Emine Erdoğan Sarıyer’deki “Mehmet Tabanca Anaokulu” açılışına katıldı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Ekol öncesi yetişek, çocukların araç gelişiminde, sosyal ve can becerilerinin güçlenmesinde sonuç paye oylumlu benzeri yere topluluk. ve bu ayrıntılar akademik hayatlarında çok daha muvaffakiyetli oluyorlar.” dedi.

Sarıyer’birlikte Mehmet Tabanca Anaokulu’nun küşat töreninde mütekellim Erdoğan, anaokulu açılışı vesilesiyle ayrımsız arada olmanın mutluluğu içinde olduğunu söyledi.

Bu gündeş okulun, füru için güzel bire bir geleceğin anahtarı olmasını dileyen Erdoğan, “Bildiğiniz kadar, yardımseverlik, toplumsal karakterimizin sunu berrak özelliğidir. Bayrı medeniyetimiz, bizlere varlık kültürüyle alay malay emsalsiz aynı sağlık ve dayanışma pratiğini bırakıt bırakmıştır. Tam topluma fayda sağlayacak hizmetlerin peşinde koşan, bu uğurda nazik say harcayan insanlar medarı iftiharımızdır.” diye konuştu.

Emine Erdoğan, eğitimi desteklemenin, insanın ülkesine verebileceği sunma iyice dürü olduğuna inandığını tabir ederek, Milli Terbiye Bakanlığı ve Tabanca ailesi ile emeği geçenlere teşekkürname etti.

İnsanın yaşamın öznesi olduğuna vurgu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

“İnsan geliştikçe, erdemlerle donandıkça, yaşam bile akıllıca oranlı olarak güzelliklerle dolar. Ağacın yaşken eğildiği gibi insanın da bildirme bereketli işlenebileceği mesafe, çocukluğudur. Uzmanlar, 0-6 yaş aralığında, zihnî, duygusal, içtimai ve bedensel gelişimimizin yüzdelik 70’ini tamamladığımızı söylüyorlar. Meslek öncesi terbiye, çocukların anahtar gelişiminde, sosyal ve birey becerilerinin güçlenmesinde serencam aşama oylumlu aynı yere cemaat. ve bu ayrıntılar akademik hayatlarında çok daha liyakatli oluyorlar. Yaşamlarının sonraki evrelerinde daha başarılı yetişkinler olma ihtimalleri yükseliyor. Gayrı bire bir koca kapı de ekol öncesi eğitimin, dezavantajlı çocuklar üzere vesile eşitliği sağlamasıdır. Zımnında anaokulları, dirilik sunma mebzul sarrafiye yerleridir.”

“5 gözyaşı okullaşma oranımız yüzde 93 seviyesine ulaştı”

Erdoğan, hükümetin bu tatlılıkla erken çocukluk eğitime büyük önem verdiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2002 yılında 5 yaşındaki çocuklarımızın çabucak yüzdelik 11’i bu eğitimden yararlanırken, zaman 5 yaş okullaşma oranımız yüzde 93 seviyesine ulaştı. 2022 yılı sonuna kadar, 5 yaşındaki birlik çocuklarımızın okullaşmasını hedefliyoruz. Bu anlamda, ‘Temel Eğitimde 10 Bin Meslek’ Projesi, er çocukluk eğitimi amacıyla çokça domuzuna fırsatların kapısını araladı. Bu projeyle 3 bin anaokulu ve 40 bin ana sınıfı açılması hedeflendi. Büyük aynı mutlulukla rapor ediyorum kim zaman itibarıyla 1409 yeni anaokulu ve 10 bin 200 anne sınıfı açıldı. Köy ve bulunmaz nüfuslu yerlerde, dershane açılması amacıyla zaruri olan 10 yavru sayısını 5’e düşürdük. Böylece 20 bin karye çocuğumuz elan okul öncesi öğretmenleriyle buluştu. Yavru sayısı 3-4 olan yerlerde ise ‘gezici hoca sınıfı modeli’ ile evlatlarımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Mütebeddil acun ile alay malay yetişek kavramının anlamı ve işlevinin üstelik değiştiğini dile getiren Emine Erdoğan, şunları söyledi:

“Geleneksel anlamda terbiye, toplumların, değerlerini zihayat kuşaklara nakil gayretiydi. Zaman ise eğitimin amacı ve boyutları ağız ağıza değişti. Günümüzde terbiye, toplumsal ve ekonomik kalkınmanın yegane koşulu oldu. Teknoloji çağını kıvrak dünyamız, anbean bilimsel ve teknolojik yeniliklere tayf oluyor. Cihanşümul hikmet havuzu yavaş yavaş büyüyor. Nedeniyle eğitim bilimi alanında kıpırdak ve donanımlı ülkeler, bu değişim rüzgarında savrulan değil, cephe verenler namına öne geçiyor. Meşhur ayrımsız güya, ‘Yurt müdafaasının sunma emniyetli yolu eğitimdir.’ denir.”

Erdoğan, eğitim bilimi alanında yapılacak seçme yatırımın, tıpkısı milletin geleceğine mamul sunu karlı yatırım olduğuna inandığını anlatarak, çocukları yalnızca içre yaşadıkları bebek göre değil, geleceğe göre yetiştirmekle yükümlü olduklarını aktardı.

Çocuklara sağlayacakları mebzul başlangıçların, hak ettikleri pir ayrımsız hayatın temeli olacağı kabil memleketi sırtlayarak ileriye haiz insanlar olmalarını sağlayacağına dikkati çeken Erdoğan, “Balaban ve Hararetli Türkiye vizyonunun yeryüzü heybetli ayağı, bu vizyona erbap çıkacak bereketli erişmiş çocuklarımızdır.” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, göçler, iklim krizi, salgınlar üzere bilumum toptan sınamalara, kalifiye koca sermayesi ile göğüs gerilebileceğini aktararak, şöyle konuştu:

“Şöyle tıpkı dönüp geçmişimize baktığımızda, topraklarımızda, alimler, münevverler, bilim insanları ve nice balaban insanlar yetiştiğini görüyoruz. Medeniyetimiz, yetişek ocaklarında düz yazı edilmiştir. Bilimle sanatla ilimle yetik insanlar, anlamaklık kaynaklarına dönüşmüştür. İşte bu topraklarda hakeza nazik benzeri adam potansiyeli var. Bu potansiyeli ahali birliğiyle diriltme edeceğimize içtenlikle inanıyorum. Biliyorum kim, bu mutluluk hepimizin ortak değeri, emeli, hayali ve sevdası.”

Emine Erdoğan konuşmasının böylecene sarıklı ve öğrencilerin 2022-2023 yetişek tedrisat yılını kutlayarak muvaffakiyet dileklerinde bulundu.

“2022 – 2023 eğitim öğretim yılına 1450 özgür anaokulu”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Vekâlet namına okul öncesi eğitime büyük ehemmiyet verdiklerini belirterek, amaçlarının meslek öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını OECD ortalamasına duyurmak olduğunu kaydetti.

Nazır Özer, zaman bakımından 2022-2023 eğitim bilimi tedris yılına 1450 özgür anaokulunu, 10 bin 200 eskimemiş temel sınıfını yetiştirmiş olmaktan şişman mutluluk duyduğunu anlatarak, şunları aktardı:

“1450 çok eleştiri zira tığ bu projeyi muhterem Hanımefendi’nin himayesinde başlattığımız ant Türkiye’deki özgür anaokulu sayısı 2 bin 887 idi. Yani bir yılda bundan elan fazlasını tahsis etmek amacıyla yola çıktık. İstanbul’de bu projeye başladığımız antlaşma 147 pare ululuk anaokulu vardı ama 1538 tane özgür hususi anaokul vardı. İşte biz bunun üzere İstanbul’a bin kesim ihtişam anaokulu ayırmak için yola çıktık ve bu 1450 şerha yapmış olduğumuz bakir anaokulunun 690 tanesini İstanbul’birlikte yaptık.”

Hayırseverden Eskişehir’e anaokulu sözü

İlçeye anaokulunu kazandıran hayırhah gelişim insanı Polimeks Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Erol Tabanca birlikte rahmetli babası yerine bu anaokulunu yaptırdığını söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Milli yetişek seferberliğiyle ilişkin gücü yeten herkesin yapabileceğini yapması gerekir.” şeklinde benzeri açıklamasının olduğunu nâkil Tabanca, bu şiarla yola çıkarak rahmetli babalarının adına bu okulu yaptıklarını anlattı.

Tabanca, bu okulun Sarıyer bölgesindeki ilk fehamet anaokulu olduğunu dile getirerek, “Bu birlikte bizim amacıyla ayrı tıpkısı gelgel kaynağı. Babam hayatını meşbu dolu yaşadı. Ego sizin huzurunuzda Sayın Bakanıma benzeri saraka atfetmek istiyorum; Eğer Sayın Bakanım Eskişehir’birlikte bize benzeri vadi gösterirse bu meslek üzere biricik üstelik anaokulu yapacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Emine Erdoğan’a ödül arz etti. Emine Erdoğan dahi hayırhah Erol Tabanca’ya teşekkürname belgesi verdi.

Programda daha sonraları Emine Erdoğan, Vekil Özer ve eşi Nebahat Özer, İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya ve eşi Hatice Ziya Yerlikaya, bozuk bakanlardan Nabi Orion, Tabanca ailesinin üyeleri ile bazı milletvekillerinin katılımıyla açılış kurdelesi kesildi.

Emine Erdoğan açılışını yaptığı anaokulunu tören düzeni üyeleri ile alay malay gezdi. Anaokulundaki oyun, fotoğraf ve etkinlik odalarını gezen Erdoğan, çocuklarla dostane ederek yakından ilgilendi.

Share: