Enkazdan 13 kişiyi kurtaran Amasyalı orman işçileri hüznü ve gururu benzeri arada yaşıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra kontrol istirdat çalışmalarına destek isnat etmek üzere Kahramanmaraş’a revan ve enkazdan 13 kişiyi kurtaran Amasya Orman Toprak Müdürlüğü Orman Kontrol Istirdat Timi (ORKUT), hüznü ve gururu bir arada yaşıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde göçük altında kalanların kurtarılması üzere ORKUT ve Çayeli Bakır İşletmeleri Beyaz Zehir Kurtarma Timi, çalışmalarını gelişigüzel yürüttü.

Gece sıra görev yaparak 13 kişiyi çökme altından kurtaran ekipler, çalışmalarını tamamlayarak memleketlerine döndü.

Göçük altından insanları kurtardıkları için gururlanan, deprem bölgesinde şahit oldukları teessürat dolayısıyla ise hüzünlenen orman işçileri, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

ORKUT şefi İsmet Korucu, yaşanan depremin ardından 8 yabanlık ekiple bölgeye gidip çökme altındakileri kurtarmak amacıyla bire bir hafta himmet yürüttüklerini söyledi.

Kahramanmaraş’a varıp çalışmaya başladıktan sonraları önce yarım saatte iki kadını enkazdan çıkardıklarını belirten Korucu, “Enkaz altından çıkardığımız insanların bir yerlerine uymazlık verir miyiz diye niteleyerek çok korktuk. Aynı taraftan hüzünlüydük, tıpkı taraftan gerileme altından kurtardığımız canların mutluluğu vardı. Haddinden Fazla karışık duygular bunlar, anlatılmaz. Kâh arkadaşlarımız bire bir binada canları kurtarırken, sair arkadaşlarımız başka benzeri binadaki seslere odaklandı. Enkaz altından canları kurtardıkça kendimize güvenimiz oluştu ve moralimiz yükseldi.” dedi.

Hem apışık hem dokunaklı hem bile gururlu şekilde döndüklerini vurgulayan Korucu, “Duygusal kurtarma duygusu haddinden fazla ayrımlı. O duyguyla yemek yemeyi, uykuyu, yorgunluğu unutuyorsun. Oradan kurtaracağın benzeri duygusal sana umut veriyor, ayakta tutuyor. 13 canımızı gerileme altından kurtardık. Arkadaşlarım orada çokça say verdi. Bütün haklarımızı Türk milletine, oradaki depremzedeler helal ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Orman işçilerinden Arif Kalleci de hareket bölgesindeki duygularının çok değişik olduğuna belen ederek, “Çöküntü altından tıpkı can kurtarınca sevindik. Cenazelere ulaşıp ailelerine teslim ettiğimizde onların acısını paylaşarak üzüldük. İyi ki müdürlerimiz bizi oraya göndermiş, bereketli ki orada aynı cana dokunmuşuz, dolgunca kim orada tıpkı acıya kuma olmuşuz.” diye niteleyerek konuştu.

Orman işçisi Hüseyin Derici ise zelzele bölgesinde metanetli haddinden fazla birey kurtardıkları amacıyla şükrettiğini dile getirerek, “Çokça kişiye arkalama ettik. Bütün ekip arkadaşlarıma ve madenci arkadaşlarıma çok teşekkürname ediyorum. Hepsi dahi çokça özveren, koordineli mesai yaptı. Allah’ım böyle şeyler aynı henüz yaşatmasın.” dedi.

Share: