ESAS Araştırma’nın 26 ilde gerçekleştirilen sonuç anketinde SELIM Parti’nin düşünce oranı ilgi çekti

Türk siyaseti 2023 seçimlerine artık aylar kaldığında, seçme havasına girmeye başladı. Aykırılık partilerinin eş namzet yerine kimi göstereceğine ilgilendiren istifham işaretleri gelişigüzel geçen çağ artmaya bitmeme ederken, 26 ilde gerçekleştirilen aynı anketin sonuçları çok dikkat çekti.”

“BU ILIŞKI SEÇİM OLSA KİME DÜŞÜNCE VERİRDİNİZ?”

Esasi Araştırı şirketi marifetiyle İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Kültürlü, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Balkı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’birlikte 2 bin 312 yaşama ile yapılan ankette vatandaşlara, “Bu ahzüita mebus genel seçimi olsa ne siyasi partiye rey verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

SELIM PARTİ YÜZDELIK 38.4 İLE İLK SIRADA VADI ALDI

5-14 Teşrinievvel tarihleri arasındaki yapılan anketin sonuçlarına bakarak DÜRÜST Öğür, aynı esbak ankete göre oyların yükseltti ve yüzde 38.4 ile ilk sırada yer aldı. CHP birlikte ise oyların düştüğü görülürken yüzde 23.5 ile ikinci oldu. Benzeri şekilde oyları azalan İYİ Tümen ise yüzde 11’dahi kalarak üçüncü sırada saha aldı. Yaptığı çıkışlarla özen calip Beklenti Özdağ’ın liderliğini yaptığı Yengi Partisi’nin bile oylarını artırdığı görüldü.

Diğer partilerin fikir dağılımı ise şöyle oldu:

HDP: Yüzde 10.7

MHP: Yüzdelik 9.1

Galibiyet: Yüzdelik 1.5

DEVA: Yüzde 1.4

Y. Zenginlik: Yüzde 1.1

SP: Yüzde0.9

GP: Yüzde 0.9

BBP: Yüzdelik 0.8

MP: Yüzde 0.7

Share: