EYT Aralık’ta tamamlanıyor

Ankara’da Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlara (EYT) ilgili çözüm trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan bir yıldız bilimi, geçmiş ahit DÜRÜST Tümen Kol Başkan Vekili Mehmet Güvenli Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile görüştü. EYT düzenlemesindeki beklentilerini anlatan EYT Platformu üyeleri, esbak birlikte Faaliyet ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilim Adamı ile tıpkı araya gelerek EYT’nin bu yılın sonuna büyüklüğünde çözülmesi üzere söz aldı.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, heyette meydan düz Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı ve EYT Platformu Üyesi Mehmet Büyük Çelik, “Geçmiş bölüm HAK-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu ile görüştük, desteklerini aldık. Antrparantez, YANLIŞSIZ Öğür Ekip Başkan Vekili Mehmet Emniyetli Akbaşoğlu ve MHP Kol Başkanvekili Erkan Akçay ile benzeri araya geldik. Biz bile EYT içerisinde kâin, stajından Aylık Rabıt Oranına (ABO), karı mevlit borçlanmasından Ilişki-Seviye prim borçlanmasına kadar bilcümle konuları anlatarak bu işin çözümünü dile getirdik. Görüşmelerimiz haddinden fazla olumlu geçti” dedi.

Çalışma ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilim Adamı ile yaptıkları görüşmeyi dahi anlatan Çelik, “EYT Platformu kendisine, Icra Vekili Âlim’e mağduriyetlerimiz anlatıldığı kapsamlı dosyamızı sunduk. Sayın Bilim Adamı, basında çıkan formüllerin hiçbirinin masada olmadığını ve kendilerinin gelişigüzel açıklaması bulunmadığı halde falsolu bilgilendirmeler yapıldığını söyledi. Bu konuda 3 milyon yabanlık aynı mağdur kesimin olduğunu, bunların 2 milyonunun 4A statüsünde, artan 1 milyon kişinin bile diğer statülerde olduğunu belirtti. Çözüm noktasında ise sürecin aynı noktaya geldiğini ve hele bütçe görüşmeleri sonrasında EYT’nin masaya yatırılıp konunun taraflarıyla görüşüldükten sonra çözüme kavuşturulacağını rapor etti. Nazır Satış, aralık ayı içerisinde banko konunun çözüleceğini dile getirdi. Vekil Bilimci’in sözleri, EYT’liler üzere tıpkı müjdedir. EYT, iktidarın gündeminde ve ara ayı içre çözüleceği ortada” diye konuştu. – İSTANBUL

Share: