Giresun’un katıksız ve kültürel değerleri ressamların eserleriyle tanıtılacak

Azerbaycanlı ve Kırgız ressamlar, Giresun’un tabii ve kültürel noktalarını tablolarına yansıtarak kentin tanıtımına ulama sağlayacak.

Geçmişten bu yana Giresun’un ayrımlı bölgelerini resmeden, eserlerini açtığı sergiler yoluyla sanatseverlerle buluşturan SELIM Fırka Giresun Saylav Sabri Öztürk, Giresun’un tanıtımına yardım icat etmek amacıyla Azerbaycan asıllı Türk vatandaşı ressam Teymur Ağalıoğlu ile Kırgız ressamlar Arstanbek Dukuev, Taalaibek Musurmankulov ve Talgat Bokoev’i kente nida etti.

Ressamlar Dereli, Görele ve Şebinkarahisar ilçelerinde yaylalar, şelaleler, göller kabil doğal güzelliklerin beraberinde kültürel varlıkları resmetti. Ortaya çıkan tablolar işporta ile sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Milletvekili Sabri Öztürk, AA muhabirine, ekin sanatla yapılan tanıtımların insanlar amacıyla hafızalarda daha kalımlı olduğunu söyledi.

Giresun suret ve yaylaların peşi sıra Şebinkarahisar ilçesini tabloya yansıttıklarını ifade fail Öztürk, “Ressam arkadaşlarımız Şebinkarahisar merkezden kalenin siluetinin görüleceği şekilde tıpkı mücahede yaptılar. Yağmurun arkası sıra bulutlar, tarih ışığı ve hayalet haddinden fazla gani oldu.” dedi.

Öztürk, Şebinkarahisar’ın doğasıyla balaban aynı saha olduğunu vurgulayarak, “Eğribel Geçidi’nden bilahare sonbaharın bilcümle tonlarının görüldüğü ormanlar, ağaçlar, vadiler, toprağın rengi bile değişik, bu kolaylıkla ressamlarımızın da dikkatini çekti. Zaten ressamlarımız doğada çalışıyorlar. Renk ve çerağ üzerinden özlük kompozisyonlarını yapıyorlar.” diye konuştu.

Ortaya sâdır tabloların asırlar boyu Giresun’u tanıtacağını aktaran Öztürk, “İnsanlar serencam dönemde bakir yerler, kullanılmamış tatlar arayışı içerisinde. Bu anlamda Karadeniz haddinden fazla güzel tıpkısı düzlük. Bütün dünyadaki insanların öğrenmesi amacıyla bu zümre tanıtımlar haddinden fazla büyük.” ifadelerini kullandı.

“Giresun’u dört sezon işlemek istiyoruz”

31 yıldır Türkiye’dahi işlek Azerbaycanlı ressam Teymur Ağalıoğlu ise Türkiye’nin herhangi bir tarafını dolaştığını anlatım ederek, “Kırgız arkadaşlarımızla bu arada, Giresun’u dört mevsim gitmek istiyoruz. İleride üstelik foto sergisi düzenlemek ve sergilemek istiyoruz. Hem resimlerimizi hem da Giresun’u tanıtacağız.” dedi.

Giresun’dahi resim için çok güzelce manzaralar olduğuna dikkati calip Ağalıoğlu, “Ensiz dışında birçok yere gittim, epey Türkiye’nin değme tarafı behişt. Bunu üstelik bilmemiz gerekiyor. Bu güzellikleri koruyalım. Türkiye’birlikte hangi kadar resim yaptım bilmiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Kırgızistan’dan gelerek Giresun’u resmeden Arstanbek Dukuev bile Türkiye’üstelik ve alelhusus Karadeniz’birlikte gösterici yapmanın hayali olduğunu söyledi.

Daha önceki da Türkiye’ye geldiğini ve ilerleyici dönemde esasen gelerek suret boşaltmak istediğini dile getiren Dukuev, Karadeniz’in ressamlar üzere haddinden fazla ensesi kalın bire bir meydan olduğunu vurguladı.

Share: