FALEZLERDE YARIK OLUŞAN KAYA ÜZERİNE ‘EV’

Antalya’bile falezlerdeki gâh yapılarda sonra yapılan eklentilerin demirle kayalıklara sabitlenmeye çalışıldığı, açılma dolayısıyla sürtüşme oluşan kayanın üzerindeki habbe benzeri bölümünde kayma olduğu ve balkonun çatladığı görüldü. İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, Falezlerin üzerindeki yapıların evgin şekilde değerlendirilmesi, çatı envanteri çalışması yapılması, hareket durumlarının belirlenmesi ve risk teşekkül fail varsa bile derhal boşaltılması gerekiyor dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalarda ruhsatlandırma, çatı denetimi ve işçilikteki aksaklıkların fark edilmesinin arkası sıra farklı illerde yaşayanlar dahi oturdukları binanın depreme dayanıklılığını sorgulamaya başladı. ‘Depreme mukavemetli kentler ve yapılar’ oluşturulması bilinciyle farkındalığın arttığı süreçte, Antalya’üstelik falezler üstünde meydan alan yapıların dayanıklılığı zaaf konusu oldu. Yapı stoğunun araştırılıp, riskli yapıların güçlendirilmesi veya yıkılması için çalışmalara başlanan kentte, falezler üzerinde denize mümasil binalardan bazıları görünümüyle endişe uyandırdı.

YARIK KAYAÇ ÜZERİNE BİNA

Kaleiçi ve Marina civarında gâh binalarda sonra yapılan eklentilerin falezi aşan kısımlarının demirlerle kayalıklara sabitlenmeye çalışıldığı görüldü. Cumhuriyet Altını Caddesi’ndeki Kadınyarı Kanyonu’nda falezde kayanın çatladığı ve yarılma meydana geldiği alanın üstünde binaların bulunması endişelendirdi. Ayrılmanın yaşandığı kayanın üstündeki binada çatlaklar ve balkonlarında kayma dikkati çekti. Bire Bir alanda kayalıkların denizle buluştuğu yerde falezdeki mağaraya bile lalettayin volta teknelerinin turistleri ziyarete getirdiği gözlendi. Falezler üstünde ince yıllar önceki yapılan haddinden fazla eğik binalar ve binalara sonraları gerçekleştirilen eklentiler fon kirliliğinin beraberinde, depreme dayanıklılığı üzerine soru işareti oluşturdu.

‘ACİL DEĞERLENDİRİLMELİ’

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Soner Aksungur, falezler üzerindeki yapıların acil şekilde değerlendirilmesi, bina envanteri çalışması yapılması, hareket durumlarının belirlenmesi ve riziko oluşum fail varsa de derhal boşaltılması gerektiğini söyledi. Falezlerde kayan ve inhilal olan bölgelerde ince say yapılması gerektiğine dikkati çekici Akdoğan, Mühendis, teknik ehlihibre haber olmadan konuşamaz. Proje, medar durumu, yapının kâin verimsiz değerlendirilmeli. Değerlendirmeler sonucunda yapılarla ilgilendiren karar alınmalı. İlgili idareler habersizce bölümler karşı gerekeni yapmalı, icabında da yıkılmalı. Eklenti bölümlerin kaçak olduğu, mamure ve müsaade durumuyla yapılmadığı mahsus. Bu bölümlerde eskiden ‘imar barışı’ varsa belgesi tağyir edilmeli. Yoksa, habersizce bölümlerin yıkılması gerekir. Riziko tespiti yapılmadan ‘yapılar riskli boşaltılmalı’ eylemek, mühendislik ve maharet yaklaşımdan çok ırak. Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde hareket master planı yapılıyor. Bu bölgede önceliklendirme yapılır, mühendislik çalışmasının ardından yapılarla ilişkin sakil kapsam kortej konusuysa binaların boşaltılması gerekir diye konuştu.

‘BİNALAR HAKEZA Mİ GÜÇLENDİRİLDİ’ ALGISI

Depremden bilahare yapıların güvenliğine ilişik kararsızlık oluştuğunu anlatan Aksungur, şunları söyledi

Antalya’üstelik falez bölgesinde kısık yapılaşma söz konusu. Falezlerin kâh bölümlerinde kayma, teferrüç kâin. İnsanlar falezin üzerindeki yapıların riskli olduğu yönünde endişeye kapılıyor. Tığ bu yapıların açık durumunu bilmiyoruz. Ancak falezlerin üzerinde bilahare yapılmış arttırma, eklenti yapılar var. Bunlar uğrun adına ilave, anlaşılan ümran barışından faydalanmış bölümler var. Bu bölümleri görenlerde, falezlerde aşağılık kutu yanay, uydurma polat yapı üstünde binalar taşınıyormuş gibi takanak var. Yapının bayağı kutu yanay üstünde mühendislik hizmeti alınmadan ilave konstrüksiyonlarla ayakta kalması evet üstelik güçlendirilmesi kabil değil. Falezlerdeki munfasıl kentleşme ve yapıları görenler, ‘Binalar böyle mi güçlendirildi Bunlarla mı ayakta kalıyor’ algısına kapılıyor. Bu yapılar mühendislik hizmeti alınmadan, sonradan uğrun yapılmış bölümler.

Share: