Elaiussa Sebaste Antika Kenti’nde kâin amfora parçaları birleştiriliyor

Sazak’in Efdal ilçesinde, Roma ve Bizans dönemlerinin izlerini taşıyan Elaiussa Sebaste Antik Kenti’ndeki kazılarda bulunan amfora parçaları birleştiriliyor.

Ayaş Mahallesi’ndeki antik kentte 28. ahit kazı bilimsel icraat, Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Sosyete Bilimleri Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Dr. Akademisyen Asena Kızılarslanoğlu öncülüğündeki grup yoluyla sürdürülüyor.

Ekip, antika dönemlere has kumkuma yerine tanımlanan amforalar üzerine yaptıkları çalışmalarda elde edilen buluntuların çizim, klasman, tanımlama ve fotoğraflama işlemlerini yürütüyor.

Çömlek parçalarını özenle birleştiren ekiptekiler, restorasyonu tamamlanan eserleri Mersin Arkeoloji Müzesi’ne ulaştıracak.

Antik kentteki icraat 22 Ekim’e kadar sürecek.

Birbiriyle uyumlu parçalar seçiliyor

Kızılarslanoğlu, gazetecilere, bu zaman ağırlıklı kendisine buluntuların ve arazideki eserlerin restorasyonu üzerine çalıştıklarını söyledi.

Elde edilen buluntuların özenle incelendiğini belirten Kızılarslanoğlu, “Antika kentin zat üretimi olan Geç Roma 1 amforalarıyla ilişkin bire bir faaliyet yürüttük. Kestirmece 11 bin zerre seramiğin istatistiki verisi elde edildi, tanım ve tasnifi yapıldı. Birbiriyle eğlenceli olabilecek parçalar seçilerek yenileme çalışmalarına başlandı. Amacımız, Mersin Ağacı Kazı Bilimi Müzesi’ndeki Elaiussa Sebaste bölümü üzere gösterme edilecek eserlerin hazır kuzuluk getirilmesi.” dedi.

Kızılarslanoğlu, Elaiussa Sebaste’nin majör tıpkısı liman kenti olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

“Liman kenti Elaiussa Sebaste’ye vabeste rustik yerleşimlerin, çiftliklerin ürettiği zeytinyağı evet bile ayrıksı mahsulat bu amforaların içerisine konuyor ve gemilere istiflenerek dünyanın farklı bölgelerine ticaretle gönderiliyordu. Bu amforaları biz, İngiltere’den Hindistan’a kadar mütehammil haddinden fazla farklı coğrafi alanda bulabildik. Bilimsel yayınlarda, gökçe yazın ve o bölgelerdeki kazı çalışmalarında birlikte bu amforaların bulunduğuna dair vesaik var. Onun amacıyla hele Roma Dönemi’nde kurulan ve büyüyen bire bir şehir olan Elaiussa Sebaste, milattan bilahare 5. ve 6. yüzyılda, iki limanının de faydasıyla çokça balaban aynı tecim merkezi haline gelmiş.

Buluntu ve mimari yorumlamalar kentin takkadak tecim merkezi değil tıpkı zamanda üretim merkezi olduğu anlamına da geliyor. Kentin etrafındaki çiftliklerin güç üretim yaptığını dahi gösteriyor. Bu nedenle Elaiussa Sebaste’yi, üretim ve ticaret kenti namına de adlandırabiliriz haddizatında.”

Antik kentin, Roma Dönemi’nde kurulduğunu dile getiren Kızılarslanoğlu, “Bizim şu ana büyüklüğünde tayin ettiğimiz 6 fırın var. Bu fırınlar, milattan sonradan 5. yüzyılın arkası sıra hareketli yerine amfora, testi, kandil ve günce kullanma kaplarını üreten fırınlar.” ifadesini kullandı.

Share: