EPDK’den Lisanssız Cıvıltı Üretim Yönetmeliği değişikliğine ilgilendiren izah Açıklaması

Erke Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenerek yürürlüğe giren “lisanssız faaliyet üretimi” yönetmeliğinin, ihtiyacın üzerinde satışı düzenleyen ve töz hayatiyet tüketicilerini esirgeyici benzeri düzenleme olduğu bildirildi.

EPDK’den yapılan mukayyet açıklamada, bugün yürürlüğe giren “Hareketlilik Piyasasında Lisanssız Ruh Istihsal Yönetmeliğinde Fark Yapılmasına Dair Talimatname”mağara amacına ve getirdiği yeniliklere müteveccih değerlendirmede bulunuldu.

Kurumun öncelikli hedefinin, imkanı olan tamam ruh tüketicilerinin, tükettiği enerjiyi güneşten üretebilmesi olduğuna işaret edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Bu yönetmelik ihtiyacın üstünde satışı düzenleyen ve lisanssız üretim santrali olsun evet bile olmasın esas hareketlilik tüketicilerini esirgeyici bire bir düzenlemedir. Bu düzenlemeyle nesep tüketimi olan fakat kapasite kısıtı ve saha sorunu cihetiyle istihsal tesisi kuramayan tüketicilerin önü açılacaktır. Düzenlemeyle EPDK, ‘istihlak büyüklüğünde üretim’ hedefinden atmaca, mühendislik bilimine ve maharet gerçeklere mugayir adına oturmuş gücünü orantısız şekilde zait, temel tüketicilerin lisanssız istihsal tesisi kurabilmeleri imkanını ortadan kaldıran, tüketim olmadan istihsal yapmaya çalışan tesislerin satışa konu edilebilecek istihsal miktarını belirlemiştir.”

Açıklamada, talimatname değişikliğiyle kâh yatırımcıların mağdur olacağı iddiasına ait ise “Elbette ‘şalter kapatmak’ lisanssız yatırımcısının öz takdiridir ancak böyle tıpkısı manzarayla karşılaşılması beklenmemektedir. Zira söz konusu üretim, yoz bile olsa benzeri istihlak yapacak ve bunun amacıyla çalıştırılması (faaliyet üretmesi) gerekecektir. Ayrıca bu tesisler amacıyla ihtiyacın dahası üretilen enerjinin şebekeye verilmesiyle oluşan ve tevzi şirketine ödenen bedeller ödenmeyecektir. Yani hem bu tür yatırımcılar töz tüketimlerini karşılayacak hem bile henüz fazla ürettiği enerjiyi arttırma maliyete katlanmadan bilcümle tüketicilerimizin kullanımına sunabilecektir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Söz konusu düzenlemeyle köken cümbüş tüketicilerinin tüketimlerini eğlemek için hayatiyet üretim tesisi kurmasının, tükettiği kadarını dahi satarak yatırımın kalın kafalı dönüşünü akıllıca süreler zarfında elde etmesinin sağlanacağı vurgulandı.

Yatırımcının çatısındaki elektrik istihsal tesisiyle ayrımlı tıpkı ölçüm noktasındaki tüketim tesisini ilişkilendirmenin artık kabil ayla geleceğine bel edilen açıklamada, “OSB hukuksal kişiliklerince kurulmuş ve kurulacak lisanssız üretim tesislerinin OSB ana sayaçlarıyla mahsuplaşmasına yönelik aranjman yapılarak bu tesislerin OSB katılımcılarının aracısız zindelik giderini azaltması sağlanmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Share: