Giresun’da tarihi taraf eskimemiş projelerle turizme kazandırılıyor

Giresun’birlikte tarihi semt eskimemiş projelerle turizme kazandırılıyor

GİRESUN Giresun’de tahminî 200 yıl geçmiş Avrupa’dan ithal edilen malzemelerle düz yazı edilen, Rumlar ile Türkler’in yıllarca yaşadığı, türkülere bahis olan Zeytinlik Semti Evleri’ni turizme vermek yerine yenileme ve devletleştirme çalışmaları bitmeme ediyor.

“Giresun’un evleri/Şima ile köpürme/Kız benimle oynadın/Başkasıyla oynama” sözleriyle Giresun türkülerine laf olan Zeytinlik semtindeki iki asırlık evler Giresun Valiliği ve Karadeniz Kalkınma Ajansı aracılığıyla planlı proje kapsamında restore edilirken, Giresun Belediyesi aracılığıyla dahi Zeytinlik Semtinin gün batısı tarafında ise kamulaştırmayla ilişik eskimemiş bir mesai başlatıldı.

Giresun evlerinin genel özelliği

Tarihi Zeytinlik Evleriyle ait bilgelik veren Giresun Belediye Reisi Aytekin Şenlikoğlu, “Tarihi yapısı ile bildik bu semtin kestirmece iki asırlık evleri vardır. Avrupa’ya fındık götürücü gemilerin getirdiği ithal malzemelerle inşa edilen evlerde, Marsilya kiremitleri dikkat çeken ithal malzemelerden biridir. Zeytinlik semtinin eke özelliklerinden birisi, hiçbiri diğerinin manzarasına, çekicilik dolaşımına takı etmeyecek şekilde konumlandırılmış olmasıdır. Tarihi Zeytinlik Semtindeki evlerinin ilgi çekici bir özelliği birlikte taşların birbirine yapışması amacıyla mergup şima’dır. Şima; kireç, husye seyelan ve suyun karışımıyla oluşan harca sunulan isimdir. Akva bire bir karışım olmalı kim evler epey yıla karşın hala ayakta kalabilmişler. Ayrıca gelişigüzel karı bahçelidir. Her evin bahçesinde akarsu sarnıcı bulunmaktadır. Giresun evlerinde, süslemede dikkat çekmektedir. Aut cephelerde, intaç ve yer silmelerinde, saçaklarda, bap çerçeve, sırça çerçeve saçaklarında, parmaklık burgaçlarında, taşıyıcı sütunlarda, bostan ve giriş konu kanatlarında, göz içre, bakış kapılarında, ev yaşmaklarında, fırıldak kapaklarında, tavanlarda bezen unsurlarına düz verilir. Binalar madun imansız müştemilat, orta itmam hayat alanı ve en üst tekmil ise yatak odaları kendisine üç katlı mensur edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Zeytinlik Semti’ne ekleyerek kamulaştırma devam edecek

Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Dizayn Projesinin yapıldığı Zeytinlik Semti’nin mağrip tarafında ise kamulaştırmayla ikinci tıpkı Zeytinlik Evlerinin ortaya çıkartılacağını belirten Başkan Şenlikoğlu, “Zeytinlik Semtinin baz alarak kermen çevresindeki iskân bölgesindeki 36 dönümlük alanda kentsel inkılap sürecini başlattık. Bu düzlük içerisinde 13 tescilli işaret bulunuyor. Bu tarihi eserler korunarak kentsel dönüşüme başlayacağız ve gayrı alanlarda birlikte kamulaştırma bitmeme edecek. Bu proje kalenin batısındaki Zeytinlik Semti kabil gün doğusu tarafında de ikinci bir Zeytinlik Semtini ortaya çıkaracaktır. Antrparantez Zeytinlik Semtinin bulunduğu Sokakbaşı mevkiinde de bölgenin mimari yapısına uygun kadınlar pazarı inşaa edilecektir ve bulunan kadınlar pazarı ve oradaki yapılar temizlenerek yeşil alan oluşturulacaktır. Bu projeyle birlikte dahi Zeytinlik Semti’nin hacısı hocası henüz görünür hale gelecektir” dedi.

“Zeytinlik Semtini turizm amacıyla frapan kuzuluk getireceğiz”

Kentsel transformasyon, yenileme ve yeşil alan çalışmalarının arkası sıra ise Zeytinlik semtinin Safranbolu Evlerine alternatif turizm potansiyeli oluşturabileceğini birlikte tabir eden Komutan Şenlikoğlu, “Projelerimizin hepsini turizm endeksli adına yapıyoruz. Şehir merkezimizde Zeytinlik semtinde turizmi asıl aldık. Ayrıca Giresun turizm potansiyeli mevcut bir şehirdir. Turizm üzere gerekli gerekseme mahsus çağ, gastronomi, huy, inanç, plato, deniz kadar bütün unsurlara sahibiz. Çabucak bunları değerlendirme kalıyor. Tığ bile bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehir merkezimizdeki Zeytinlik Semti bile bunlardan birisidir. Bu çerçevede Zeytinlik Semtinde yapacağımız, eskimemiş restorasyonlar, kamulaştırmalar, yeşil kayran ve devir otobüsleri için park yeri alanları buraları alımlı arkaç getirecektir” diye niteleyerek konuştu.

Share: