G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları marifetiyle yapılan yazılmış açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da bulunan nükleer santralden ve ülkedeki sair santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması istek edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da mevcut çekirdeksel santralleri arama etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan yazılmış açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin birlikte Ukrayna’nın arsıulusal kabul görmüş sınırları içindeki umum nükleer tesislerin tekmil kontrolünü derhal yasalı sahibi Ukrayna’ya vurdumduymaz vermesini murat ediyoruz. Zaporijya nükleer santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini yıldırma yahut yüklülük olmadan yerine getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki sonsuz kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA DESTEK YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Mürekkep Milletler’e (BM) sınırlı Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) tamlık bindi verildiği üstelik yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti: “IAEA’ya tekmil ve sonsuz desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki bütün çekirdeksel tesislere tehlikesiz ve sarih bir şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden sorumlu Ukraynalı personelle doğrudan ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya çekirdeksel santrale mail noktada düzenlenen hamle sonucu santralci hasar gördü. Saldırının ardından Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi bahis konusu saldırının hem Ukrayna hem de çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu form saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan kol gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: