Göreme Bulutsuz Çekicilik Müzesi yolu trafiğe kapatılıyor

Göreme Münhal Çekicilik Müzesi yolu trafiğe kapatılıyor

NEVŞEHİR – Nevşehir’birlikte Göreme’yi Ürgüp ilçesine bağlayan ve UNESCO Dünya Ekin Mirası listesine düz düz Göreme Belirtik Hava Müzesinden güzeşte defa, eskimemiş yolun açılmasıyla alay malay trafiğe kapatılacak.

Yapımı tartışmalara sebep olan Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesi ile Nevşehir’in minval ilçeyle sınırlı Göreme beldesini birbirine bağlayacak mütenavip kat, düzenlenen tıpkı törenle miftah trafiğine açıldı. Yolun hizmete açılmasından bilahare Göreme Berrak Hava Müzesi içinden geçen yol trafiğe kapatılacak. 2 bin 2 beniz metrelik asfalt yolun hizmete kazandırılması zımnında Ürgüp ilçesine vabeste Ortahisar beldesindeki cadde zıkkım üstünde tören düzenlendi. Defa açım törenine Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Tümen Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Uyanık ve Yücel Menekşe’nin yanı sıra tören düzeni üyeleri, sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, uray başkanları ve çokça sayıda yurttaş katıldı. Törende Nevşehir İl Genel Meclisi Başkanı Gürbüz Canlı üstelik, hizmete kazandırılan posta ile ilişik ustalık bilgiler verdi. Dinç, 2 bin 2 beniz metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindeki yolun 2023 yılında tamamlanacak konfor tabakası ve diğer ast çatı çalışmaları ile alay malay 21 milyon 650 bin TL’lik harcama yapılacağını ifade etti.

Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel ise Ortahisar-Göreme arasındaki bulunan yolun esbak yıllardan beri kullanımı ile Göreme Yalınlık Çekicilik Müzesi içerisini ikiye ayıran tıpkı karayolu olması dolayısıyla araçların geçişi sırasında oluşan vibrasyon etkisinin hem Müze içerisindeki ve hem de çevredeki doğal ve kültürel varlıklara güç zararlar verdiğini belirterek, bu yolun ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte olduğunu söyledi. Becel, “Hars ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma ve Alt Çatı Bakanlığı ve İl Özel İdaresinin işbirliği içerisinde tamamlanan bu öğün, Kapadokya bölgesinin merkezinde bulunması zımnında da az çok ehemmiyet taşımaktadır. Bu el etraflı zamandır hasret çekilen, özlem duyulan benzeri yoldu. Bu posta UNESCO Dünya Mirası Listesinde meydan düzlük Göreme ayan Gelgel Müzesinin de korunmasını sağlayacak. Zira mevcut kere Göreme Zahir Çekicilik müzesinin ortasından geçiyordu. Her kurgu geçişinde üstelik Göreme Belirtik Çekicilik müzesinde meydan düz saf yapılara ve kiliselere beis veriyordu” ifadelerini kullandı. Yapılan duanın ardından kesilen kurdele ile trafiğe açılan yoldan evvel güzeşte dahi Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel oldu.

Göreme-Ortahisar yolunun trafiğe açılmasıyla birlikte Göreme Belirtik Hava Müzesi içinden geçen öğün de çevirici trafiğine kapatılacak.

Share: