Göbeklitepe’nin ziyaretçi sayısı 8 ayda 500 bine yaklaştı

Şanlıurfa’üstelik 12 bin almanak geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” namına nitelendirilen ve UNESCO Acun Mirası Listesi’nde vadi kayran Göbeklitepe’yi yılın 8 ayında 495 bin 725 gönül konuşma etti.

Turizme 2018’de kazandırılan Göbeklitepe, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan yoluyla 2019’un “Göbeklitepe Yılı” zar edilmesiyle ayrımsız yıl 412 bin 378 kişiyi ağırlayarak makro bire bir ziyaretçi sayısına ulaştı.

Koronavirüs salgını nedeniyle 197 bin 912 kişinin musahabe ettiği 2020 yılının peşi sıra yeniden atağa güzeşte Göbeklitepe, 2021’da evvel 5 ay pandemi nedeniyle sınırlanmış olmasına karşın 567 bin ziyaretçiyle kendi rekorunu kırdı.

Göbeklitepe, 2022’nin geride mütezayit 8 ayında ise 495 bin 725 ziyaretçi sayısına ulaşarak artan 4 kamer böylelikle yıpranmamış rekor üzere düş verdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Işıklı Aslan, AA muhabirine, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan eliyle 2019’üstelik açılan Göbeklitepe’nin bir sene “Göbeklitepe Yılı” kendisine ilan edildiğini hatırlattı.

O günden itibaren Göbeklitepe üzere bakir bir süje açıldığını ancak pandemi döneminde mergup seviyeye ulaşılamadığını belirten Okumuş, şöyle konuştu:

“Maalesef 2020 yılında birlik dünyada enerjik olan pandemi zımnında ziyaretçi sayısında istediğimiz rakama ulaşamadık. 2021 yılının ilk aylarında bile pandemi hareketli olmasına karşın acul toparlayarak 560 bini geçen bir rakama ulaştı kim bu sayı müze ve harabelik yeri ziyaretçi sayısı itibarıyla Göbeklitepe’nin önce 5’e girmesini sağladı. Bu açıdan baktığımız devir Göbeklitepe gelişigüzel yıl gerçekte katlanarak kişi rekorunu tazeliyor. Bu sene ise ağustos ayı bakımından 500 bin rakamını bulmuş durumdayız. Ilkgüz bakımından birlikte planımız, beklentimiz geçen yılın toplanmış rakamını artırmak ve 600 bine çağrıştırmak. Bu yıl herhalde özlük rekorumuzu kırdığımız, yer aşkın müzakere edilen yıl olacak, elimizdeki veriler bunu gösteriyor.”

Firez ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Şanlıurfa genelinde uygulamaya konulan “Taş Tepeler” projesi kapsamında Göbeklitepe ve bire bir 11 neolitik alanın bulunduğunu belirten Entelektüel, buraların birlikte ziyarete açılmasıyla alelhusus yabancı gezmen sayısında Şanlıurfa ve civarında balaban ayrımsız hareketliliğin olmasını beklediklerini kaydetti.

Bunun sinyallerini gördüklerini aktaran Işıklı, “Yabancıların ilgisini sahada üstelik görebiliyoruz. Dünyanın faklı bölgelerinden alelade gruplar bile olsa Göbeklitepe ve Karahantepe’ye geliyorlar. Göbeklitepe’nin bu kadar murat görmesinin anne nedenlerinden tıpkı tanesi; 12 bin almanak benzeri tarihe cemaat olması, dizi film, canlandırma ve “Taş Tepeler” projesinin nazik bandaj görmesinden kaynaklandı. Önümüzdeki dönemlerde dahi bunun katlanarak artacağını düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Göbeklitepe turizmin lokomotifi

Turizmci Müslüm Güdücü ise kente gelen turistlerin büyük tıpkısı çoğunluğunun Göbeklitepe’yi girmek istediklerini dile getirerek, “Göbeklitepe Şanlıurfa turizminin lokomotifi oldu. Esbak yıllarla kıyasladığımızda Orak Ayı ve Ağustos aylarında düşüş yaşanırdı ama Göbeklitepe’den kıran bu aylarımız bile gür geçti. Bu yılın geçmiş 8 ayındaki verilerle akıbet 4 kocaoğlan iyicene geçecek.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Vedat Akaret bile ailesiyle Bursa’dan ilk defa geldikleri Şanlıurfa’bile görülmesi gereken çokça düz olduğunu belirterek, bunlardan birinin da Göbeklitepe olduğunu söyledi.

Akar, Göbeklitepe’nin etkileyici tıpkı düzlük olduğunu tabir ederek, herkesi Şanlıurfa’ya çağırma etti.Share: