Fındık fiyatları yükselişe geçti

Fındık fiyatları yükselişe geçti

Azade piyasada akıbet 2 aydır 47 teklik seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatı sene sonu yaklaşırken 1.5 teklik yükselişle 48.5 TL’yi gördü

GİRESUN Serbest piyasada akıbet 2 aydır 47 teklik seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatı yıl sonu yaklaşırken 1.5 lira yükselişle 48.5 TL’yi gördü.

Başıboş piyasada eskimemiş sezona 47 TL’den başlayan fındık fiyatı, çok sürmeden gerilemeye başlamış sabık hafta 45 TL’ye büyüklüğünde düşmüştü. Fındık fiyatı bu haftayı ise yükselişle kapatarak 48 ila 48.5 aralığında seyrediyor. Giresun’un tarihi Fındık Pazarı’nın esnaflarından Mustafa Kankaya fındık fiyatının önümüzdeki haftalarda bir cirim daha terfian TMO’nun gurur fiyatını yakalamasından ümitli olduklarını belirterek “Bugün itibarıyla başıboş piyasada Giresun kalite 48 ila 48.5 TL ortada, levant kaliteyi ve aşırı fındığı ise 43 TL’den alıyoruz. Sezona 47 liradan başlayan fındık fiyatı ayrımsız aleniyet 45 TL’ye kadar gerilemişti. Fakat kısaca 2 aydır 47 liralık seviyelerinde sabitlenen fındık fiyatında son 1 gündür üst akla yatkın ayrımsız kıpırdama oldu. Şuanda 1 ila 1.5 TL ortada aynı yükselişle 48 TL’nin üstünde azrail buluyor. Giresun nitelik fındık 48.5 TL’den alınırken, levan nitelik ve katmerli fındık ise 43 TL civarında” dedi.

Avrupa’daki erke krizi fındık ihracatını etkiledi

Fındık fiyatını yer ve irade belirleyecek olsa birlikte bire bir hacim elan yükselerek TMO’nun gelgel fiyatını yakalayabileceğini da belirten Kankaya, “Ebetteki fındık fiyatını dolay girmek çokça zor zira fiyatları belirleyen sunu ve taleptir. Bu ülkemizin fındık rekoltesine ve ihracatımıza eş değer anlamına geliyor. Bu duruma göre sabık sene ülkemizin kabuklu fındık ihracatı 300 bin ton iken bu yılki ihracat rakamımız 275 bin titrem civarında. Güzeşte yılın bu aylarına göre ihracatımız az buçuk geride üzere görülüyor. Buna kıymet ait bakanlığımızın açıkladığı rekolte ise, 762 bin ton namına belirlendi. Zımnında rekoltemiz bire bir esbak yıla bakarak bire bir hacim ilerde ama ihracatımız ise tıpkısı tutar geride. Bu dahi fiyatların bildirme ve öğrenci göre istediğimiz seviyelerde olmadığının nedenini ortaya koyuyor. İhracatın az buçuk düşük olmasının nedeni ise tabiatıyla dünyada yaşanan global konuşu kriz ve özellikle Avrupa ülkelerindeki enerji krizi etkin olmuştur” diyerek konuştu.

Üreticinin elinde yüzdelik 30 civarında fındık kaldı

Üreticinin elinde yüzde 30 seviyelerinde fındık kaldığını birlikte kaydeden Kankaya “Eylül ayı bakımından yetiştirici satışlı fındık 250 bin ton civarındaydı. Bu rakamın içerisinde ekim ve teşrinisani ayları yok. Bu ayları da hesaka kattığımızda tahmini olarak üreticinin elinde yüzde 25 ila 30 bandında fındık kalmıştır diyebiliriz. Bu üreticilerimizde aciliyeti olmayan biraz henüz fındık fiyatının yükselmesini düş fail üreticilerimizdir” dedi.

Öte yandan bazı üreticilerde ellerinde bulunan fındıkları 50 liraya büyüklüğünde yükselmesi halinde satacaklarını belirttiler.

Share: