Göçerler günler sürecek metin ahit yolculuğuna hazırlanıyor

Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki yaylalarda nazil göçerler için albeni sıcaklığının düşmesiyle memleketlerine zaman yolculuğu başlıyor.

Yaz döneminde Şarki ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerindeki Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır kabil illerden hayvanlarına elan bol otlaklar nail olmak üzere Karlıova’daki yaylalara mevrut göçerler günlerce sürecek zaman yolculuğu amacıyla hazırlıklarını yapıyor.

Yaz aylarını faziletli rakımlı yaylalarda geçiren göçerler, eşyalarını toplayarak havaların serinlemesiyle merkeze yakın ovalara yerleşti.

Burada yaklaşık benzeri hafta konaklayacak göçerler, hayvanlarının bile kaldıkları ovaya ulaşmasıyla memleketlerine görünmek için yola çıkacak.

Göçerlerden Mustafa Akalın, gazetecilere, havaların ısınmasıyla Diyarbakır’dan Karlıova’ya geldiklerini belirterek, 3-4 ay yaylada kaldıklarını söyledi.

Dönüş yolculuğu amacıyla hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatım fail Akalın, “Havalar üstelik soğuduğu için okşamak zorundayız. Çocuklarımızın üstelik okula gitmesi gerekiyor.” dedi.

Haci Akalın bile şita aylarını Elazığ ve Şanlıurfa’de geçirdiklerini yaz aylarında ise Karlıova ilçesindeki yaylalara geldiklerini anlatım etti.

Akalın, Elazığ’a döneceklerini anlatarak, göçerlerden bazılarının Şanlıurfa’ya bazılarının ise Diyarbakır’a gideceğini belirtti.Share: