Gediz’de afetlere tedarik toplantısı yapıldı

Kütahya’nın Gediz ilçesinde, belkili meydana gelebilecek depremlere hazırlıklarla ilişik toplantı yapıldı.

Gediz Toyluk Merkezi’nde planlı toplantıda, Kıyamet ve Evgin Olaylar hizmetlerin İlçe düzeyinde faal aynı şekilde yürütülmesi için lüzumlu önlemlerin alınması değerlendirildi.

Başta tahliye, barınma, deri ve taşımalık kent, beslenme, enerji, haberleşme ve iletişim, iblağ ve altyapı, olayların meydana gelmesinden evvel hazırlık ve kötülük azaltma, olay sırasında yapılacak engelleme ve olay sonrasında gerçekleştirilecek ıslah konuları görüşüldü.

Gediz Kaymakamı Kağan Alkan, burada yaptığı konuşmada, Gediz ilçesinin 1970 yılının mart ayında 7,2 kadar şişman yıkıma hastalık olan aynı hareket yaşadığını hatırlattı.

Bölgede şişman depremler üretebilecek etken fay hatlarının bulunduğuna bel eden Parafin, şunları kaydetti:

“Gediz ve Simav üzerinden hem yukarıdan hem aşağıdan çalışkan faylar geçiyor. Gediz 1970 depremini güçlü bir kaza ve şu anda bulunduğumuz ilçede depremden sonra müesses ayrımsız yerleşke. Etken aynı fay hattı üzerindeyiz. Tığ birlikte kişi içimizde tıpkı kıymetlendirme yapalım, olası aynı kıran öncesinde kurumlarımızın fikirlerini ahzetmek istedik. Neler yapabiliriz, ilçemizde böyle ayrımsız depremle karşılaşması durumunda neler yapılabilir, bunu tartışalım istedik.”

Belediye Başkanı Aşure Ayı Akçadurak birlikte Gediz halkının 28 Mart 1970’üstelik meydana gelen depremde unutulmayacak şişman teessürat yaşandığını aktardı.

Depreme değme zaman hazırlıklı olunması gerektiğini dile getiren Akçadurak, “Yaşadığımız yüzyılın ilmî verileri ışığında sahip olduğumuz bilgi, repertuvar ve teknolojinin imkanlarını kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımız ve vatandaşlarımızla ayrımsız kontekst içerisinde seçme devir depreme mücehhez olmamız ve yaşanan büyük acılardan ibret çıkarmamız gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: