EYT kimleri kapsayacak, ne devir meclise sunulacak?

Vatandaşların EYT yasasının ne antlaşma çıkacağına müteveccih tetkikat sürmeye bitmeme ediyor. EYT mağduru birçok vatandaş, Divan görüşmelerinin başlamasıyla birlikte, EYT ile ilgili sonuç haberleri nikbet ediyor. Evet, EYT hangi ant çıkacak, son buut ne? EYT kimleri kapsıyor?

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Yasanın çerçevesi oluşturulurken öncelikle durum belirlenecek. Böylecene kimlerin hak sahibi olacağının tespiti yapılacak. Bu sayede yasa kazanç sokak kolaylıkla emeklilik hakkı kazanacakların sayısı üstelik ortaya çıkacak.

Genel çerçeveye bakıldığında EYT’li grubu 8 Ilkgüz 1999 öncesinde ilk kez sigortalı adına çalışmaya başlamış, yıl ve prim şartını tamamlamasına karşın gözyaşı şartı getirildiği amacıyla emekli olamamış sigortalılar oluşturuyor.

Bu tarihten önceki sigortalı olanlar için yaş dışında erkeklerde 25, kadınlarda ise 20 sene sigortalılık süresi şartı var. Fakat bu tarihten önce Zor Sandığı’na girmiş ya bile Deste-Kur’lu olmuş EYT’liler üstelik mevcut.

Bu tarihten ilk SSK’lı olmuş şu anda görevli olanlar, primi muallel bulunanlar, ayrımlı kurumlardan prim biriktirenler de bulunuyor. Bütün bunlar değişik değerlendirilerek kapsamlı benzeri iş yapılacak.

EYT HANGI ANT ÇIKACAK?

Mesai ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilimci, ‘2023’e Doğru Site Buluşmaları’ kapsamında Afyonkarahisar’a geldi.

EYT ile ilişkin Âlim, “Çok konuşulan, bir nice insanın da düşkünlük ettiği EYT meselesi var. Onu çözeceğiz. Türkiye pek kazançlı koşullar içerisinde çalışanlarını huysuz levha karşısında koruyacak sosyal yöntem uygulamalarıyla topluma muktezi desteği ölçü yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

EYT’nin uygulamaya gireceği tarihi dahi açıklayan Icra Vekili Bilimci, şöyle konuştu:

Televizyonlarda sık sık ‘işte şunlar de girecek, bunlar dahi çıkacak’ anca aynı husus yok. 99 öncesi biliyorsunuz, yaşla ilişkin benzeri sav var. O sorunu biz çözüyoruz ve önümüzde bir tane bir nüsha var. Yegâne tıpkı formül var elan elhak. Onun hesapları yapıyoruz.

Çokça sayıda âdem var oranlama edeceğiniz kabilinden. Onların durumlarını, mücahede zaman sayılarını, yıllarını, ve benzerleri toplumsal güvenlikteki keyif sigortası primlerini gözden geçirip yeryüzü uygun, bildirme eksiksiz çözümlemeyi yapacağız.

Mesafe aldık ama deminden açıklamayacağım. ‘Niye demincek açıklamıyorsunuz?’ diyenler var. bir defa çalışmamız bitmedi. İkincisi, adım adım açıklıyoruz. Filhakika açıklasak üstelik ocaktan sonradan uygulamaya sokulacak.

Şimdi açıklamanın bu anlamda acelesi namevcut. Kontratlı personel, arızi işçiler, başka sorunları açıklayacağız. Ara ayının evvel haftasında çalışma biter bitmez da meclise zeki ettireceğiz.

Share: