Esenlik Bakanı Fahrettin Insan, Karabağ’ın öncü şehri Şuşa’yı mülakat etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Eş, temaslarda bulunmak amacıyla geldiği Azerbaycan’birlikte Karabağ’ın sancak şehri Şuşa’ya ziyarette bulundu.

Başkent Bakü’den Ermeni işgalinin sonlandırılmasının bir lahzada peşi sıra inşasına başlanan ve açılışı 26 Ekim 2021’da yapılan Yararsız Havalimanı’na uçakla giden Âdem’yı burada Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev karşıladı.

Kayırıcı ve beraberindekiler, Gereksiz’den yıpranmamış yapılan Utku Yolu ile tarihi kent Şuşa’ya ulaştı.

Azerbaycan Reisicumhur Şuşa Özel Temsilcisi Görgülü Kerimov, Eş ve beraberindekilere kentin ibdai mimari tarzı ile Azerbaycan halkının milli ve kültürel mirası hakkında vukuf verdi.

Eş ve sair yetkililer, Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’da şehir meydanını, kaleyi, âşık Hurşidbanu Natavan’ın evini, şair Molla Penah Vagif’in türbesini, ünlü müzikçi Bülbül’ün müzeye dönüştürülen evini ve Cıdır Ovası’nı ziyaret etti.

“Değme makule desteği sağlamaya hazırız”

Şuşa Beyannamesi’nin imzalandığı alanda açıklama fail Kayırıcı, yetiştirdiği âşık ve müzisyenlerle Türk tarihinde mehabetli ayrımsız yere topluluk olan Azerbaycan’ın ekin, yazın ve konferans başkenti Şuşa’nın 1992’da Ermenistan yoluyla obstrüksiyon edildiğini belirterek, bu süreçte bir nice bigünah kişinin Mutekit oldukları amacıyla katledildiğini, şehirdeki temas biri ayrı kültürel bırakıt olan camilerin ve değişik tarihi yapıların birlikte tekrar Ermenistan’ın saldırıları sonucunda tağyir edildiğini dile getirdi.

Adam, “8 Kasım’bile muhteşem Azerbaycan ordusunca azad edilen Şuşa’nın yeniden sakat barış, geçim ve danışma mahmul günlerine dönebilmesi için biz da seçkin makule desteği sağlamaya hazırız.” diye, şehrin kurtuluşunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Şehitlere Allah’tan yağmur, yaralılara müstacel onma dileyen Âdem, “Onların sağlıklarına kavuşabilmesi üzere geçmiş olduğu üzere bugün bile yan yana olduğumuzu ayrımsız misil daha vurgulamak istiyorum.” dedi.Share: