Emet-Hisarcık Orta Ölçekli Uran Bölgesinde geçmiş kazma vuruldu

Emet ve Hisarcık ilçesinde belediyelerin “Ortak Kalkınma” parolasıyla yola çıktığı Ilımlı Ölçekli Endüstri Bölgesinde ilk etapta 400 kişinin çalışacağı tesisler amacıyla evvel kazma vuruldu.

750 dekar arazide kurulacak olan Itidalli Ölçekli Sanayi’nin yer bedeli, madun yapı ve hafriyat giderlerinin belediyeler aracılığıyla karşılandığını söyleyen Emet Şehremini Hüseyin Doğan, yatırım talebinde kâin firmalardan biricik şartlarının istihdam olduğunu vurguladı.

Bölgede kurulacak seramik fabrikası üzere kazı çalışmalarının belediye ekipleri eliyle başlatıldığını kaydeden Başbuğ Doğan, “Yatırımcı firmanın, evvel etapta 400 şahsiyet istihdamla başlamasını bekliyoruz. Hoppadak bu fabrikamızda 3 yıl içerisinde iştirakçi sayısını 1000’e yükselmesi hedefleniyor. Bu sene bitmeden inşallah temeli atılacak ve endüstri bölgemizde önceki ocaklık 2023 yılının ilk aylarında tütmeye başlayacak. İki kaza şehremaneti başkanları kendisine havza halklarımızın istihdamına yardım seçmek amacıyla muhteşem aynı projeye imza attık. yavaş yavaş ilerliyoruz. Kullanılmamış yılda gayrı yatırımcılarımız bile bölgede konuşlanmaya başlayacak.12 firmamız sanayi alanı için başvurdu. Yatırımlar arttıkça göç veren değil, göç alan havza amacımıza ulaşacağız “dedi.

Oluşturulan alanda yatırım hedefleyen 11 firmanın elan olduğunu söyleyen Hisarcık Şehremini Fatih Etkili, “Yıpranmamış yılda özge yatırımcılarımız birlikte bölgede konuşlanmaya başlayacak. Bu toprakların çocuklarının doğduğu yerde çalışması ve göç etmemesi bizim amacıyla çok koca. Emet ile beraber taşın altına gövdelerimizi koyduk. Toprak toplulaştırmasını sağlayarak, zir çatı çalışmalarını yapmaya başladık. İş adamımıza saraka verdiğimiz üzere biran önceki yatırımını hayata geçirmesi adına hafriyatı iki şehremaneti yerine bizler gerçekleştireceğiz” dedi. 9’u yer dışından mevrut yatırımcılar metal, seramik, ambalaj, iyileştiren ve kedi maması sektörlerinde üretim yapacak “diyerek konuştu.

Itidalli Ölçekli Endüstri Kooperatifi Başkanı Abdülaziz Çubuk ve Başkan Yardımcısı Ali Çeri ise, bulunan uran alanının taleplerle dolduğunu, taleplerin gerçekleşmesi ve alanın artırılması için çalışmaların kademeli aynı şekilde devam ettiğini belirttiler. – KÜTAHYA

Share: