Eskişehir Büyükşehir Başkanı Büyükerşen, Frig Vadisi’ne Ulaşımı Sağlayacak Seyitgazi-Han İlçeleri Arasında Küsurat Yolda İncelemelerde Bulundu

Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eliyle 3 adım halinde yapılan ve Frig Vadisi’ne ulaşımı sağlayacak Seyitgazi-Han ilçeleri arasında kalan yolda incelemelerde bulundu.

Eskişehir’e 70 km uzaklıkta mevcut ve 71 yıl sonradan kazı bilimsel kazıların gine başladığı Yazılıkaya Midas Kale ve Frig Vadisi bölgesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla tamamlanan sefer ile yeni tıpkısı aşamaya geçti. Frig Vadisi’nin kalbi olan Midas Anıtı’na ulaşımı kolaylaştıran yolun tamamlanmasıyla birlikte bölgede turizm hareketliliği başladı.

“ESKİŞEHİR BAĞLANTI YOLU İÇİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI DAHİL, DEVLETTEN TEMENNI ETTİĞİMİZ HALDE DESTEK ALAMADIK”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi marifetiyle tamamlanan yolu meşgul olmak üzere Seyitgazi Belediye Başkanı Maksat Belen ile gelişigüzel bölgeye revan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmayan Büyükerşen, binlerce almanak tarihi olan bölgeye ulaşımın bu nöbet sebebiyle daha çok çokça henüz kıytırık olduğunu ifade etti. Bölgenin benzeri dünya mirası olduğunu ve turizmde koca aynı nokta olacağını tamlayan Büyükerşen, ” Türkiye’birlikte Yazılıkaya Midas Anıtı’nın önemi çokça şişman. Hala üzerindeki yazıların gizemi çözülemedi. Bilindiği üzere burası Friglerin ibadet anıtıydı. Yıllarca Yazılıkaya ve anıt yegâne başına kaldı. Ne eyvah kim defa imkansızlıkları zımnında tarihle ilgilenenler bu bölgeye ulaşamadılar. Seyitgazi-Yazılıkaya ve Eskişehir bağlantı yolu amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı karışma, devletten dilek ettiğimiz halde destek alamadık. Ayrıca Eskişehir-Kütahya- Afyon bölgesini havi Frig Vadisi topraklarında baktık gördük kim turizmden ve hükümet kaynaklarından Eskişehir’in yararlanma etmesine imkan verilmiyor; biz de Büyükşehir Belediyesi namına Yazılıkaya-Seyitgazi-Eskişehir uğrunda düzentileme başlattık.

“ESKİŞEHİRLİLER VE TURİSTLER BÖLGEYE İLGİ GÖSTERİYOR”

Koronavirüs salgınıyla gelişigüzel, ödeneklerin envestisman fasıllardan alınıp toplumsal müzaheret ve desteklere aktarıldığı bir dönemde, küsurat ödenekleri bu yola harcadık. 70 kilometrelik yolun 40 kilometresi asfalt, ayrıksı kısmı beton nöbet namına yapıldı. Böylelikle Yazılıkaya üzgün halinden kurtarıldı. Dolayısıyla yolu turizme açtık. Hafta sonu Yazılıkaya’ya otobüs seferleri başlattık. Eskişehirliler ve turistler bölgeye ilişki gösteriyor. İlerleyen dönemde seyyar yoğunluğu ve takvim elverişliliğine göre otobüs posta sayısı bile artırılacak. Buralarda geliştirilmiş dinlenme kampı alanları ihdas planımız var. Turistler bölgeye gelmeye başladılar. Esbak hafta Japonlar geldi ve Frig Vadisi’ni gezdiler. Bu yaptığımız iyice, konforlu yolun özel araçlarıyla gelenler özellikle oluşmak üzere turistlere bakir ayrımsız imkan yarattığını düşünüyorum.

“HERKESİ BU ACUN MİRASINI GÖRMEYE ÇAĞIRMA EDİYORUM”

Lazım Büyükşehir Belediyemizin Misil Hizmet Tamir Dairesi ekipleri, icap Seyitgazi Belediyesi Başkanı Kasıt Bayır ve ekiplerinin gayretleriyle yolu tamamlamış olmaktan ufuk çokça mutluyum. Zaman birlikte yolu imtihan etmeye ve görmeye geldik. çıktı Midas Anıtı’na ve bu bölgeye artık gezgin geleceğini biliyor, Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın dahi bu gelişmeyi dikkate alacağını düşünüyorum. Eskişehir son yıllarda tıpkısı turizm şehri oldu. Başlangıçta Eskişehir yalnız pazar günleri alay malay gelinen aynı şehir iken, haftanın 7 haset evcil ve ecnebi turistlerin geldiği tıpkı şehir oldu. Söz Gelişi çabucak İzmir ve Iye Bölgesi’nden herhangi bir dolaşma 3-4 otobüs gezmen gelirken bu aynı hafta sonu daha bile artıyor. Ülkemizin seçkin bölgesinden ziyaretçiler gelmeye devam ediyor. Bu genişlik şehrimiz amacıyla çok nadir ve haddinden fazla değerli. Yolun hizmete girmesiyle alay malay havza halkının hesaplı yönden kalkınacağını ve Eskişehir’in turizmden daha aşkın nasip alacağını düşünüyor, herkesi bu dünya mirasını görmeye nida ediyorum” dedi.

Açıklama sonrası Büyükerşen ve beraberindekiler yolda tetkik yaptılar.

Share: