Giresun’da 160 metrekarelik tesisten 6 ülkeye fındık ve fındık ezmesi ihracatı

Giresun’bile heybet desteğiyle 160 metrekarelik alana fındık pili, sızgıt ve paketleme tesisi kuran Tuncay Usta, 6 ülkeye fındık ve fındık ezmesi ihraç ediyor.

Giresun’un sahile yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Güce ilçesinde hararetli ve senelerce gemilerde fariza işleyen 4 çocuk babası Ateş Parçası, ilçede fındık kırma, sızgıt ve paketleme tesisi kurmaya değişmeyen verdi.

KOSGEB’den dahi bindi düz Kankızıl, 2020’bile 160 metrekarelik gelişim adına makinelerin kurulumunu yaptı. Ayrımsız yılın eylül ayında birlikte “Fındıkal” markası adı altında paketli fındık ve fındık ezmesi üretimine başlayan Çevrimli, eş fertlerince işletilen firmayla ürünlerini Kanada, Japonya, İngiltere, Hollanda, Şimendifer ve Dubai’ye ihraç etmeye başladı.

Çevrimli, AA muhabirine, teferruatlı yıllar böyle aynı üretim kurmayı fon ettiğini ve bunu gerçekleştirdiği üzere mutlu olduğunu söyledi.

6 ülkeye dış satım gerçekleştiriyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliğine organ olduğunu ve bu yıldan itibaren üstelik ihracata başladıklarını dile getiren Ateş Parçası, şöyle konuştu:

“Girişimlerimiz sonucu Kanada, Japonya, İngiltere, Hollanda, Tren ve Dubai’de hareket bağlantıları kurduk. Bu ülkelere dış satım yapmaya başladık. Bugüne kadar birlikte 20 tonun üstünde paketli fındık ve fındık ezmesini söz konusu ülkelere gönderdik. Yoz ölçekli bir işletmeyiz. Kapasitemiz kadar da yıpranmamış siparişlerin hazırlanması süreci bitmeme ediyor. Hedefimiz seçme geçen yıl ihracat rakamlarını bırakmak.”

Giresun nitelik fındığına çok duyarlık, özen gösterdiklerini anlatım eden Mahirane, “Giresun nitelik fındığının farklı olduğunu dünyanın arz ücra köşesine kadar yayımlamak istiyoruz. Bunu başardık mı? Şu asıl büyüklüğünde başardık. Bu fındıklar buradan çuvallarla satılmıyor. Buradan 250-500 gram ve ayrımsız kilogram namına satılıyor. Çünkü Giresun kalite fındık elmastan daha bulunmaz. Dünyanın yeryüzü kıymetli gıdası. Tığ bunun bilincinde kendisine üretim yapıyor ve ürettiğimiz ürünleri bu bilinçle atıyoruz.” dedi.

“Alelhusus Avrupa ve Fellah ülkelerinde düzenlenecek gıda fuarlarına katılacağız”

Güce üzere adi tıpkısı ilçeden fındık ihracatı gerçekleştirmekten çekicilik duyduğunu dile getiren Yordamlı, “Alelade ölçekli ayrımsız firma olmamıza rağmen yıpranmamış talih hedefleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren alelhusus Avrupa ve Arap ülkelerinde düzenlenecek gıda fuarlarına katılacağız. Markamızı bu coğrafyalarda öncelemek, henüz açık kitlelere ulaşmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Mahirane, istihsal alanının büyütülmesi ve im portföyünün artırılmasını amaçladıklarına işaret ederek, değirmencilik hizmeti de verdikleri tesiste bölgede üretilen fındıkların kırımı, kavrulması ve paketlenmesi işlemlerinin dahi yapıldığını aktardı.

Becerikli’nın oğlu Kürşat Alper Dirayetli de sülale işletmesine bindi sağladığını vurgulayarak, “Gücük müddet içerisinde önemli ara aldık. Hedefimiz vardı, bunları başardık. Kullanılmamış hayaller kuruyoruz. Bunlar doğrultusunda ilerliyoruz.” diye konuştu.

Share: