Geçmiş özendi, sonradan sedef hastalığı ustası oldu

Önce özendi, bilahare sedef ustası oldu

Selçuki döneminden günümüze uzanan sedef mesleği son demlerini yaşıyor

GAZİANTEP – Gaziantep’te düşkünlük üstüne özendiği sedef kakma sanatını öğrenen Mehmet Türkmen, idmansız olarak başladığı baba mesleğinde gelişmemiş sürede ustalaştı. 35 yıldır sedef ustası olan Mehmet Türkmen, Selçuki döneminin gözdesi sedef mesleğinin artık serencam demlerini yaşadığını anlatım etti.

Sedef kakma sanatı ustası Mehmet Türkmen, Tarihi Bakırcılar Çarşısı’ndaki atölyesinde rahle, alet sandığı, santranç, kakma tavla, aynalık, zigon sehpa, tavla takımı, elmas kutularından sehpa ve abajur gövdelerine büyüklüğünde haddinden fazla sayıda ürünü alıcısıyla buluşturuyor. Sedef Hastalığı ustası babasının yanı sıra metin olmasına rağmen şişman bir hevesle işi öğrenen Türkmen, 35 yıldır geçimini mesleği ile sağlıyor. Gaziantep’e özgü ve mehabetli umum sanatları arasında düz düzlük sedef kakmacılık mesleğini sürdüren Türkmen, Selçuklu’dan günümüze vasıl sedef hastalığı ustalığı mesleğinin serencam dönemlerini yaşadığını ifade etti.

Türkmen, “Kısaca 30-35 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. Ağababa mesleği, babamın elinin altında istem ettim bu mesleği öğrendim. Umum görüşme işi yumruk aksiyon, Selçuki eskiden mütezayit bir meslek, çıdam, ilgi ve itina talip bire bir iştir. Kardeşlerim ve akrabalarım bu mesleğin içinde babadan atadan gelen ayrımsız çığır olduğu için özendik, gayret ettik öğrendik. Mesleğimiz Selçuklu vaktiyle kalan ayrımsız meslek ama o zaman ustaların kıymeti bilinirdi demincek ise tek özelliği kıymeti namevcut. Sağlık açısından bile ağırlık bir patika asidi, midyesi, bunlar berduş kokular filan bizim sağlığımızı de bozuyor. Selçuki zamanında sanatkarlar yetişiyormuş, deminden ise dünyada bulunmaz üretilen yerlerin yer başında Gaziantep geliyor” diye konuştu.

Türkmen, yıllardır geçimini sağladığı sedefe akıbet yıllarda rağbetin azaldığını ve bu nedenle birlikte kazançlarının bile ehliyetli olmadığını bile tabir etti

Share: