Fransa’nın güneybatısı yanmaya devam ediyor

Fransa’bile Temmuz ayında baş döndürücü sıcaklar dolayısıyla çıkan orman yangınları kontrol altına alınamıyor. Yangınlar yerleşme yerlerini de gözdağı ediyor.Fransa’nın güneybatısında kâin Bordeaux kenti yakın sâdır şişman yetenekli orman yangınlarından biri baştan etkisini arttırdı. Fransız makamlarının yaptığı açıklamaya bakarak, Salı haset öğleden sonra Landiras’ta sâdır ve 6 bin hektar civarında ormanın nakız olmasına defa açan coşkunluk yeniden etkisini arttırarak şipşak yayılmaya başladı. Açıklamada, kestirmece 6 bin kişinin evlerinden boşaltma edildiği, Belin-Beliet kasabasında da 16 evin hasar gördüğü belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yangınların kundaklama sonucu kullanılmış olma ihtimali üstünde durulduğunu söyledi.

Yangının çıktığı bölgelerde incelemelerde bulunan Darmanin, söz konusu yangının kundaklama sonucu çıktığına dair balaban şüpheler olduğunu belirterek, “Binden aşkın itfaiye aracı mensubu, dokuz uçak ve iki itfaiye aracı helikopteri ile yangına müdahale ediliyor” bilgisini paylaştı.

Orak Ayı ayının ortasından itibaren Gironde İlinde iki iri orman yangını meydana geldi. Yangınlardan biri Bordeaux’nun güneyindeki Landiras’ta, ötekisi ise Atlantik kıyısındaki Arcachon yakınlarındaki Teste-de-Buch’ta imdi. İki yangında 20 bin 800 hektarlık orman fesih olurken bölgeden 36 bin kişi güvenli yerlere boşaltma edildi. Tahliye edilen kişilerden 6 bininin turist olduğu bildirildi.

Arcachon’daki coşkunluk Temmuz ayı böylelikle söndürülürken, Landiras’taki cuşiş kontrol altına alındı ancak tamam yerine söndürülemedi. Arama altına alınmasına rağmen buradaki coşkunluk daha bilahare baştan hareketlendi. Gironde yönetiminden yapılan açıklamada, baştan ortaya sâdır alevlerin “çok zehir” olduğu ve ülkenin güneyine akıllıca ilerlediği belirtildi.

Üçü da ormanın ortasında bulunan Saint-Magne, Belin-Béliet ve Hostens köylerinden geceleyin yarısı 3 bin 600 kişi tahliye edildi. Çarşamba günü yapılan aynı bambaşka tahliye operasyonunda üstelik 2 bin emanet daha sakıncasız yerlere taşındı. Bitişik bölgede da coşkunluk tehdidine kaşı 200’den fazla emanet evlerini boşalttı.

Gironde yöneticisi Martin Guespereau tahliye edilenlerden bazılarının Orak Ayı ayında alevlerden kaçtıklarını belirterek, hele bu insanlar amacıyla durumun “haddinden fazla el” olduğunu söyledi. Tutumlu, şimdiye büyüklüğünde kimsenin yaralanmadığı bilgisini üstelik paylaştı.

Guespereau, hamam gelgel, kuraklık ve bağan nem nedeniyle albeni koşullarının çok kontra olduğunu belirterek, bu durumun yangının elan dahi intişar riskini arttırdığını sözlerine ekledi.

Yangının antrparantez İspanya sınırındaki A63 numaralı Bordeaux-Bayonne otoyoluna akıllıcasına ilerlediği ve esrar nedeniyle kuruntu mesafesinin azalması sonucu yolun nısfınnehar saatlerinde vesile trafiğine kapatıldığı bildirildi.

Fransa’nın diğer bölgelerinde birlikte orman yangınları sürüyor. Ülkenin batısındaki Angers ve Le Mans arasında çıkan orman yangınında bin 200 hektardan çok ormanlık düzlük kül oldu. Güneydoğuda kâin Romeyer’bile üstelik Cuma haset sâdır cuşuhuruş 280 hektarı aşan ormanlık alanda etkin oluyor.

Fransa’yı Temmuz ayında etkisi altına düzlük ısıdam havalar orman yangınlarını birlikte beraberinde getirmişti. Isıdam havanın halen çalışkan olduğu ülkenin güneybatısında gelgel sıcaklığının Muamele gününe kadar 40 dereceye ulaşması bekleniyor. Fransız hava bilgisi servisi Meteo-France uzmanları, baş döndürücü sıcakların ve kuraklığın iklim değişikliğinin bire bir sonucu adına yaşandığına özen çekiyor.

AFP/ TY,TEN

Share: