Elazığ Osb Müdürü Suat Öztürk: “suret Bankası Faizi Yüzdelik 13’e Düşürdü Ama Piyasadaki Faizler Yüzdelik 32-40 Arasında. Bu Yüzde 13 Kime Uygulanıyor?”

Elazığ Kombinasyon Sanayi Bölgesi Müdürü Suat Öztürk, Model Bankası’nın politika faizinde bire bir puanlık düşüş kararının, piyasaya yansımadığını söyledi. Öztürk, “Format Bankası 1 benek henüz düşürdü, yüzdelik 13’e düşürdü. Ama sadık fiyatlara baktığınız ahit, yüzdelik 32, yüzde 34 ve yüzdelik 40 arasında faizler var kim esnaf, tüccar, sanayici bu faizlerin altından lacerem kalkacak? Bu yüzdelik 13 kime uygulanıyor? Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor” dedi.

Elazığ Birleştirme Endüstri Toprak Müdürü Suat Öztürk, Şekil Bankası Mal Politikası Kurulu’nun yöntem faizinde yaptığı indirimin, temel faizle örtüşmediğini söyledi. Öztürk, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sanayicilerin esnafın tüccarın tüketicinin herkesin bundan etkilenmemesi türlü değil dünyada tıpkısı hesaplı kriz var mı var enerjinin getirmiş olduğu ve bir nice ülkede senelerce tek haneli olan enflasyon olan ülkelerde dahi koşa haneye imdi. Enerji fiyatları dünyada her tarafta arttı. Bunların özlük para değerlerine bakarak, bizim kişi mülk değerimize göre arttı. Yüzde 100, yüzde 1,2 birebir. 2 uygun 1,3 kalan ülkeler var akaryakıtta ağır sıklet bir gizil var. Enflasyonda zaten yüzde tıpkısı, yüzdelik 2 seyreden ülkeler yüzdelik 7-8′ daha çok. Yüzdelik 8-9 olanlar 11-12’lere bundan sonra. Bunlar tamam.

Ama ülkemizde şöyle ayrımsız boyut var; akaryakıt fiyatları ülkemizde çokça ağırbaşlı arttı. Kurlar ciddi manada arttı. Bu kurların artması eylemek, dış alım namına dışarıya vabeste bilcümle ürünlerin fiyatlarının artması demektir. Bunların artmasıyla beraber bağırsak piyasadaki tüketiciye yansıyan fiyatlar, nakliyeler yoğun adına 4 intaç arttı. Düşünün Elazığ’dan Malatya’ya bin 500 liraya taşımalık yapılırken, zaman 3 bin 500 liraya yapılıyor. Bingöl’e bin 500 liraya araba giderken, bugün 4 bin liraya gidiyor. İstanbul’dan 7-8 bin liraya araba gelirken ayrımsız taşımalık arabası, zaman 20-25 bin lira arası. Bunlar bu cümle maliyetleri zait unsurlar. Değişik taraftan tabiatıyla bizde şöyle; ayrımsız canlılık söz temsili 2021’in 1. ayından bugüne büyüklüğünde yüzde 585 kalık sanayide. Yüzde 460 civarlarında dahi doğalgaz artışı var.

“BU YÜZDE 13 KİME UYGULANIYOR?”

Banka faizlerine baktığınız ahit Kalıp Bankası 1 nokta henüz düşürdü. 13’e düşürdü. Amma ortalık hakikat fiyatlara baktığınız devir, şu anda yüzdelik 32, yüzdelik 34 ve yüzdelik 40 arasında faizler var kim esnaf, tecimen, sanayici bu faizlerin altından bittabi kalkacak? Siz yüzde 13’e düşürdünüz. Bu yüzdelik 13 kime uygulanıyor? Bankalar arası alınan gecelik faizlerde mi uygulanıyor? Transferlerde mi uygulanıyor? Etraf realitesine bakınız. Zaman amme bankalarının faizleri de yüzde 30’larda. Hususi bankalar yüzdelik 40’lara büyüklüğünde çıkıyor. Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor. Kimsesiz bire bir mutluluk değiliz, mutluluk bizim. Tabii inişli çıkışlı dönemleri peki. Biz bunu evvelden 2000’den önceki elan boğuk dönemlerde gördük. Bu ülkede yüzdelik 125 enflasyonlar gördük. Gecelik 2 bin 500, 3 bin, 3 bin 500 teklik faizler gördük. 17-18 kesim bankaların batkı edip, celal yoluyla bunların finanse edildiğini gördük. Birçok şeyler gördük karaborsalar gördük. Bizim gençlerimiz bunları bilmiyor amma tığ bunları yaşadık.

“MAĞDURİYETİN ÜZERİNE MAĞDURİYET OLAMAZ”

Amma bu ülkede bunu göğüsleyeceğiz. Hiçbir siyasi düşün olmadan, tek alt bölüm olmadan bunların elbirliği ile çözülmesi için devletin dahi dümen kadrolarına yardımcı olacağız. Ama orada devletimizin ortamında da günah özne, insanların hatalarını düzeltmesi amacıyla yetkililerin buna okazyon vermemesi lazım. Yönetim kadroları buna punt vermemeli, mağduriyetin konusunda kıygınlık gayrimümkün. İnsanlar filhakika pres ayakta dururken, değişik vesilelerle ara sıra kusurlu işlemleri yahut kusurlu kararlar alınması insanların mağduriyetlerinin alanlarını genişletiyor. Zaman bu büyüklüğünde hisse senedi adamları, sanayiciler bu kadar büyük zorlukların içerisinde. Bu büyüklüğünde maliyetlerin yükselmesi içerisinde devletimiz asgari ücreti tıpkı posta artırdı yüzde 100. Ondan sonradan getirdi tarihte görülmemiş aleniyet olarak 6 ayda ayrımsız daha arttırdı. Bunu aksiyon adamları da göğüslüyor. Devletin üstelik desteği var, bizlerin bile desteği var.”Share: