Gezen Beyaz Perde Sındırgı’da çocuklarla buluştu

Gezen Beyaz Perde Sındırgı’dahi çocuklarla buluştu

BALIKESİR – Sinema salonlarına ulaşımı kıytırık sıfır, sinemaya gitme imkanı bulamamış dallar için Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile geliştirilen gezen sinema tırı Balıkesir’ mağara Sındırgı ilçesinde öğrencilerle buluştu.

Sındırgı İbrahim Ethem Ileri Uç Oyuncusu önceki ve ortaokulu bahçesine kurulan gezen beyaz perde birlikte anaokulundan ortaokul öğrencilerine büyüklüğünde ayrımlı seanslarla 500’e mümasil mektepli sinema ile buluştu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi destekleri ile farklı okullardaki öğrenciler de gezen sinemaya getirildi.

İlk posta sinemaya gitme heyecanı yaşayan öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okundu.

İlk nöbet sinemaya gelmenin heyecanını yaşadığını belirten öğrenci Dursun Ahmet Çakırcan “Beyaz Perde güzeldi horon teptik. Kabadayı oynadık. Sinema haddinden fazla güzeldi. Keşke çok ilkin gelseydi. İçerisi güzeldi. Ilkin gelseydik elan bahtiyar olurduk. İlk yol sinemaya geliyorum çok evire çevire ayrımsız ortamdı” dedi.

2017 yılından bu yana toprak toprak dolaşan “Gezen Sinema” 71. İl kendisine Balıkesir’dahi koyuverme verdi. Balıkesir’in da muhtelif ilçelerinin beraberinde Sındırgı ilçesinde üstelik öğrencilerle buluştu. Beyaz Perde salonunda film izlemenin keyfini çocuklara tattıran proje dahilinde sanatın değme dalına dahi dokunuluyor.

Çocukların arı güvenlerinin kazanılması hesabına onların de dahil olduğu mini tiyatrolar, haz gelir, kültürümüzün yansıması kabadayı ve horon kabilinden oyunlarla bile öğrenciler keyifli kânunuevvel geçiriyor. Aynı bölümlük sinema filmi ile seanslar son buluyor. Öğrencilerin gözyaşı gruplarına göre etkinlikler gerçekleştiriliyor, film seçimi dahi o yönde yapılıyor.

Öğrenciler amacıyla faydalı ayrımsız aktiflik olduğunu belirten 3 Ilkgüz Anaokulu müdür muavini İbrahim Alper Demir “Etkinlik ile ilgili söyleyeceğim; rastgele bala sinemaya gitme imkanı bulamıyor. Bu etkinlik sebebiyle çocuklarımız sinemayı görmüş tanımış oldu. Yarayışlı ayrımsız aktiflik olduğunu düşünüyorum. Çocukların sinemaya gitmesi, görmesi yani firez açısından kendileri açısından, mutlu olmaları açısından güzel bir aktiflik. Kendileri bile mutlu oldu. Doğrusu gelirken çokça dörtköşe haddinden fazla iştahlı geldiler. Yarayışlı tıpkısı etkinlik olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hanek İçin Yola Çık Derneği Başkanı, Gezen Beyaz Perde Proje Sorumlusu Erol Gözen ise “Balıkesirdeyiz. Şu anda 71. İlimiz. 2017’den beri yollardayız. Balıkesir’mağara hep ilçelerine gidiyoruz. Zaman Sındırgı’dahi siz bizi ağırladınız. Amacımız bire bir tetebbu sınıfı üzere çalışıyoruz. 40 dakika filan sürüyor sayı farkı seanslarımız. Çocukları tırın içerisinde koltuklara oturtup takkadak sinema izletmekle bırakmıyoruz. Müzakere dallarına dokunabildiğimiz büyüklüğünde dokunuyoruz. Çocuklarla kaptan oynuyoruz. Çocuklarla yırlamak söylüyoruz birlikte. Tiyatrodan örnekler yapıyoruz. en son 1 partlık beyaz perde filmiyle veda ediyoruz. Amacımız sinema salonunda sinema izlemeleri. Henüz evvel sinemaya gitme şansı bulamamış erişimsiz dezavantajlı coğrafyalarda çocukları sinemayla buluşturmak amacımız” dedi.

Share: