Fed’den bankalara saklı yazı varlıklara ait uyarı

Fed, saklı yazı varlıklarla ilgilendiren faaliyetlerde kâin yahut mevcut olmak talip bankalara yönelik teftiş mektubu yayımladı.

bahis konusu mektupta, gelişmekte olan kripto varlıkların, bankacılık kuruluşları, müşterileri ve genel mali cümle amacıyla gizil fırsatlar sunduğu, ancak kripto varlıkla ait faaliyetlerin asayiş, tüketicinin korunması ve finansal muvazene ile ait riskler üstelik oluşturabileceği aktarıldı.

Saklı Yazı varlıklarla ilişik faaliyette gezmek isteyen bankaların atması müstelzim adımların belirtildiği mektupta, Fed’mağara konuyla ilgilendiren gelişmeleri ve bankaların kripto varlıklarla ilgili faaliyetlere katılımının yakından izlendiği kaydedildi.

Mektupta, saklı yazı varlıklarla ilişik her faaliyette bulunmadan geçmiş bankaların bu tür faaliyetlere yasal yerine cevaz verildiğinden sakıncasız olması gerektiği vurgulandı.

Bankaların saklı yazı varlıklarla ilişik faaliyetlerde bulunmadan önce düzenleyicileri bilgilendirmesi gerektiği birlikte tamlanan mektupta, bunların emniyetli ve akva tıpkısı şekilde yürütülmesi üzere yeterli sistemlere, kontrollere sahip olunması gerektiği tabir edildi. (AA)

Share: