Eşlerine bağlılıklarıyla aşina ibibik kuşlarının yemleme telaşı

Eşlerine bağlılıklarıyla bilinen ibibik kuşlarının yem telaşı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta ibibik kuşlarının arazide yem telaşı cep telefonu kamerasına yansıdı.

Türkiye’de el arasında “baltacı kuş” kendisine “çavuş kuşu” namına de tanıdık ibibik kuşları ekincilik arazilerinde besleniyor.

Kahramanmaraş’ta kaydedilen görüntülerde münhal arazide kâin aşırı ve mufassal gagalarıyla özen çeken 3 kuş el telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İbibik kuşları genellikle böcek, böcü ve haşere larvaları ile besleniyor. Alelhusus salyangoz ve solucanlar birlikte ibibik kuşlarının azık maddeleri arasında düzlük alıyor. Ötede ve uzun gagaları yardımıyla ibibik kuşları toprağı eşeleyerek kurtçukları dahi havaya fırlatırlar. Böylecene gagalarını açarak kurtçukları havada yakalayarak beslenirler. Haşereler, böcü ve böcü larvaları ibibik kuşları üzere berenarı eke aynı tagaddi kaynağıdır.

İbibik kuşları eşlerine bağlılıkları ile bilinirler. Eşi ölen İbibik kuşu eşi öldüğü takdirde bakir tıpkısı kayırıcı aramaz.

İbibik kuşu, gökkuzgunumsular takımının, ibibikgiller familyasında yer kayran tek kuş türü. Uzunluğu 28 cm kadar, gagası etraflı yay biçimindeki kuşun, tüyleri turuncu-kahverengi olup başı sorguçlu ve gelişmemiş kanatlı.Share: