Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Az referans sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu içinde mevcut Yurt Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkı müracaat sonuçlarının bir numara fazda numara oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de analiz, plan ve aplikasyon namına üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Sınırlı müracaat süreçlerini ‘analiz, çekim ve uygulama’ kendisine 3 anne başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci dek işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik yerine birlik çalışmalarımızı haber odaklı bir şekilde tüm ile tıpkı hep yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini dahi çözümleme, plan ve aplikasyon adına üç esas başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Anne amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini yer kıvrak şekilde, yer verimli, ruhlu aynı koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle yekpare başvuruların tümü nesnel benzeri şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını hikâyelemek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş yetişek öğretim yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Emek ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sülale ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital kendisine teslim edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu uygulanan sayılan öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve sosyal boyut kriterleri esas alınarak dijital ortamda objektif ayrımsız şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yeryüzü mail bakanlık yurdundan elde etmek sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, kapanca aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Birinci fazda toplanmış sıkıntılı başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Almanak bazda en fazla talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunu faziletli olta oranını gerçekleştirdik. Talih namına birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KUL yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik benzeri istikbal oranı ile hem bile bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 yer hepsi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde de ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak amacıyla 41 devlet merkezimizde parçalanmamış başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde ilhak etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: