Giresun’un 100 yıllık akarsu ihtiyacını karşılayacak proje amacıyla çabuk devletleştirme kararı artık

Giresun tarz, iki kaymakamlık, bir çevre ve köylerinin önümüzdeki 100 yıllık içmece suyu ihtiyacını karşılayacak olan ‘Giresun İçme Suyu Arıtma Tesisi Projesinde cesim tıpkısı hamle geride kaldı.

Fehamet Su İşleri marifetiyle ölçülü projenin uygulanacağı yurt üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan çabuk devletleştirme kararı daha çok.

Kararla ilişik Cumhur Reisi Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan metinde “Giresun İçme Suyu Projesinin yapımı için dolaşık harita ve listede sınırları ve bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Ululuk Akarsu İşleri Genel Müdürlüğü yoluyla tez kamulaştırılmasına, 2942 Az Kamulaştırma Kanununun 27. Maddesi mucibince karar verilmiştir” denildi.

Giresun Merkeze 70 kilometre uzaklıkta mevcut İkisu bölgesinden başlayan ve Giresun Format, Dereli, Duroğlu ve Keşap’ın komşu alanlarını havi projenin hizmete girmesiyle belediyenin cıvıltı pompalarının devreden çıkarak, tefeyyüz işlemine lüzum kalmayacağı bilgisi verildi. Giresun Belediyesi’nin vatandaşa suyu ulaştırmada karşısına çıkan yüksek canlılık maliyetini yeryüzü birkaç seviyeye düşürecek bu proje ile elektrik kesintilerine bağlı ortaya sâdır akarsu kesintilerinin tarihe karışacağı, 7 aktarılma 24 saat içme suyu kalitesinin taharri edilerek halka Avrupa Birliği normlarında içmece suyu verileceği bildirildi.

Giresun Şehremini Aytekin Şenlikoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İkisu bölgesinden Giresun Suret, iki kaza ve aynı beldeyi kapsayan içme suyu projesi istediğimiz şekilde ilerliyor. Projelendirmede eke ayrımsız ilerlemeyi tekmil ettik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete’de yayınlanan değişmeyen ile tasfiye tesisinin yeri için çabuk kamulaştırma kararı çıktı. Cumhurbaşkanımıza umum Giresunlu hemşehrilerim namına şükranlarımı sunuyorum. Bu devletleştirme ile 50.616 metrekarelik bir kayran proje için belirlendi. Bu proje, şehrimizin önümüzdeki 100 almanak akarsu ihtiyacını karşılayacak olması açısından berenarı mefret. İkisu’dan suyu getirip, arıtma tesisi kurarak, birinci sınıf içmece suyunu vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Bu proje ile belediyemizi 1 milyon TL’lik canlılık masrafından de tasarruf ettirmiş olacağız” ifadelerini kullandı. – GİRESUN

Share: