Fransa’dan geldiği Elazığ’da Mütedeyyin oldu

Eşini kaybettikten bilahare Fransa’üstelik güçlü Elazığlı komşularıyla Elazığ’a mevrut Emile Zehnder, Türkiye’da gördüğü kontak ve beraberlikten çevre lügat-i şahitlik getirerek Müslüman oldu.

Fransa’nın Strazburg kentine aktif Emile Zehnder, 9 ay evvel eşini kaybetmesinin peşi sıra bir kentte işlek Elazığlı Enver ve Halide Kodat çiftine Türkiye’yi çekmek istediğini ve kendisini birlikte götürmelerini istedi. Bu teklifi hoşgörüsüz çevirmeyen Enver ve Halide çifti, 85 yaşındaki Fransa vatandaşı Emile Zehnder’i dahi yanlarına alarak Türkiye’ye tatile getirdi. İlk ilkin İstanbul’bile tarihi mekanları gezdiren çift, daha sonradan memleketleri Elazığ’a geldi. Elazığ’dahi gittiği seçme yerde sıcak karşılanan Fransa vatandaşı Zehnder, tıpkı sabah uyandığında Fransa’dan alay malay geldiği Enver Kodat’a Islamlaşmak istediğini söyledi. İlk özellikle şaşıran Enver Kodat mutluluğu dile getirerek İl Müftülüğüne başvurdu. Müftülük binasında planlı ihtida merasiminin arkası sıra İl Müftü Vekili Özer Cömert, Emile’ye İslam’ın asıl esasları ile ait bilgi verdi. Peşi Sıra şevahit nezdinde Sözcük-i Şehadet getirerek Müslüman olan Emile, ‘Güvenli’ ismini aldı. Mütedeyyin olduğu için mutlu olduğunu tamlayan Emniyetli Zehnder, İslam dinine eskimemiş geçtiğini henüz öğrenecek çokça şeyi olduğunu belirtti.

İlkbaharda Türkiye’ye geldiğini kaydeden Güvenli Zehnder, “Eşim öldükten sonraları Müslümanlarda ‘birimizin hepimiz’ için olduğuna temas gittiğim yerde açık yüreklilikle karşılaştım. Ondan belde birlikte Mutekit olmayı yeğleme ettim. Önceleri aşkın düşün sahibi değildim. Eşim ölüm ettikten sonradan komşularımla daha fazla koridor geçirmeye başladım. Onlar dahi bana çok destek verdi. daha çok Müslümanlığı bundan sonra hıfzetmek istedim. Fransa’de Türklerin birbirine desteğinin olması bile beni haddinden fazla etkiledi. Hak Dini daha merhametli tıpkı kült. İslam dinine yıpranmamış geçtim. adım adım öğreniyorum elan öğreneceğim çokça madde var. Tedricen daha çok bilgileneceğim. Türkiye karşı sürekli domuzuna şeyler söyleyebilirim” dedi. – ELAZIĞ

Share: