Ekrem İmamoğlu’ndan ‘Sabiha Gökçen Metrosu’ Tepkisi: “Yer Altı Treni İçin, 2019 Öncesine Bakarak 36 Intaç Henüz Fazla Para Ödeyeceğiz”

Veri: OKTAY YILDIRIM – Kamera: YOKSULLUK KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hizmete alınan Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattı açılışına nida edilmemesine reaksiyon gösterdi. İmamoğlu antrparantez, “Bakanlığın bu metroya ayırdığı bütçe yaklaşık 4,5 bilyon lira. Bu parayı da biz, Büyükşehir Belediyesi adına ödemeye başlıyoruz dakika itibariyle. 2019’üstelik biz yönetimi devraldıktan sonraları yapılan yönetmelik değişikliğiyle tığ, 36 itmam elan fazla tıpkısı bedelle kafasız ödemesini yapıyor olacağız. Kestirmece 3 yıl içerisinde, harcanan bu para, bizim bütçemizden geriye ödenecek. Zımnında bunu üstelik haksız buluyoruz” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, Gaziosmanpaşa Ayvaz Mektepli Yurdu ve Gaziosmanpaşa Barbaros Hayrettin Ağırbaşlı Enstitü İstanbul İSMEK’in bugün açılışını yaptı.

Fevzi Sezmek Mahallesi’ndeki yetersiz ile Barbaros Hayrettin Vakarlı Mahallesi’ndeki Enstitü İstanbul İSMEK açılışları, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Gaziosmanpaşa Belediye Reisi Hasan Tahsin Becerikli’nın katılımıyla yapıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, mahdut açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞANSLI: Türkiye Cumhuriyeti ak yazılı. Illet? Benzeri gençliğe hitabemiz var. ‘Zor koşullarda lacerem ayağa kalkılır, lacerem mücadele edilir ve bilgisizlik bir kavim amacıyla hangi anlatım eder’i, çok kızıl benzeri biçimde bize tanımlayan ayrımsız alemdar, Atatürk emanet etti. Mustafa Eksiksizlik Atatürk, 38 yaşında Samsun’a göl ayağı bastı. 38 yaşında Samsun’a göl ayağı basan Mustafa Kemal Atatürk, gepegenç tıpkısı insanımızdı, liderimizdi. O bakımdan gençlerin sorumluluğu, gençlerin bilinci, gençlerin ortaya koyabileceği yetenekleri çokça fazla. O bakımdan, bu ülkenin daim mebzul bakım alması gereken ve geleceğe dair hizmet edilmesi noktasında onların önünü düzenlemek, onlara eğitimde, bir nice hususta katkı arz etmek hepimizin sorumluluğu.

GENÇLERE FIRSAT EŞİTLİĞİ GERÇEKLEŞTIRMEK GENIŞLIK BÜYÜK SORUMLULUĞUMUZ: Biz, Cumhuriyet’imizin 100. yılında, umutla revan taze benzeri ülkeyiz. Ülkemizin ve şehrimizin ortalama yaşı tahminî 32-33 civarında. O bakımdan gençlere eğitimde, barınmada, aksiyon imkanında vesile eşitliği yaratmak, onlara işlemek bildirme nazik sorumluluğumuz. Onların işsizlikle ait sorunlarının çözümünde, içtimai kültürel ihtiyaçlarını karşılamakta ve üstelik onlara yaşam tarzı dayatmak değil, dirim tarzlarında onlara yardım sunmaya devam edeceğiz. Biz, ne yazık kim bir tane benzeri yatak kapasitesi bile sıfır tıpkı belediyeyi devraldık. Bu anlamda, zaten intihap vaatlerimizde olan ancak imkanını sağlama hususunda hızlıca harekete geçtik. Pandemiden muhit, bu hareketimizi güzeşte yıl faaliyete sokabildik. ve 600’ün az buçuk üzerindeki sayımızla hizmetimize başladık. Deminden 3 bine yaklaştık. Seneye bu rakamı 5 bine çıkartmak istiyoruz. O bakımdan insanlarımıza, yani İstanbul’a gelen gençlerimizin anne ve babalarına inanca veriyoruz kim emniyetli, dimdik, pırıl pırıl, en üst seviyede hizmet alabilecekleri tıpkısı dar imkanını burada canan gençlerimize veriyoruz.

HİÇBİRİSİ BURAYA TORPİLLE GİRMEDİ: Sıkı başvurularını dijital ortamda alıyoruz. Hiçbirini tanımayız. Hiçbirisinin yakını, dostu, eşi, akrabası değiliz. ‘Hepsi bizim evladımız’ diye niteleyerek adaletli benzeri tercihle onları yurtlarına kavuşturmanın üstelik onurunu ve keyfini yaşıyoruz. Bunun şahidi de burada kâin ve bulunmayan sevgili gençlerimiz. Hiçbirisi buraya torpille girmedi. Bu anlayışla bu adamakıllı ortamı sağlamanın, bu özgürlükçü ve eşitlikçi ortamı sağlaman keyfini yaşıyoruz. Yurtlarda mütezayit öğrencilerden İstanbul’un herif kaynağı namına de faydalanacağız. Bir Iki geçmiş kızıl Gaziosmanpaşa Belediye Başkan’ımız söyledi. Hem Gençlik Merkezi’nden bahsetti hem değişik hizmetlerinden bahsetti. Kim ego birlikte henüz eski Gaziosmanpaşa ziyaretimde iki devam kütüphanesini gezdim. Dörtköşe, gençlerle kırcı dolu kütüphanelerdi. Bir zamanda onlar, birer Gaziosmanpaşalı, birer İstanbullu adına davranacaklar. Buranın fırsatlarından, imkanlarından faydalanacaklar. Belki geleceklerine dayalı amma bilim adamı ama formalist amma hareket insanı, ne hususta olursa olsun, İstanbul’a bakım ika noktasında bile adımlarını atmış olacaklar.”

ŞU ANDA İNŞAATI DEVAM FAIL, EV-GÜCÜK AY AYINA YETİŞECEK YURTLARIMIZ BIRLIKTE VAR: Amma burada durmuyoruz. Şu anda yetersiz inşaatı bitmeme edenler; kari, gücük ay ayına yetişecek olanlar birlikte var. ve onun yanı sıra ara sıra etkisiz, kendimize ilişkin binaları üstelik yurda dönüştürerek kapasitemizi büyüttüğümüz, öz yurtlarımızı yaptığımız projelerimiz birlikte devam ediyor. Elektronik Beyin mücahede odaları, yemekhanesi, spor salonu, çamaşırhanesi, ütü odaları… Bir zamanda buralar 24 saat hamam suyuyla, jeneratörüyle beraber akıcı imkan sağlayan tıpkısı ortamı da var edecek. Bütün bu bahsettiğim imkanlar birçok teklik? Gönül başı 950 lira. Yani gerçekte biz, gençlerimize adsız sansız bire bir vesile yaratıp, onlara burs da vermiş oluyoruz İstanbul halkı hesabına. Burs demişken; İBB’nin bursla ilişkin bu seneki kapasitesi 75 bin öğrenciye daha çok. Yani 75 bin öğrenciye yıllık 4 bin 500 lira burs imkanı sağlıyor olacağız. Devam fail başvurularımıza, İstanbul’birlikte durma eden gençlerimiz başvurularını yapsınlar. Onlar da değerlendirilmeye alınıyor.

BUNUN KARŞISINDA ARA VERMEK ANAYASA’YA KARŞI ARA VERMEK DEMEKTİR: Çok tartışılan, sabahtan beri bile benim basından aranmama hastalık olan tıpkı hususa tıpkı yanıt yüklemek istiyorum. Geçmiş tıpkı paylaşım yaptım. Paylaşımımın sebebi şu: Benim, açılan metroyla ait, ‘Bunu birlikte zat hizmetimiz yerine anlatacağımızı yahut söyleyeceğimizi’ tabir fail konuşmalar yapıldı. Birincisi şu; tabiatıyla ben da orada doğmak isterdim. Oraya çağırma yapılmak isterdim. Çünkü, temas yerde söyledim, bu ülkenin latif cumhur reisi, Cumhurbaşkanımız. Bu ülkenin İstanbul’bile latif şehremini, uray başkanımız. Gaziosmanpaşa’dahi berceste şehremini, şehremaneti başkanımız. Bunun karşısında durmak, Anayasa’ya cebin ara vermek demektir. Hiçbir bireyin hakeza benzeri hakkı gayrimümkün, olanaksız. O bakımdan, elbette orada olmayı isterdim. Fakat bu şekilde bir açıklamadan sonra, lüzumlu istemez tıpkısı beyanda bulunduk. Zira tığ, oraya davet edilmeliydik. Zira o yapılan metroların maliyetleri bizim bütçemizden kesiliyor. İstanbul halkı, yapılan bu metronun parasını geriye ödüyor bakanlığa.

İBB BILE BİZİM, BAKANLIK DE: Şunun altını çizmek geçişsiz. Vekillik dahi bizim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahi bizim. Birbirinden farkı namevcut. Rastgele birisi 86 milyon insanımızın. Ego, bugüne büyüklüğünde, 3,5 yıl içerisinde iki açılışa çağırma edildim. İkisine da icabet ettim. Insan İstanbul’birlikte iki açılışa davet edildim. Bunu ego, alınganlık namına söylemiyorum. Çabucak sorumluluklarını hatırlatıyorum. Ama ben, gelişigüzel gittiğim yere herkesi davet etmeye devam ediyorum. Niye biliyor musunuz? Bu ayrımsız lütuf değil. Etmeliyim, emreylemek zorundayım. Sağtöresel namına birlikte etmeliyim, tıpkısı zamanda centilmenlik kendisine bile etmeliyim. Dinlemeliyim. Dinlemezsem ben hizmet üretemem. Başkanımız, birkaç ilk kendi hizmetlerini anlatım etti. Bizim bakım amacıyla da teşekkür etti. Beklediği hizmetlerin de altını çizdi. ‘Metroda gecikiyorsunuz. Bu konuda üstelik sizden hassaslık bekliyorum’ dedi. Bundan daha adamakıllı bire bir şey gayrimümkün. Değişim olmak zorundadır. Apayrı türlüsünü bu gençlerimize anlatamayız.

AYLIK KESİNTİ 2019 ÖNCESİNE BAKARAK TÜM 36 TEKMIL ELAN AŞKIN: Şu anda bakanlığın, bildiğim kadarıyla bu metroya ayırdığı bütçe kısaca 4,5 milyar teklik. Bu parayı birlikte tığ, Büyükşehir Belediyesi namına ödemeye başlıyoruz zaman itibariyle. ve elan öncekine göre maaş kesintisi, 2019 öncesine göre tamam 36 kat elan çok. 2019 yılı içerisinde, biz yönetimi devraldıktan sonra yapılan yönetmelik değişikliğiyle bu arada tığ, 36 ikmal daha fazla tıpkı bedelle anlayışsız ödemesini yapıyor olacağız. Bunun anlamı hangi biliyor musunuz? Yaklaşık 3 yıl içerisinde, harcanan bu para, bizim bütçemizden geriye ödenecek. Nedeniyle bunu üstelik nahak buluyoruz. Bunun birlikte belediyeler yoluyla gabi ödenmesinin ağır sıklet tıpkısı maliyet olduğunun altını çiziyoruz. O bakımdan, bu konuda birlikte bire bir düzenlemeyi, merkezi idareden ve hükümetten diliyor ve istiyoruz. Seçme hangi kadar geç olduysa dahi 2015’ten bu yana, yaklaşık 7 yılda bitmiş olsa dahi Sabiha Gökçen’e İstanbul’un Kadıköy-Tavşantepe hattının bağlanmasıyla ayrımsız havalimanımıza elan metroyla ulaşabilme fırsatının yakalanmasından ötürü, geçmişten bugüne emeği geçen herkese yürekten teşekkürname ediyorum.

HİZMETİ PAYLAŞMANIN HİÇ KİMSEYE ZARARI GAYRIMÜMKÜN: Biz, hizmetlerimize bitmeme edeceğiz. Bakım yapanlara teşekkür etmeye bitmeme edeceğiz. Bakım yapıldığında, bunu paylaşarak sevinci ve başarıyı büyütmenin hiç kimseye zararı imkânsız, faydası tamam. Buluşuruz, birbirimizi anlarız, birbirimizi tanırız. Bu manada katkı sunan, bu pir yurdun üstelik açılışına çalışma koyan bilcümle el arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Gençlerimize hep alay malay bol bakacağız. Gaziosmanpaşa Belediyemizin dahi buradaki gençlere olan adamakıllı hizmetlerinin onlara kâr sağlayacağını biliyorum. Sizlere da aynı şekilde gençlerimizi emanet etmiş oluyoruz canan Başkan’ım. Yurdumuz, ilçemize oflaz ve hayırlı olsun.”

ÇEVRIMLI: KİRALARIN FAZILETKÂR OLMASINDAN DOLAYI YURTLARIN ARTIK TEMAS YERDE YAPILMASI ZARURETİ OLUŞTU

İBB’nin açtığı yurdun gençlere ve İstanbul’a okşayıcı olması temennilerini ileten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Ateş Parçasi, şunları söyledi:

“Gelişigüzel şeyden evvel Gaziosmanpaşa’da böyle aynı mekanın yapılıyor olması ve buradaki gençlerimizi barındırması, bizim açımızdan manidar ve muhteşem. Bu yapı inşa edilirken, özne müteahhide, kişiye ‘Burada ne yapacaksınız’ diyerek sorduğumuz antlaşma, ‘Henüz benzeri şey planlamamıştık’ demişti. ‘Özel Ev Alanı’na alınma talebiyle geldikten sonradan, ev olma talepleri bizi birlikte heyecanlandırmıştı. Zaman, bunun açılışı vesilesiyle benzeri aradayız. Emeği geçenlere birlikte teşekkürname ediyorum. Özellikle pandemi sonrasında İstanbul’birlikte elverişsiz talebi berenarı arttı. Özellikle, iki yıl eğitim bilimi alarga olunca yurtlara ve hususi mekanlara mütezayit dilek karşılığında fiyatların, kiraların efdal olmasından belde yurtların artık rastgele yerde yapılması zarureti oluştu. İstanbul’de, bildiğim kadarıyla Itimat Yurtlar Kurumu’nun 41 bin elverişsiz kapasiteli benzeri hizmeti var. Ehliyetli mi? Bittabi değil. Amma evcil yönetimlere bile bunlar çoğaltmak, bu konuda korumak görevi düşüyor. İnşallah bunları artırmaya üstelik devam edeceğiz.”

ALTAY: BİRİLERİ SENİ ÇEKEMİYOR, HAZMEDEMİYOR, ELLERİNDEN GELSE DERCETMEK İSTİYOR; SEN ALDIRMA

Açılış kurdelesinin kesilmesi sırasında gelişmemiş bir müzakere özne CHP Takım Başkanvekili Engin Altay dahi şunları söyledi:

“Ben, Denizli’birlikte, 5 mektepli, mutfak karışma bire bir göz oda, tuvaleti dışarıda bir evcikte, barakada okudum. Onun üzere bu yurtların değerini ve önemini dahi haddinden fazla iyi biliyorum. Çok teşekkürname ediyorum kardeşlerim yerine, İstanbul hesabına. Size hep söylüyorum; ‘Birilerini kızdırıyorsun, birileri seni çekemiyor, hazmedemiyor, ellerinden gelse girmek istiyor; sen aldırma’ diye. Bırak çekemesinler. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı’mız burada. Biraz önceki yaptığı birkaç hizmeti dinledim. Arada dahi gelip geçerim buralardan. Ben burada, ‘Allah razı olsun’ diyorum namına. Yöntem nezaket, vicdan işidir. Müracaat dahi olacak, çekişme dahi. Bilcümle münakaşayla gayrimümkün. Cemaziyelevvel, ‘Ekrem Bey’ soruyor, ‘nerede’ diye niteleyerek. Ben söyleyeyim; Çatalca’de tarlada, metro tünellerinde. Yok edilmeye beniz tutmuş, çöplüğe dönüşmüş tarihi eserleri vadi üzerine yeniden çıkarıyor. Çöküntü temizliyor. Çiftçiye mazot veriyor. Çocuğa benzen veriyor. Seçme dolaşma iki kreşe gidiyor. Nerede kemirmek yediğini arayacağına, nerede kemirmek yediğini izleyeceğine şu ‘150 Günde 150 Proje’yi takip etsen, iş kendinden bitecek.”

İBB TARİHİNDE BİR İLK: ÖĞRENCİ YURTLARI

İBB, çalım tarihinde ilk defa, İSPER SAVUŞMAK koordinasyonunda dar hizmeti vermeye başladı. 2021 yılında yüksek tahsil öğrencilerine tahaffuz imkanı sunmaya başlayan İBB, Avcılar’üstelik iki, Beyoğlu Örnektepe’bile aynı kız mektepli yurdunu hizmete aldı. İBB, bu sene üstelik Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bayrampaşa, Şişli, Eyüpsultan, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde 7 yurdu daha hazır kuzuluk getirdi. Böylece hep mikro sayısı, 6’sı kız, 4’ü ayvaz kalkışmak üzere 10’a yükseldi. Güzeşte sene 622 olan öğrenci kapasitesi, bu yıl itibariyle 2 bin 800’e yükseltildi. 2023 yılının sonbaharında sınırlı sayısının 15’e çıkarılması hedefleniyor. Şu ana kadar 882 kişinin ön kayıt yaptırdığı İBB yurtlarında, şu anki sığa doğrultusunda 22 engelli mektepli birlikte konaklayabiliyor.

86 odalı Gaziosmanpaşa Erkek Mektepli Yurdu da 372 kişilik kapasiteye eş. 4 ve 6 yabanlık odalarda kalacak öğrenciler, kampüs içindeki kütüphaneden yemekhaneye, çamaşırhaneden spor salonuna büyüklüğünde birçok hizmetten yararlanabilecek. 24 saat kameralarla izlenecek mahdut çatı, beklenen kazalara cebin dal seviyede asayiş sistemleriyle donatıldı.

YENİ NESİL İSMEK

Bugün hizmete açılan Gaziosmanpaşa Enstitü İstanbul İSMEK Barbaros Hayrettin Ağırbaşlı Terbiye Merkezi’nde bile haftanın 7 haset aktif namına eğitim verilecek. Akşam saatlerinde üstelik eğitimin bitmeme edeceği merkezde, öğrenciler 15 değişik programda eğitim bilimi takanak. Verilecek eğitimler, Arabi A1 seviyesi, bilgisayar işletmenliği, gayrimenkul danışmanlığı, F klavye 1. düzey, fotoğrafçılık 1. kur, parasız akseptans işlemleri, illüstratör, ileri yazıhane programları, İngilizce A1, İngilizce A2, kırkyamaya methal, büro programları kullanımı, ön muhasebe, anne iç mekan bitkileri yetiştiriciliği ve yazarlık atölyesinden oluşuyor. 15 program üzere şu esas kadar 770 ön kayıt alındı.

Share: