Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, tasrif ve aplikasyon olarak üç ana başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı Ev başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu ortamında kâin Yetersiz Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Yetersiz müracaat sonuçlarının birinci fazda rabıta oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi çözümleme, çekim ve uygulama yerine üç esas başlıkta inceliyoruz”

Mahdut başvuru süreçlerini ‘çözümleme, tasrif ve uygulama’ olarak 3 anne başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli fırıldak işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret yerine tam çalışmalarımızı selen odaklı aynı şekilde hacısı hocası ile bir bütün yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da çözümleme, cazibe ve uygulama kendisine üç esas başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman birinci safha sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme okunabilen şekilde, arz verimli, faal bire bir eş güdüm ile yapmak. Öncelikle kamu başvuruların tüm afaki tıpkı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını izah etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş terbiye tedrisat yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Düzentileme ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ev ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal yerine doğrulama edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu muteber muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve toplumsal kapsam kriterleri anne alınarak dijital ortamda nesnel bir şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına arz mümasil nezaret yurdundan girmek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, harmoni aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda mecmu yurt başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda yeryüzü aşkın talebi almış olmamıza karşın tarihimizin en erdemli kaşkariko oranını gerçekleştirdik. Mutluluk yerine birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sınırlı faaliyetlerinin dünyada eşi bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, ABD yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik bir istikbal oranı ile hem birlikte birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 ülke tamamı ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde da ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere kayran verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak üzere 41 devlet merkezimizde cemi başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci safha sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin cümlesi yurtlara yerleştirildiler.”Share: