Eskişehir 3. Ekincilik, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı başladı

TÜYAP Fuarcılık aracılığıyla düzenlenen Eskişehir 3. Ekincilik, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı başladı.

ETO-TÜYAP Fuar Merkezi’nde açılan fuarda tarım ve hayvancılıkla ilgilendiren akıbet teknolojiler ve ekipmanlar düz alıyor.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, fuarın açılışında, fuarın toprak ekonomisine ulama sağladığını belirterek, organizasyonda emeği geçen paydaşlara teşekkür etti.

TÜYAP Fuarlar Yapım ATLATMAK Umumi Müdürü İlhan Ersözlü dahi fuara sektörle ait İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa başta atılmak için bir nice şehirden kestirmece 100 firmanın katıldığını söyledi.

Ersözlü, fuara ilginin korkulu olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“TÜYAP Ekincilik Fuarları kendisine yılın ikinci yarısındaki ilk fuarımız. Önümüzdeki hafta Samsun’bile tarım fuarımız var. Ekimde Bursa’dahi, kasımda Adana’birlikte ve aralıkta de yılın son fuarı İstanbul’daki ekincilik fuarıyla Türk ekincilik sektörüne bakım vermeye devam edeceğiz. Bu fuarda tecim çokça tahammülfersa geçiyor. İlk saatlerden itibaren fuarda sergilenen traktörler, biçerdöverler, tarımsal mekanizasyon aletleri satılmaya başladı. Hassaten birçok traktörün üzerinde birçok tarımsal makinenin üstünde değişik kişilere satıldığını gösteren ibareler var. Bu tabi bahtiyarlık veriyor. Bilfarz bire bir firmanın 5,5 milyon değerindeki bire bir traktöründen zaman 3 pare satılmış. Ayrımsız traktör firması beribenzer segmentteki traktörlerden 26 devam satmış. Bu çokça yetişkin rakamlar. Girmek ki fuar sonrasına büyüklüğünde traktörlerin tamamının satılacağını, şu anda sergilenen zirai mekanizasyon ürünlerinin tamamının satılacağını görüyoruz.”

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Kip Güler dahi sabık sene tarım fuarını 78 bin kişinin mülakat ettiğini anlatarak, bu yıl 100 binin üstünde ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Güler, şimdiye kadar Eskişehir’bile 20 fuar düzenlediklerini dile getirerek, “Bilhassa Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan sonradan tarım ve hayvancılık henüz bile koskocaman hale geldi. imdi desteklenmesi müstelzim göz haline geldi. O yüzden bu fuar öncelikle tarım ve hayvancılık sektörüne da ulama sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

Fuarın açılışına İYİ Fırka Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Sanayi Bölgesi Başkanı Eşsiz Küpe Çiçeği, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Zihni Etken ile değişik ilgililer katıldı.

Fuar, 11 Eylül’üstelik sona erecek.Share: