“Giresun’un Pamukkale’si” iki ayda 60 bini çok ziyaretçi çekti

Giresun’dahi mineralli suyun aktığı beyaz zehir taşlar ve turkuaz mülevven göletlerden oluşan Göksu travertenlerini iki ayda 60 bini aşkın emanet gezdi.

Dereli ilçesinin Pınarlar köyünde bulunan Göksu travertenlerinde 2020 yılında Giresun Valiliği İl Özel İdaresi Hars ve Toplumsal İşler Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında, ayazlık şeklinde büyüklü küçüklü çokça sayıda akmaz oluşturuldu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının birlikte desteklediği proje kapsamındaki çalışmaların arkası sıra Giresun Valisi Enver Ünlü’nün talimatıyla travertenler bu zaman 7 Temmuz’de ziyarete açıldı.

Dereli- Şebinkarahisar karaca yolu güzergahında kâin travertenler, domestik ve yabancı ziyaretçilerden kısık bandaj gördü.

Giresun İl Hususi İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, ziyarete açıldığı günden bu yana travertenleri 60 binin üzerinde güç gezdi.

“Çok beğendik, natür saf, henüz dahi güzelleşmiş”

Samsun’dan müracaat etmek amacıyla kente mevrut Ruh Kocaoğlu, AA muhabirine, arkadaşlarıyla internette gördükleri Göksu travertenlerini konuşma ettiklerini söyledi.

Travertenlerin görseliyle yetişkin tıpkı düz olduğunu rapor eden Kocaoğlu, “Açıkçası hiç beklemediğimiz kadar iyicene, Giresun’a ve Doğu Karadeniz’e yakışan bire bir düzlük ergin. Semavi Göl’den çıkıp da buraya geldik. Haddinden Fazla beğendik, natür akman, elan bile güzelleşmiş.” dedi.

Umu Oldukça dahi travertenleri ilk defa gezdiğini anlatarak, “Pamukkale kabilinden, haddinden fazla evire çevire ayrımsız kayran. İnşallah halkımız burayı saf cirim ve bozulmaz. Maşrık Karadeniz’bile hakeza ayrımsız vadi olacağını on paralık durum etmezdim, çok şaşırdım. Firuze nitelik domuzuna, suyu de sevimsiz ve evire çevire.” diye niteleyerek konuştu.

“Pamukkale ayağımızın dibindeymiş birlikte haberimiz yokmuş”

Giresun’un Görele ilçesinden mevrut Gülizar Arkadaş da Göksu travertenlerine hayran kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Ego seçme ant Pamukkale’ye başvurmak isterdim, meğerse Pamukkale ayağımızın dibindeymiş de haberimiz yokmuş. Burayı yapanlardan Allah razı olsun, çok pir, süper bire bir meydan. Bütün söylüyorlardı böyle benzeri düz olduğunu, bu kadar ongun olduğunu ummuyorduk, bağışlamak baht oldu.”

Ordu’dan gelerek ailesiyle travertenleri gezen Emel Okumuş, Göksu travertenlerinin “mini benzeri Pamukkale” olduğunu dile getirerek, “Başmak ile girilemiyor olması çokça hoşuma gitti. Henüz gittikçe eminim oluşumlar büyüyecektir ve daha de sunturlu olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kızı Akarsu Ziyalı ise travertenlerin, insanların değer vermesi ve koruması gereken aynı düzlük olduğunu vurguladı.

Share: