Giresun’un ilçelerinde 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı

Giresun’un Güce, Yağlıdere ve Espiye ilçelerinde 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı.

Güce Çokça Programlı Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kaymakam İbrahim Zahid Ahat ile Belediye Başkanı Aytekin Boduroğlu, mektepli ve vatandaşları selamladı.

Kaymakam Ahat, Cumhuriyet Altını Bayramı’nın kutlandığı bugünün Türk milletine hükmetmeye ve tutsak etmeye etkin kuvvetlere, bilcümle dünyanın gözü uğrunda vadi okunduğu günün sene dönümü olduğunu söyledi.

Törende, öğrenciler koşuk ve kâtiplik okudu, şarkılar söyledi. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ise ödülleri verildi.

Kutlama programı, derbent töreninin arkası sıra sona erdi.

Yağlıdere

Yağlıdere’deki merasim, Yağlıdere Küçük Asya Lisesi Konuşma Salonunda yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Öztürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99 almanak öyküsünün bire bir muvaffakiyet ve medenileşme öyküsü olduğunu belirtti.

Törende öğrenciler şiirler okudu.

Espiye

Espiye’de Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk verilen törende, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Halk pazarı alanında devam fail törende İlçe Kaymakamı Taner Tengir ve Şehremini Mustafa Karadere halkın bayramını kutladı.

Kaymakam Tengir, “Cumhuriyet, bütün suratsız şartlara ve imkansızlıklara karşın yurt, özgürlük, istiklal ve istiklal aşkıyla milletimizin, düşman işgalinden kurtulup bağımsızlığa ittihat etmek amacıyla kararlılıkla ve azimle canını ve kamu varlığını koyarak giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği zaferin adıdır.” diye konuştu.

Şiirlerin okunduğu törende halk oyunları, seyir ve oratoryo gösterileri sunuldu.

Share: