Eşitlik Dervişoğlu’ndan Mustafa Şentop’a ‘Rtük Üyeliği’ Tepkisi: “O Hesabı Size Kim Getirmişse Cenabı Cenabıhak Onu Şaşırtmış.

İYİ Parti Ekip Başkanvekili Eşitlik Dervişoğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a, RTÜK üyeliği tartışmalarına ilişkin, “O hesabı size kim getirmişse Cenabı Cenabıhak onu şaşırtmış Sayın Başkanım. Akıllıca, 1 Orak Ayı’dahi AKP’ye geçtiğini varsayıyorsunuz. Neye istinaden? CHP Milletvekili Sayın Aykut Erdoğdu’nun milletvekilliği bitmeme ediyor ama CHP’den istifasına dayandırıyorsunuz. Ortada ayrımsız vesika var, zatıalinize bunu ikram edeceğim. Bu müracaat, 1 Temmuz’de Sayın CHP Başkanvekili aracılığıyla Sedir Başkanlığı’na götürülmüş, ‘Artık Aykut Erdoğdu bizim milletvekilimiz değildir’ demiş. Ama o devir Aykut Erdoğdu’nun ıslak imzalı dilekçesi olmadığı üzere TBMM Başkanlığı, o istifaya sınırlanmış namına Aykut Erdoğdu’yu CHP Grubu’ndan çıkarmamış. Islak imzayı istemiş. Islak imzanın TBMM’ye görülmesi 5 Orak Ayı saat 15: 24’e tekabül ediyor. Erdoğdu, 5 Temmuz tarihine kadar CHP Saylav olarak TBMM kayıtlarında duruyor” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri sürüyor. Komisyon’birlikte zaman TBMM, Sayıştay ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bütçeleri, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla görüşülüyor.

Bütçe üstüne hezel alan İYİ Tümen Kadro Başkanvekili Dervişoğlu, “AKP’nin son bütçesini görüşüyoruz” dedi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerini anımsatan Dervişoğlu,, “TÜİK rakamları şayet doğruysa şu zaman görüştüğümüz bütçenin yaklaşık 3 trilyon 200 milyar liralık civarında olması icap ediyor ama bedava 1 trilyon 270 milyar civarında bire bir fark var” diye konuştu.

Dervişoğlu’nun konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“GÜZEŞTE YILA KIYAS ETTİĞİMİZDE YÜZDE 155’E VARAN ARTIŞLARA RASTLIYORUZ: 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu Teklifi’ni, yani AKP’nin serencam bütçesini görüşüyoruz. İktidarın 4 trilyon 470 milyar masraf talebini değerlendiriyoruz. İktidarın bu bütçe teklifi, kavim ile iktidarın ortada bağların olağandan koptuğunu birlikte belirgin göstermekte. Geçtiğimiz yılla karşilaştirma ettiğimizde, yüzde 155’e vasil artışlara rastlıyoruz. Beştepe’den binlerce bahis dokümanla gelişigüzel ayrımsız bütçe gönderildi.

1 TRİLYON 270 MİLYAR CİVARINDA FARK VAR: TÜİK rakamları eğer doğruysa şu an görüştüğümüz bütçenin tahminî 3 trilyon 200 bilyon liralık civarında olması lüzum ediyor amma bedava 1 trilyon 270 bilyon civarında aynı ayırt var. Şayet TÜİK iktidarın baskısıyla bu millete dolma söylüyorsa, yani para şişkinliği bizim anlatım ettiğimiz kadar ve milletimizin kendiliğinden sınama ettiği kabilinden yüzdelik 115 ise o halde bu bütçenin içre milyonlarca çalışanın, emeklinin hakkı ve hukuku illet savunulmamış? Onu dahi alçalma ediyoruz. Neden TÜİK eliyle işçinin, memurun, milyonlarca vatandaşın cebin terinin karşılığı verilmemiş, anlamıyoruz.

İKTİDARI DEVRETMEDEN GEÇMIŞ: Sâdır ve mahsus odur kim kavim iradesiyle alay malay iktidarı devretmeden geçmiş son kat bir intihap ekonomisi uygulamaya kararlısınız ve yandaşlara aktarılan kamu kaynaklarında kısmi ve geçici benzeri göz yapmakta üstelik kararlısınız. Yani siz, esasta bu bütçeyi hazırlayanlar, bu bütçeyi binlerce konu dokümanla gelişigüzel TBMM’ye gönderenler, milleti unutmuşlar. Ülkemizin kaynaklarını sıcak vurup harman savurmaktan gabi durmamışlar. Milletimizin cebinden aldıklarını yandaşların cebine koymuşlar.

RAHIM EDİN EVET: İnceledik. Bakir doğandan sabi sübyanına kadar, memurundan işçisine büyüklüğünde, emekçisine, kadınıyla, erkeğiyle bu ülkenin 84 milyon vatandaşına bire bir yılda 565 milyar 600 milyon, tıpkısı ayda 47 bilyon 133 milyon, tıpkı günde birlikte 1 milyar 549 milyon Türk lirası ürem ödeteceksiniz. Merhamet edin ya. Bu milletin beher ferdi yılda 6 bin 654 lira, ayda 554 lira, beherglas fert günde dahi 18 teklik 23 kuruş ürem ödemeye mahkum edilmiş.

ERDOĞDU, 5 TEMMUZ TARİHİNE KADAR CHP MİLLETVEKİLİ KENDISINE TBMM KAYITLARINDA DURUYOR: (RTÜK üyeliği tartışmalarına ilgili) Sedir değişmeyen vermiş. Çünkü o ahit gördüm kim hesaplamalar işlenmiş, 1 Orak Ayı’de AKP’ye geçiyor. Size bakarak, sabahleyin 11: 00’e kadar İYİ Parti’üstelik kalıyor, 11: 00’den sonra de üyelik AKP’ye geliyor, siz tekrar AKP Grubu’ndan namzet istiyorsunuz. Demin ben size söyleyeyim; o hesabı size kim getirmişse Cenabı Cenabıhak onu şaşırtmış Sayın Başkanım. Akla Yatkın, 1 Orak Ayı’dahi AKP’ye geçtiğini varsayıyorsunuz. Neye güvenerek? CHP Saylav Sayın Aykut Erdoğdu’nun milletvekilliği devam ediyor ama CHP’den istifasına dayandırıyorsunuz. Ortada benzeri belge var, zatıalinize bunu sunma edeceğim. Bu başvurma, 1 Orak Ayı’de Sayın CHP Başkanvekili eliyle Sedir Başkanlığı’na götürülmüş, ‘Artık Aykut Erdoğdu bizim milletvekilimiz değildir’ demiş. Ama o ahit Aykut Erdoğdu’nun ıslak imzalı dilekçesi olmadığı için TBMM Başkanlığı, o istifaya ilişkin yerine Aykut Erdoğdu’yu CHP Grubu’ndan çıkarmamış. Islak imzayı istemiş. Islak imzanın TBMM’ye görülmesi, 5 Temmuz saat 15: 24’e istikbal ediyor. Erdoğdu, 5 Temmuz tarihine kadar CHP Mebus adına TBMM kayıtlarında duruyor.

HAK VE HAK BOYUTUNDA MESELEYİ ELE ALARAK KONUŞUYORUM: Ben; tarihlere, isimlere dayanarak tıpkı husus söylemiyorum. Hak ve hak boyutunda meseleyi ele alarak konuşuyorum. Hukukçusunuz, ülfet tarihi profesörüsünüz, zatıalinizin ünsiyet tarihine hukuksuzlukla geçmesine üstelik gönlüm sevda göstermez. Bu yapılan yanlışların düzeltilmesini, araştırmaların akla yatkın yapılmasını, aynı RTÜK üyeliğinin AKP’nin başını göğe erdirmeyeceğini, bizden çalınırsa de o RTÜK üyeliği -olur üstelik bir ketenpereye geliriz- bizi yerin dibine sokmayacağını heyetinizin nezdinde anlatım ediyorum.”

Share: