlamına dirimlik. Bu bağlamda partilerin hizmet için bir anahtar olduğunu ve esas olan devletimiz ve milletimizin bekası olduğunu unutmamak gerekir. Zaman ülkemizde, bu anlayışın karşısında aynı anlayışla savaşım etmekteyiz. Parti devleti anlayışıyla uğraş etmekteyiz. Hatta parti seçme şey. Başkaca bugün burada harcadığımız tıpkı projeyi, bir bütçeyi burada bambaşka tıpkısı partinin hesabına mütekellim birey olsaydı ‘YANLIŞSIZ Fırka projesi’ kendisine, ‘DOĞRU Parti yaptı, DOĞRU Fırka’nin işi’ diyerek tariflerlerdi. Bunu ben söylemiyorum, kendileri meydanlarda söylüyorlar. Tığ ne diyoruz? ‘CHP’li namina biz, milletimizin bütçesini bize kişi fail halkımıza utangaç olmamak namına arz edepli bir şekilde, genişlik tasarruflu aynı şekilde, genişlik nitelikli ve yer adamakıllı tıpkı biçimde milletimizin bütçesiyle yaptığımız İSKİ’nin bu hizmetini milletimize bergüzar etmeye geldik’ diyoruz. CHP’li görünmek böyledir. Eminim ki gelişigüzel halkını, milletini düşünen, milleti hesabına uğraş eden seçme partinin da ilkesi, ayrımsız doğrultuda bakışı gerektirir. Bu bağlamda, bunun menfi ayrımsız bakışa partisini kutsallaştıran; partisinin liderini, devletinin başında olsa de kutsallaştırıp, alelacayip tıpkı yere koyup ‘değme molekül partidir’ diyen aynı mantığın tam aksine, ‘seçkin şeyimiz milletimizdir, Cumhuriyet’imizdir, bayrağımızdır, devletimizdir’ diyen anlayışa, Cumhuriyet’imizin 100. yılına giderken bakım etmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum, CHP’li adina.

ÇOCUKLARIMIZ ÖZGÜR, MUTLU ŞEHİRLER, GELECEĞE DAİR MODERN, İYİ HİZMET VERİLEN EVIRE ÇEVIRE BİR ÜLKE BİZDEN İSTİYOR: Bizim iyice çocuklarımız; bağimsiz milletvekili, bahtiyar şehirler, geleceğe dayalı çağdaş, iyi bakım sunulan adamakıllı tıpkı devlet bizden istiyor. Bu bağlamda bizim onlara gerçekleri, evrensel değerleri; adalet, ünsiyet, adaletin herkese geçişsiz olduğunu; kişilere, kurumlara göre değil, her bireyin karşılık bir biçimde adaletin koruması altında olduğunu onlara anlatan, onlara öğreten insanlar olmalıyız ki geleceğimiz elan garanti altında olsun. Kaldı ki çocuklarımız ve gençlerimiz, sakıncasız olunuz ki yer az bizim büyüklüğünde cihanşümul değerleri takip ediyorlar. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı emniyetsiz dirençli ayrımsız kimliğe ve kişiliğe sahabe. Bu bağlamda ego, ülkemizin geleceğine çevrik, çocuklarımızın ve gençlerimizin de doğruluk ettiği bir süreci İstanbul’a vermek üstüne bitmeyen savaş vereceğimi, en son seviyede hizmet edeceğimi, buradaki o yüzü gülen Çatalca’nın o amele tarlasından ürününü çıkartan, şehrinde hem İstanbul’da ama hem üstelik İstanbul’un dışında bahtiyar bir site olmayı namına prensip edinmiş, âdeta insanın içine dirlik veren, geçim katan Çatalcalı dostlarımızın huzurunda söylemenin üstelik onurunu ve gururunu yaşıyorum.

İSTANBUL’U ATFETMEK FAKAT YÜKSEK BİR ENERJİYLE MÜMKÜNDÜR: Demin, İstanbul’un zamanla yarışan ayrımsız şehir olduğunu ifade etmek isterim. Bu şehrin hasis anca ihmal edilmiş ve dönme dönüş zamanı boşa masruf birtakım süreçler sonrasında gecikmiş işleri var. Elbette bu sorunları kuşkusuz aşarsınız? Derhâl harekete geçerseniz ve imkanlarınızı bereketli kullanırsanız, eli nimetli kullanırsanız, bu sorunları aşarsınız. İstanbul’u tedvir etmek, fakat ve fakat faziletkâr ayrımsız enerjiyle mümkündür. Bizim üç yıldır İstanbul’u yeni ayrımsız göz açısıyla, bakir aynı dalavere anlayışıyla ve tehlikesiz olunuz ki sizlerden aldığımız o manevi kuvvet ile şişman bire bir enerjiyle yönettiğimizin altını yemek istiyorum.

İBB’ÜSTELIK YENİ BİR YÖNETİM ANLAYIŞINI HAKİM KILDIK: Bilcümle birimlerimizle elan acul iş üretmeye, daha çabuk sonuç almaya odaklandık. ‘150 günde 150 proje’, haddizatında bu karakterimizin öne sâdır bir dönemini anlatıyor. ‘150 günde 150 proje’ derken elan geçmiş dönemlerimizde da onlarca açılışı sizlerle yaptığımızı siz üstelik biliyorsunuz. Bundan sonraki 150 günlerde bile 150 projeleri açmaya bitmeme edeceğiz. Çünkü çıktı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yıpranmamış bire bir idare anlayışını bilgili kıldık. Nedir bu? İsraftan uzak; ayırmacılıktan, kayırmacılıktan uzak benzeri dalavere anlayışı. Herkesin fikrini düz, ‘ego iktidarım, ne dersem o olur’ değil fikirli, planlı, acul gelişim yazmak hesabına ortak beyin masalarını bilgili kılan, yani Çatalca’ya gelip ‘Çatalca Belediyesi bizim partiden değildir’ deyip kapısının önünden geçmeyen tıpkı şehremini değil İBB Başkanı, Çatalca’nın sorunlarını gelip geçmiş Çatalca’nın Belediye Reisi’yla konuşan tıpkı büyükşehir belediye başkanı olduk ve olmaya birlikte bitmeme edeceğiz. bu arada söyleyeyim; bu veya benzeri hangi ilçede etkinliğimiz var ise kesin o ilçenin uray başkanını da çağırma ederiz. Buraya bile etmişizdir, gelip gelmeme bittabi kendilerine aittir. Geldiklerine de onlara bile bayram hakkı veriyoruz, onu da söyleyeyim. Çıkıyorlar, burada duygularını anlatım ediyorlar. Bunu vermeye üstelik devam edeceğiz. Çünkü dediğim gibi, gelip gelmeme hakkı tabiatıyla kendilerinin takdiridir, ona biz ayrımsız madde diyemeyiz. Çünkü biz, buranın bu yönetimin, bu koltuğun bölüt ilişik olduğunu biliyoruz. Değiştirmeden Çatalca’birlikte bu aktarılma güzel arkadaşımızın koltuğunun de bölüt ait olduğunu bildiğimiz kabilinden. Dolayısıyla Çatalca’daki belediye reisi arkadaşımız de milletini piyes ediyor, ben birlikte milletimizi baziçe ediyorum. Ha diyorsa ki ‘bulunmayan ben hoppadak partimi temsil ediyorum’, o ayrı aynı madde. Tığ öyle demiyoruz, akseptans etmiyoruz. Seçme gittiğimiz yere nida ediyoruz. Bunu Çatalca amacıyla demiyorum, 39 ilçenin 39’u amacıyla söylüyorum.

5 YIL SÜRESINCE HANGI NIDA EDİLDİK NE DA ZİYARET EDİLDİK: Sayın Hasan Akgün, Büyükçekmece’birlikte, bilirler. Ego dahi hani Beylikdüzü’nde beş yıl belediye başkanlığı yaptım. Bilirim ki biz ne eyvah kim hangi çağrıldık ne çağırma edildik hangi de görüşme edildik beş sene süresince. Çok incitici değil mi bu? Ben, bunu üzüntüyle söylüyorum. Nedeniyle biz bunun birlik tersini yapıyoruz ve bunu yaptığımız amacıyla belli başlı kesimler, sadece belirli bölgeler, belirli köyler, belli başlı mahalleler değil tamamına hizmeti namına felsefe edinmiş benzeri yönetimiz. İstanbul’un dört bir yanı amacıyla hem hizmet var hem hal var hem üretim var bizim yönetimimizde. 150 proje içerisinde yer altı treni hatları birlikte var, devasa yeşil alanlar birlikte var, arıtma tesisleri bile var, büyük enfrastrüktür projeleri dahi var, motamot Çatalca’de olduğu kadar. Aynı zamanda kreşlerimiz dahi var, on paralık sıfır bugüne büyüklüğünde, öğrenci yurtlarımız bile var; kütüphanelerimiz, afiyet merkezlerimiz, spor tesislerimiz üstelik var. Otoparklar, caddeler, saha düzenlemeleri; büsbütün İstanbul’un layık olduğu projeleri hayata nakil süreci var. Tabiatıyla tıpkı zamanda maneviyatımızı koruyan; tarihi eserleri, camileri ve bunun kadar bazen bize sevimli edilmiş surlarıyla miraslarımızı de esirgeyici aynı beyin var. Yıpranmamış Halk Aldatmak Fabrikası’ndan site lokantalarına varıncaya kadar hem istihdam sağlayıcı hem dahi vatandaşımızın tahakküm günlerinde yanı sıra olan tesislerimiz de var. İstanbulluların hayatını her alanda kolaylaştıracak, güzelleştirecek ve İstanbul’un herhangi bir noktasına derece katacak projelerimiz var. Elbette bizden geçmiş de projeler yapıldı, bitirildi. Yapılan seçkin bereketli proje milletimize kalıyor. Yapılan herhangi bir eksik evet üstelik hatalı iş, milletimizin sırtına angarya yerine kalıyor. Bu bağlamda bizden önceki başlamış ara sıra projeleri de bildirme bereketli biçimiyle çözümleme edip vatandaşa kazandırma noktasında çakal benzeri himmet yürüteç belediyeyiz tığ tıpkı zamanda.

‘İYİ DÜŞÜNCE GELİR Mİ’ DEMEZSENİZ BİR KİŞİNİN BİLE HİZMET ALMASI İÇİN O KAPIYA SU GETİRMEK ZORUNDASINIZ: Bakın, yeknesak yüklemek istiyorum. Söz Gelişi Çatalca’evet 2004 yılında doğal gaz geldi, teşekkür ediyoruz. O dönemde buraya yapılan doğal gaz yatırımı için emeği güzeşte herkese teşekkür ediyoruz. Amma aynı zamanda 18 yıldır Çatalca’nın iki mahallesine gaz gelememesinin üstelik alçak tıpkısı ayıbı var. Bunu pekâlâ anlatabilirsiniz? İstanbul’un göbeğinde, Çatalca’nın Kızılcaali’sine, Yalıköyü’hangi, oradaki vatandaşlara ‘senin 18 yıldır saf gazın yoku’, zahir anlatabilirsiniz? İşte biz, dirimsel gelmez, değil, 18 yıl değil, 18 ay değil, üç aylık aynı çalışmayla biz 18 yılda çözülmeyen meseleyi, ‘namevcut efendim maharet tıpkı dava var, yok efendim karaca yolu geçiş problemi var’ ve benzerleri, ‘mühendislik problemi var’, hiçbirini kulp akseptans etmeyip bütün sorunlarını çözerek hem Çatalca’ya hem Kızılcaali’ye mukteza altyapıyı yaparak tabii gazını getirdik, milletimize sunduk. Çabucak üç ayda. İGDAŞ’ın yönetimine teşekkürname ediyorum. Dolayısıyla dert ederseniz o hesabı yapmazsanız, ‘orada birçok birey var, mebzul fikir dirimsel mi’ demezseniz tıpkı kişinin de hizmet alması amacıyla o kapıya akarsu yayımlamak zorundasınız. Bire Bir kişinin üstelik, şayet yasal aynı yerleşim alanındaysa ve ona orada hayat hakkını asıllar adina üstelik tanımışsanız kapısına yolunu ifade etmek zorundasınız. Evcil idarecilik hakeza ayrımsız özdek.

BU BİNAMIZ DE HAYIRLI VE HAYIRLI OLSUN: Biz, Çatalca’daki İSKİ’nin burada hizmetlerinin hem az evvel Umumi Müdür’ümüzün anlattığı kadar depremsel sorunlarını çözmek, daha zinde binaya gelmesini seçmek hem da mihman aynı bakım binasını bina etmek hem bile geleceğe çevrik beribenzer yakışan ayrımsız hizmet binasıyla Çatalca’yı buluşturmak, tıpkısı zamanda Çatalca kabilinden alanı serbest, özel ilgiye eksikli ve bir zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin işlerinin elan bol eş güdümlü olabilmesi namına bile bire bir koordinasyon birimi; Çatalca’birlikte, Şile’de Silivri’dahi, bunun kabilinden alanlarda başlattık. Bu bölgeyi da havi benzeri birimi bile gene bu binanın içerisinde hizmete kavuşturduk ve bu koordinasyon birimimizde Büyükşehrimizin bu nev geniş alanlarda az buçuk daha merkezden çeperlere kalan hususi noktalarda bakım vermesi yerine bu alanı de tahsis etmenin keyfini yaşıyoruz. Bu binamız bile filinta ve iyi olsun.

İSKİ’NİN BÜTÇESİ, TARİFESİ SİYASET DIŞIDIR: İSKİ, Büyükşehir Belediyemizin ve şehrimizin özel kanunla müesses çokça özel ayrımsız kurumdur. Siyasetin dışında, günce tartışmaların, münazaraların dışında tutulması müstelzim bir kurumdur. Bakınız, bu kurumumuz, şişman zorluklarla uğraş ederek az önce bahsettiği kadar Umumi Müdür’ümüzün, yüz milyonlarca teklik sadece Çatalca’ya, neredeyse 600 milyon liraya andıran bire bir yatırımı yapmıştır bu proses içerisinde, bu çevrim içerisinde. Böylesi bire bir kurumun elin üstünde tutulması geçişsiz, korunması geçişsiz. Bakın, İSKİ kurumunun çok birkaç, merkezi idareden aldığı payın dışındaki gelirinin iri tıpkısı kısmı akarsu faturalarıdır. Akarsu faturasıyla hoppadak size suyu sunmaz İSKİ. Ayrımsız zamanda akarsu havzalarını korur, ayrımsız zamanda suların biriktiği barajları korur, bakar; tıpkısı zamanda orada biriken sularımızı temizleyerek size bozulmamış suyu ulaştırır. Musluğunuzdan içilen suyu sağlar. Aynı zamanda, hepimizin evinden atık su çıkıyor, bu atık suyu temizler ve bu atılan suyu temizlendikten sonraları evet geriye döndürerek ama sanayide ama arada sırada sulamada kullanır ya üstelik temizlenmiş o atılmış suyu denize deşarjla beraber yeniden doğaya uymazlık vermeden sürecini tahsis etmek amacıyla bu hizmetlerin tamamını yapar İSKİ.

BİZ GÖREVE GELDİĞİMİZDE AKARSU FATURALARINIZLA ELEKTRİK FATURALARINIZ AZ DAHA AYNIYDI: İSKİ’ye sağlık gelmez, alışılagelen maaş bindirim, yani neye göre, TEFE-TÜFE’ye bakarak aylık zam yapılan sistemi meclisteki kararla bu idare kaldırdı. Münasebet kaldırdı? ‘Efendim vay siz ne indirim istiyorsunuz? İndirim istiyorsunuz, alın indirim, ama tığ bile sizin bindirim usulünüzü kaldırıyoruz’. ‘Niye?’ ‘Mecliste tığ çoğunluğuz, gelip bize zammı getireceksiniz, tığ değişmeyen vereceğiz.’ ‘Tamam olsun.’ Birçok posta getirdiysek suyla ilişkin elli kıta kulp, beniz lime vesile, genellikle vermediler. Çok birkaç seferde kafalarına göre anlamsız zamlar vesaireler oldu. ve bugün baktığımızda İSKİ kurumumuz, Türkiye’nin şehirleri beyninde yeryüzü pahalı hizmet arz etmek zorunda artan… Çünkü bakın ta Melen’den de buraya su basılıyor, Terkos’tan birlikte. Yani beniz kilometrelerce suyun basılarak İstanbul’a getirildiği, eskimemiş arıtma tesislerinin yapıldığı… Bakın, ‘Hemen 600 milyon lira Çatalca’ya’ diyorum. Bir Nice ilçemizde bire bir milyarı aşan yatırımların yapıldığı ve yapılmaya devam ettiği benzeri kurumdan bahsediyoruz. Böylesi benzeri gurur, şu anda büyükşehirler ortada neredeyse akıbet sıralara inik durumda, tarifedeki su parası. Kalkıyor birileri, su parasının da insanlarımıza çokça iri denge olduğunu söylüyor. Bakın, ben bilcümle hemşerilerimize söyleyeyim; tığ göreve geldiğimizde akarsu faturalarınızla cıvıltı faturalarınız az daha aynıydı. Bugün evinize mevrut akarsu faturasıyla neşelilik faturasını bakın, neredeyse beşte biridir, altıda biridir. Evet akarsu faturası parasız mı? Hani bunu biraz defa ‘su meccanen’… O antlaşma hareketlilik bile caba. Zindelik da hidroelektrik santrallerinden akan sudan yapılıyor, amma anca değil. Su üstelik buraya parayla geliyor. Nasıl geliyor? Kat Sayı vereyim size. Sülale ayında -anca bire bir yıl, iki yıl, üç sene değil bakın- İSKİ’nin su faturası 200 yüz milyon liralık civarındayken -eski parayla söylemeye utanıyorum; 200 beniz trilyon- şu anda maaş akarsu faturası 600 beniz milyon liraya yaklaştı. Bu kadar devasa aynı zamla savaşım ediyoruz. ve bakınız, biz eskimemiş tıpkı bütçe, ekleme bütçeyi meclise sunmak zorundayız önümüzdeki hafta. Nedeniyle İSKİ’nin bütçesi, İSKİ’nin tarifesi politika dışıdır. Milletimizin musluğundan akarsu akıtılması işidir.

DEVLETİN MEMURU OLAN BU DOSTLARIMIZ BU YAPILAN YANLIŞI GÖRÜYORLAR: Bu bağlamda mecliste grubu bulunan bütün siyasal partilerin, İSKİ’nin bu kavramların dışında tutulması noktasında itinalı davranmalarını diliyorum. Bu yönüyle da önümüzdeki hafta İSKİ’nin dosdoğru aynı bütçeye kavuşarak milletimize bakım eden… Bakın, cemaziyelevvel İSKİ apayrı bir siyasi parti döneminde yönetiliyordu, bugün başka siyasal parti döneminde yönetiliyor. Bakın, benim burada kırtasiyeci arkadaşlarım var, umumi müdürüm, genel müdür yardımcılarım, kat başkanlarım, kendileri kendilerini biliyorlar. Yer birkaç yüzde 80’i, 90’ı henüz önceki dönemden mevrut arkadaşlarımız. Milletin çalışan memuru, partinin memuru değil ki, milletin memuru. Nedeniyle devletin memuru olan bu dostlarımız bu yapılan yanlışı görüyorlar. retrospektif türe terazisi olan değme vatandaşımız gördüğü gibi devletimizin o bulunmaz memurları dahi bunu görüyorlar. Kendilerini utangaç etmesinler. Ben, o mecliste grubu olan politik partilere anlatım ediyorum. Kendilerini utangaç etmesinler. ve İstanbul’a yakışan, milletimize yakışan hesaplı bütçe kararlarını almalarını buradan diliyorum”

BAŞA: ÇATALCA SAĞLIKLI BİR ALTYAPIYA KAVUŞACAK

Esenler ve Zeytinburnu’ndan sonra üçüncü bakım binasını Çatalca’evet kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını tamlayan İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa üstelik 16 Nisan 2020’üstelik başlayan inşaatın 35 milyon lira tıpkı yatırımla tamamlandığını kaydetti. İSKİ namina Çatalca’dahi 3 yıl zarfında büyük projeler gerçekleştirdiklerini nâkil Başa, “Özetle tefhim etmek gerekirse kaza genelinde 61 kilometre uzunluğunda kullanılmamış içmece suyu hattı ve 34 kilometre uzunluğunda atılmış akarsu ve baran suyu hattı düz yazı ettik. Bu yatırımlarımızın toplamı kısaca 350 milyon liradır. Tahminî 110 milyon lira yatırımla 9 kilometre içme suyu hattı ve 18 kilometre atılan akarsu ve yağmur suyu hattı inşa etmeye devam ediyoruz. Böylecene biten ve devam fail yatırımlarımızın, Çatalca yatırımlarımızın toplamı 45 milyon liranın konusunda çıkma oluyor. Antrparantez kaymakamlık genelinde 190 kilometre elan yıpranmamış enfrastrüktür yatırımı yapmayı planlıyoruz. Bununla ilişik de arkadaşlarımız projelerini tamamladılar. Genişlik andıran zamanda inşallah ihalesini yapacağız. Bilcümle bu yatırımlarımız ile Çatalca ilçemiz, dimdik benzeri gelecek üzere zinde tıpkı altyapıya kavuşmuş olacaktır” dedi.

ESKİ BİNA ZELZELE RİSKİ NEDENİYLE YIKILDI

Konuşmaların peşi sıra İmamoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Büyükçekmece Şehremini Hasan Akgün ve İSKİ Genel Müdürü Başa ile birlikte tesisi hizmete açtı.

Çatalca’daki çarkıt İSKİ bakım binası sarsinti riski nedeniyle yıkılmıştı. Bakir binanın yapımına 16 April 2020’bile başlandı. Yeni çatı ilçe içinden kaza girişine alınarak site içi trafikte rahatlama sağlandı. Kullanılmamış çatı, eş olduğu 40 araçlık otoparkla bakım verecek. İlçede İSKİ’nin 40 bin abonesi bulunuyor. 4 ikmal adina mensur bina, kestirmece 3 dönümlük alana ehil. Yapı, bölgede aktif 75 binden aşkın kişiye hizmet verecek.

Share: