Eşinin hatırası otomobili 36 yıl garajda sakladı

Artvin’de eşinin hatırası otomobili 36 yıl garajda gizli markajcı eş, nöbet çalışmasında bile otomobilin garajdan çıkmasına izin vermedi. Kez seviyesinin 2 metre altında kalan otomobil görenleri şaşırtıyor.

Artvin’dahi 4 sene geçmiş hayatını kaybeden Fediye Köksal, eşinin hatırası otomobili 36 sene evinin canip tarafında bulunan garajda kilitli tuttu. Fediye Köksal, 1986 yılında hayatını kaybeden eşi Zülküf Köksal’ın gözü kabilinden baktığı 1976 nazir Renault marka otomobili eşinin ölümünün arkası sıra garajdan çıkmasına tek şekilde izin vermedi. Derece Derece sefer yükselince makine yolun 2 metre altında kaldı. Buna rağmen otomobilin çıkmasına izin vermeyen Köksal, eşinin akıbet hatırası olan otomobili 36 yıl bu şekilde korudu.

Otomobili dedelerinin hatırası namına korumayı planlıyorlar

Fediye Köksal’ın hayatını kaybetmesiyle yakınları otomobili hatırat adına korumayı planlıyor. Görenler otomobilin yolun altına nasıl indiğini iptila ederken, otomobilin hikayesi duygulandırıyor. Merkeze kapalı Dere Mahallesi Ömer Çavuş Sokak’ta bulunan 1976 kabil ve 65 bin kilometredeki otomobili Zülküf Köksal’ın vakit kaybetmeden 10 sene kullanma imkanı bulduğu da öğrenildi. Zülküf Köksal 1986 yılında yeğeninin düğünde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybedince o günden bilahare makine garajdan çıkartılmadı. Zülküf Köksal’ın yeğeni Yaşar ve eşi Eksiksizlik Akın yıllar sonra garajın kapılarını açınca sakat eyyam yeniden bilinmeyen edildi.

Yaşar Akış, “Amcam arabasına çok düşkündü. İyi benzeri şofördü. Buradan geçe bilcümle duygulanıyorum. Fena Hâlde bir düğünde hayatını kaybetti. Arabaya dokununca o eyyam hafızamda tekrar canlandı. Küçükken amcam bizi arabasıyla gezdirirdi. Bu garaj, bu makine amcamın hatırası olarak burada kalacak” dedi.

Kemal Atak ise, “Zülküf amcamızın çocuğu yoktu, araba yeğenlerine kaldı. Ancak yeğenleri de mirasını alalım, bölelim diyerek tek uğraşmadı. Makine senelerce burada bu şekilde kaldı” diye konuştu.

Torunu Mürtefi Haydar ise, “Ben dedemi tek göremedim. Bu arabayı burada görünce sordum elbette mevrut bu araba buraya diyerek, zamanında makine buraya park edilmiş, babaannem hiç kimsenin kullanmasına cevaz vermemiş. Tek kimesne dokunmayacak demiş, araba orada eksik. Kat yapılacak demişler, arabayı kaldırın demişler, babaannem cevaz vermemiş, kalsın burada demiş” ifadelerini kullandı. – ARTVİNShare: