Gamze Atmaca İlgezdi: Hars Bakanlığı’nın Araç Kıyağı Yardımıyla Müteahhit Firma Yaklaşık 300 Bin Teklik Kâr Etmiş

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, Sayıştay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ilgili denetim raporuna yöneltme yaparak, “Kader Sarayı Müzesi onarımı amacıyla münakasa verilen şeriklik, tenkis şartına göre ara bulucu armağan etmesi gerekirken hareket bitiminde aracı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne tasdik etmedi. Müteahhit firmadan, ortalık değeri 350 bin liralık olan vasıta için tahminî 52 bin teklik istendi. Firez Bakanlığı’nın bu kıyağı sayesinde müteahhit firma kısaca 300 bin lira kar etti” dedi.

Gamze Atmaca İlgezdi, bugün yaptığı yazılmış açıklamada, Sayıştay’ın Firez ve Turizm Bakanlığı 2021 Denetleme Raporu’ndaki tespitlere dikkat çekti. “Felek Sarayı Müzesi onarımı için eksiltme verilen iştirak, tenkis şartına bakarak uzlaştırıcı armağan etmesi gerekirken hareket bitiminde aracı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’hangi tasdik etmedi. Müteahhit firmadan, ortalık değeri 350 bin liralık olan araç için yaklaşık 52 bin teklik istendi. Hars Bakanlığı’nın bu kıyağı sebebiyle müteahhit firma kısaca 300 bin lira kar etti” diyen İlgezdi, şunları kaydetti:

“İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde kaybolma iki araçtan biri, Şans Sarayı Müzesi işi için üstlenme edilmiş fakat konfirmasyon edilmemiş. Bunun üstüne, 11 Ağustos 2021 tarihli alfabe ile müteahhit firmaya, sözleşmede belirtilen ve teslim edilmeyen, meydan değeri 350 bin lira olan araçla ilişkin 51 bin 750 lira TL yatırması bildirilmiş. İhaleyi düz firma hem taahhütlerini yerine getirmemiş hem üstelik kısaca 300 teklik kar etmiş. Rastgele anlamda Ekin Bakanlığı’na yakışan ve yandaşı sevindiren bire bir aksata olmuş.

“VESAIT BAHÇEDE ÇÜRÜYOR”

İstanbul, Muğla ve Denizli’bile olması müstelzim teberru araçların bazılarının Ankara’da Firez Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü bahçesinde bekletildiği, Sayıştay raporu ile sabittir. Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın bahçede çürümeye metrukiyet edilen araçlarının hesabını ki verecek? Devletin, devlet kurumlarınca zarara uğratılmasının tek açıklaması imkânsız.

“SAYIŞTAY RAPORLARI KUŞA DÖNDÜ”

2021 Kültür ve Turizm Bakanlığı Raporu 45 laf. Kavisli duymadınız, hemen 45 sermaye. Sayıştay’ın kurumları didik didik denetlediği yıllardaki baskı raporların esamesi dahi okunmuyor. Öyle usulsüzlükler yapılıyor kim kuşa dönen denetim raporlarından dahi kaçamıyorlar. Bizler de satır aralarından üzülerek öğreniyoruz. Yaşanan usulsüzlükler ortaya çıkmasın diye niteleyerek yapılan baskılara karşın Sayıştay, görevini yapmaya çalışıyor. Sıradan sorumluluk olmasa ki bilir ne büyüklüğünde usulsüzlük ortaya çıkacak.”

Share: