Gençlerbirliği Kulübünün bakir başkanı Niyazi Akdaş oldu

Gençlerbirliği Kulübü Alışılmadık Seçimli Genel Kurulu’nda başkanlığa Niyazi Akdaş seçildi.

Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğün Halil Rıfat Vakarlı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurulda seçime Niyazi Akdaş yegâne namzet namına girdi.

Niyazi Akdaş, 31 Temmuz’dahi yapılan seçimde namzet incelmemiş ve başkanlığa Talip Çankırı seçilmişti. Bu seçimden güdük müddet sonra esasen yabansı umumi kurul kararı makbuz ve bozuk başbuğ Niyazi Akdaş, tek aday namına katıldığı seçimde ortaklık gösteren 290 delegenin 234’ünün oyunu aldı.

Genel kurulda, Müştehi Çankırı yönetimi zindelik ve denetleme açısından rey çokluğuyla aklama edildi.

Yabansı genel kurulun gündemdeki 12. maddesi “Seçilecek yönetim kuruluna gerekseme duyulması halinde 7405 mahdut Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu’nun 20.maddesinin (5) numaralı bendinde hükme bağlanmış kâin mülhak bütçe yapma, borçlanma ve aplikasyon yetkisinin verilmesi.” ise ehliyetli çoğunluğun olmaması zımnında oylamaya sunulamadı. Bu maddenin oylanması üzere kanun gereği, pakt üyelerinin üçte ikisinin genel kurula ortaklık göstermesi gerekiyor.

Niyazi Akdaş’ın yönetim kurulu kerim listesinde şu isimler kayran alıyor:

Kubilay Güvenç, Mehmet Soylu, Sinan Aydınlık, Osman Sungur, Emine Toprak, Ahmet Gültekin Bakkaloğlu, Misyon Karahan, Sezgin Özkan, Çokluk Karakaşoğlu.

Akdaş: “Kulüp bana borçlandı amma et kafalı arzu etmiyorum”

Genel kurulda bire bir danışma işleyen Niyazi Akdaş, üst üste yapılan kongrelerden muhit üyelerden özür diledi.

Akdaş, gelişmemiş tıpkısı aradan sonra yine başkan olmasıyla ilişik süreci şöyle anlattı:

“Reislik dönemimde kulübü tek borca sokmadım ve 2021-2022 döneminde harcamalar tarafımdan karşılanmıştır. Geçmiş borçlarla ait 36 milyon liralık ödedim. Takanak azaldı ama kurdan muhit lira kendisine miktarı azalmadı, belki de arttı. Tıpkı dahi namus borcu saha değiştirdi. Kulüp bana borçlandı amma ben de bu borcu kulüpten arzu etmiyorum. Ne icra hangi birlikte temdit koydum. Başka alacaklarla beraber, kulüp şirketleşince pay olarak alacağım ve takanak sisli olacak.”

Benzeri esbak döneminde para aktarımı tahtasını yapmak amacıyla uğraştıklarını aktaran Akdaş, “Nakil tahtasının açılması üzere ulama verecek gurur ve kuruşların çekimse davranması sonrası kongre kararı aldık. Bu sürede mali ilaç bulma çabalarımız devam etti. Kongremizde para aktarımı tahtasının açılması üzere 40 çağ müddet vardı. Yeterli bire bir süreydi. O kongrede camianın önünü fayrap etmek amacıyla namzet olmadım. O dönemde öz umumi heyet arkadaşlarımdan ayrımsız bölümü aday olmaya değişmeyen verdiler. Hevesli (Çankırı) kardeşim bu görevi özveriyle akseptans etti ama onun muhtemelen bir politik yüzü de vardı. Ben da kendisini destekleyeceğime hezel verdim.” diye konuştu.

Gençlerbirliği’nin menfaatini düşünen herkesin yanında olduğunu dile getiren Akdaş, şirketleşmenin önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Burada şirketleşmeye taş dercetmek, toplumsal medyada yazıp resmetmek kulübe hangi yarar getirir. Son namına insanlar beziyor. Ego aptal miyim? Bunca dünyalık yatırdım, izansız dahi istemiyorum. Henüz birlikte yatırmam gerekiyor amma içtimai medyada tıpkısı kalay etmedikleri kalıyor. Yapmayın, insanın hevesini kırmayın. Iştahlı Bey’in yönetimine tek karışmadım. Ne ahit maddesel yardım isteseler elimden geldiği büyüklüğünde arkalama etmeye çalıştım. Zaman dahi başka aday çıksaydı, namzet olmayacaktım. Kimesne namzet olmasa, 15 bölüm sonradan ayrımsız umumi kurul daha yapılacaktı. Bire Bir aday henüz çıkmasaydı kayyuma giderdi pakt. Ego kendimi attım ortaya. Bu kulübü kayyumun eline tutmak amacıyla aday oldum. Elimden geldiği büyüklüğünde çalışacağım. Şirketleşme olduğu zaman ayak topu branşı değme şeyiyle şirkete devrolacak. Bu şirketin yüzdelik 51’i kulübün izansız mütezayit yüzdelik 49 behre dahi yatırımcılarının olacak. Ego Gençlerbirliği’nin malına ayn çalı tıpkı koca değilim, göz dikenin bile gözünü oyarım. İlk seçildiğimiz zaman İlhan Cavcav’ın mezarına gittik. Rahmetlik çok gani tıpkı arkadaşımdı. Onun mezarında ‘Gençlerbirliği’ni bozuk günlerine getirmeye çalışacağım.’ diye niteleyerek küçümseme vermiştim,.Tekrar diyorum, ant ederim çalışacağım.”

Dayanabilen Diyadin’in istifasından sonra Spor Toto 1. Lig’dahi yer kayran kırmız-siyahlı bando amacıyla ustalık direktör arayışında olduklarını tamlayan Akdaş, “Takımımızdan hocamız birlikte ayrıldı. Ayrılmasın diye uğraştım. Herkesin paralarını vereceğimizi söyledim. Hepsini üstelik ödedik ama ayrıldı. ‘Niye ayrıldın?’ dedim, ‘Ben ayrılacağım, şampiyon bando çalıştıracağım.’ dedi. Tamam hempa, güle güle. Takımımız mevcut kadroyla sülale süresince çalışıyor. Tahtayı açıp eskimemiş aktarma yapana büyüklüğünde birlikte bu kadroyla gitmeye mecburuz. Maddesel kendisine alacaklar ödenecek ve takımımızdaki bu harmoni sürecek. Yeni beceri yönetmen arayışımız var. İsim vermeyeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: