Fındıkta randıman ve kalite amacıyla hasat uyarısı

Giresun Ziraat Odaları Eş Güdüm Oturmuş Başkanı Abdullah Delicesine, daldan düşmeden yapılan seçme hasadın er olduğuna ilgi çekerek hem verim hem dahi hesaplı açıdan yerden hasat yapılması gerektiğini söyledi.

Giresun Ekincilik Odaları Eş Güdüm Müesses Başkanı Abdullah Delice, yerden hasat yapmamaları üzerine uyarılarda bulundu.

Giresun Ekincilik Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Abdullah Şahin yaptığı açıklamada, “Daldan toplanan fındıkta vahim tıpkısı rekolte ve kilogram kaybı oluyor. Hasatta geçmiş yaka bilahare itidalli ve erdemli kesimler hasat yapar. Kıyı kesimler içinse 14 Ağustos tarihi hasat için verildi ancak şuan fındığını toplayıp patoza verildiğini üstelik görüyoruz. Olgunlaşmadan toplanan fındıklar hem verim, hem alfatoksin amacıyla dayanaklık etmek oluşturacağı gibi soylu erki namına dahi kaybı vardır. Fındıkta vaktinde hasat ve kurutma çok önemlidir. Üreticilerimiz çabuk ederek daldan fındığı henüz yeşilken toplamaya başlıyor. Daldaki fındık olgunlaşmamıştır. Kamu olarak olgunlaşması için yere düşmesi lazım. Yerden toplanan fındık ayrımsız zamanda maliyeti azaltır. Daha birkaç zahmetle çıktı fındık toplanır. Benzeri de olgunlaşmadan dalda toplanan fındık randıman kaybına neden olur. Olgunlaşmadığı üzere içi çürüyebilir ve bu de gani seçilmediğinde depolarda alfatoksine mesnet oluştururuz. Bu nedenle fındıkta kurutma ve seçilmiş de oldukça önemlidir” dedi.

TMO fındık üreticilerine çiftçiliği öğretti

TMO’nun standartlarına bakarak de kurutmaya ve seçmeye ehemmiyet atfetmek gerektiğini rapor eden Delicesine, “Fındığı haşatından çuvallamaya kadar standartlara uyarsak hiçbir üreticinin TMO’dan kavrayışsız döneceğine inanmıyorum. TMO bölgemizde fındık alımına başladığı günden beri fındık üreticilerimize çiftçiliği öğretti. Üreticilerimiz henüz bilinçli fındık hasadı yapmakta ve kurutup seçmektedir. Bunu bol eden üreticilerimizde hem daha efdal randımanlı yapıt elde etmekte hem üstelik TMO’ya fındığını verebilmektedir” diyerek konuştu. – GİRESUN

Share: