Giresun’da tüketilebilen 45 zümre mantar olduğu belirlendi

Giresun’birlikte yapılan araştırmada, farklı şekillerde tüketilebilen 45 zümre yalan belirleme edildi.

Atatürk Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi Müdürü, ekoturizm uzmanı Zekeriya Karakayalı ile Tarsus Üniversitesi Çığır Yüksekokulu Iblağ Hizmetleri Bölümü Öğretim Yardımcısı Dr. Eksiksizlik Enes, Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü Dr. Akademisyen Alay Kanca aracılığıyla tabii ortamda yetişen mantarlar araştırıldı.

Araştırmaya ait “Giresun’da Doğal Namına Yetişen Yenilebilir Mantarların Gastronomik Değeri” konulu makale, Ordu Üniversitesi Içtimai Bilimler Araştırmaları Dergisi’nde yayımlandı.

Makalede, mülk genelinde yetişen tüketilebilen mantarlar ve bunlarla hazırlanan yemekler da kayran alıyor.

Karakayalı, AA muhabirine, Giresun mutfağında yenilebilir toy mantarların ne türlerinin tüketildiği ve yemeklerine ilgili araştırma yaptıklarını söyledi.

Çalışmada, yenilebilir toy mantarları bilen ve mutfaklarında kullanan deneyimli kişilerle görüştüklerini anlatım eden Karakayalı, şu değerlendirmede bulundu:

“Giresun form ile Bulancak, Keşap, Eynesil, Dereli, Yağlıdere, Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerinde 23 gönül ile görülerek olgun toplandı. Araştırma sonucuna bakarak, Giresun’un kadimden mevrut yenilebilir yalan çeşitliğine ve aşındırmak kültürüne erbap olduğu, ilde 18 aileye mensup 45 mantar hastalığı türünün tüketildiği, mantarlardan köfte, kavurma, kızartma, külbastı, dible ve pilavdan oluşan haddinden fazla muhtelif yemeklerin yapıldığı tespit edildi.”

Karakayalı, yalan sezonunun nisan sonundan başlayarak kasımın ortalarına kadar sürdüğünü belirterek, çalışmayla Giresun’da yeryüzü aşkın mantar türü bilici kişilerin ılımlı bölgelerdeki Dereli ve Yağlıdere ilçelerinde kayran aldığı bilgisine ulaşıldığını vurguladı.

Giresun’un coğrafi ve abuhava özellikleri dolayısıyla zehirli ve zehirsiz haddinden fazla sayıda mantara ev sahipliği yaptığının altını çizen Karakayalı, “Alanda ağılı olmadığı halde ağılı addedilerek tüketilmeyen bir nice mantar hastalığı türü olduğu görülmüştür. Literatürde tüketimi kazalı olduğu belirtilen kâh mantar hastalığı türlerinin ise tüketildiği görüldü. Bu konuda yapılacak terbiye faaliyetleri, yörede mantar hastalığı çeşitliliğinin korunmasını ve kullanımına yardım sağlayacaktır.” dedi.

Karakayalı, Giresun mutfak kültürünün benzeri parçası olan bu mantarların dahi yapılacak ilmî çalışmalarla ortaya çıkarılması gerektiğine bel ederek, kentte yenilen mantar ve mantar yemekleri hakkında merbut sayıda say bulunduğunu kaydetti.

Share: