Gazlıgöl’de termal suyun geleceği güvence altına makbuz

Gazlıgöl’de termal suyun geleceği garanti altına makbuz

AFYONKARAHİSAR Türkiye’de termal turizm bildirme şanlı merkezlerinden birisi olan Afyonkarahisar’ın Gazlıgöl beldesindeki 8 bin akak kapasiteli termal tesislerin akarsu ihtiyacını karşılayan havzanın geleceği AFGAZJET’in yaptığı çalışmalar ile güvence altına alındı.

Hissesinin balaban bölümü Afyonkarahisar Valiliği’nde olan AFJET’e sınırlanmış adına müteharrik AFGAZJET şirketi, Gazlıgöl havzasındaki termal suyun biricik aracısız yönetilmesi alanında yaptığı icraat bitmeme ediyor. AFJET Genel Müdürü İsmail Esmer, havzada AFGAZJET aracılığı ile yapılan çalışmaları anlattı. Esmer, şirketin iri tıpkısı sükse ile faaliyetlerine devam ettiğini ve bölgedeki termal suyun geleceğinin güvence altına alındığına dikkat çekti. İsmail Yağız, “2014 yılında bu toprak büyümeye başlayınca biz şirketi kurduk. Şirketin yapılış amacı jeotermal kaynağın sürdürebilirliğini keşfetmek ve bu alanda biricik aracısız yönetimdi. Öncesinde işletmesi değişik kurumlarda olan Gazlıgöl- Yaylabağı Termal Su Havzası dağıtımı işi 2015 yılında AFGAZJET’e geçti. Bundan sonraki süreçte ortaklık yerine lüzumlu ast yapı çalışmalarını yaparak ihtiyaç olan sondajlar tamamlanıp, kâin turizm tesislerine ast çatı hazırlanıp lazım jeotermal akarsu ihtiyacı karşılanmıştır. Bundan ahir süreçte ise toprak giderek büyümüştür” diye konuştu.

Havzada teknik arızalar dışında akarsu kesintileri yaşanmamıştır

Havzada bugüne büyüklüğünde 59 kuyu açılsa üstelik bunların 8’i faaliyette olduğunu tabir eden Kara, “Bu kuyuların iri bölümünün su seviyesinin sığ kalması zımnında, bazıları ise taharri tekniğine akla yatkın namına açılmadığı amacıyla şuan geçer not kuyu sayısı azalarak 8’e düşmüştür. bununla birlikte havzada beceri arızalar dışında onlarda biraz saat süren kesintilerdir, onun dışında kesinti yaşanmamıştır. Kesintinin olmamasının 2023 yılı üzere yapılan çalışmaların hangi kadar müspet olduğunun bir göstergesidir” dedi.

Share: