ETSO’da sayısal takometre eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yoluyla düzenlenen, ‘Dijital Takograf Eğitimi’ Erzurum Ticaret ve Uran Odası’nın (ETSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Tecim ve Uran Odalarında sunulan sayısal takograf hizmetinin henüz etken bir şekilde sürdürülebilmesi için düzenlenen eğitime; Erzurum’un beraberinde Erzincan, Bayburt ve Bingöl Ticaret ve Sanayi Odalarının sayısal takograf birimlerinde işyar personeli katıldı. TOBB Sayısal Takograf Ehlivukuf Yardımcısı Turan Susam’ın verdiği yetişek seminerinde, sürücü, ortaklık ve servis takograf kartlarıyla ait teferruatlı ve güncel bilgiler verildi.

Sayısal takometre nedir?

Dijital takograf karayolu ile bulaşan ve kayıt taşımacılığı fail ticari araçlarda geçer tıpkı kontrol cihazı olup; temelde muharrir içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve ekrandan oluşur. Emin tıpkısı duyarga üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Kitle belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 ay boyunca tutabilme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda polis tarafından erişilmek istendiğinde, hatalara ait bilgileri, sistemi tahrif etmeye müteveccih girişimleri, yordam sınırı ihlallerini, ölçümleme ayrıntılarında hafızasında miktar. Dijital takograf uslu kartlarla meşgul. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takometre ölçümleme merkezleri) ve denetleme görevlilerinin(Polis Güçleri kadar ) özel ihtiyaçlarına bakarak ayrı akil kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takograf cihazındaki bilgilere anlayış ve/yahut istimal olanağı sağlar.

Dijital takometre örtmek mecburi mu?

Sayısal takometre, AB’de 1 Mayıs 2006’dan beri kül eskimemiş taşıt ergin araçlarda zorunludur. Bu tarihten ilk pusat reşit ve benzer takometre muallak araçlar için gelişigüzel adaptasyon zorunluluğu yoktur. Ülkemiz üzere AETR anlaşmasına yan ülkelerde ise bahis konusu uygulama 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren mecburi hale gelmiştir.

Analog takografın sayısal takografla değiştirilmesi mecburi mu?

Transport sektöründe dijital takografa geçiş sürecine ait takvim eksiksiz olup, 01/10/2021 tarihi itibariyle bütün araçlarda dijital takograf bulundurulmaktadır. – ERZURUM

Share: