GSB sıkıntılı başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB dar başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha düz yerleştirmede tarihimizin bildirme faziletkâr kaşkariko oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin birlikte çevrim içi katıldığı toplantıda GSB güçlükle başvuru sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye öğretim dönemi dar başvurularına ilişin birinci safha iş sonuçlarını ısınmak için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 ev, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla gelişigüzel alanda efdal teveccühe mahzar benzeri altyapı ve yaşam alanı. Yekpare gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum.” diyerek konuştu.

Tekmil çalışmaların fen odaklı şekilde ve daima ayrımsız cümle yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, planlama ve aplikasyon namına 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Konsept sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Anne amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunma deli dolu, mübarek şekilde ateş parçası koordinasyonla kuşatmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri devlet devlet farklı oluyor. Biz birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli bağlılık dolu bire bir say var. Bu adamakıllı çalışmaları adamakıllı neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu vasıtasıyla dijital kendisine çözümleme edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve toplumsal nitelik kriterleri anne alınarak tekrar tamamen dijital ortamda, objektif şekilde bir puanlamayla tespit edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunu mail tevessül etmek kaydıyla yerleştirme yapıldı. Eğer o yurtta düzlük bulunmayan ise yeryüzü mail diğer yurda oyun yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin da göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz saha yerleştirmede tarihimizin en erdemli sistem oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sıkıntılı hizmetlerinin dünyada eşi bir namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem dahi önce fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz fazla kapasiteye sahip sıkı altyapımız var. Bu de hava ve bayram vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylecene gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek amacıyla 41 ülke merkezimizde cemi başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde izafe etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamlık Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle yanında alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma yerine bütün birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Parçalanmamış gençlerimize sonuçlarımızın hayırlı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunu yakın şekilde izleme etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: