GSB sınırlı başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha yer yerleştirmede tarihimizin genişlik yüksek komplo oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin bile devre içi katıldığı toplantıda GSB ensiz müracaat sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek öğretim dönemi daraç başvurularına ilişin bir numara safha düzentileme sonuçlarını benimsemek için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 ev, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla herhangi bir alanda faziletli teveccühe mahzar tıpkı enfrastrüktür ve dirim alanı. Kül gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Tekmil çalışmaların bili odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkı sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve aplikasyon kendisine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Desise sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini en etken, bereketli şekilde dinç koordinasyonla imale etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri memleket mülk farklı oluyor. Tığ dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı tabiiyet dolu ayrımsız mücahede var. Bu iyicene çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital kendisine çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan muazzez öğrencilerimiz, sağlık, sükse ve sosyal nitelik kriterleri anne alınarak gine tamamen dijital ortamda, afaki şekilde tıpkı puanlamayla tayin edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer mail olmak kaydıyla kapan yapıldı. Şayet o yurtta meydan yok ise arz mümasil özge yurda tertip geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha henüz var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin arz faziletkâr kapanca oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı güçlükle hizmetlerinin dünyada eşi bire bir bulunmayan. Tığ yüzde 80’lik oranı hem üstelik evvel fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz çok kapasiteye eş sınırlı altyapımız var. Bu da alım ve sevinç vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların sonunda seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak görünmek üzere 41 memleket merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene eskimemiş başarılarla sizlere paylaşacağım. Yekpare Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tam gençlerimize sonuçlarımızın alımlı çalımlı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz yakın şekilde strateji etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: