Gültak: “Çamlıbel Projesi üzerine vatandaşlar falsolu bilgilendiriliyor”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Çamlıbel Akarsu Sporları Merkezi ile ilişkin vatandaşların gâh şahıslar tarafından kusurlu bilgilendirildiğini söyleyerek, projenin ve kentin gelişiminin önünün kesilmeye çalışıldığını ifade etti.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Meclisi Mesafe Kocaoğlan Gösterişsiz Toplantısında küçümseme alan Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, Çamlıbel Akarsu Sporları Merkezi ile ilişkin açıklamalarda bulundu. Projeyi Çamlıbel’da oturan esnafın istediğini aktaran Gültak, “Bundan 3-4 ay geçmiş size ‘Hadi gidelim Çamlıbellilere soralım. Hodri meydan’ demiştim fakat gelmediniz. Bu projeyi; Çamlıbel esnafı istiyor, oturan vatandaşlar istiyor, İstiklal Caddesi esnafı istiyor. Bağımlı zaman zaman birileri çıkıyor, kavisli bilgilerle milletin kafasını karıştırıyorlar. Sonraları biz gidip onlara gerçekleri anlatınca ‘Bize anca söylemediler’ diyorlar. Bunlar siyasetin içinde olan şeyler, o kişiler işlerini yapıyorlar. Yapmak zorundalar. 0,20 yoğunlukla çarptığınız antlaşma 13 bin metrekare tıpkısı mecbur alan oluyor. Tığ bu işin imarını hep alay malay yaptık, elimizdeki evraklarda bunlar yazıyor. Doğrusu bu alanın galiba benzeri alanı Akarsu Sporları Merkezi görünmek zorunda. Olur şurası üstelik söylüyorum tığ önce söylediğimizde yat limanı söyledik amma baktık ki, yat limanı etme şartları bu bölgede türlü değil. İnsanların da hakeza tıpkısı isteği olmayınca doğrusu ondan bilahare kişi fikrimizi değiştirdik ve Su Sporları Merkezi haline getirdik. Dolayısıyla öyle söylendiği kabil; projede 38 bin, 60 bin, 70 bin metre sınırlanmış düz bulunmayan. O şahıslar külliyen falsolu hikmet veriyor” dedi.

“350 balıkçımızın hakkı korunuyor”

Akarsu Sporları Merkezi Projesi’nin kıran uç çizgisi kanunlarına akla yatkın tıpkı şekilde hazırlandığını vurgulayan Gültak, “Çevre Bakanlığı bu imarı Akarsu Sporları Merkezi koyulmak kaydıyla verdi. Yani siz oraya 3 metre, 5 metre, 10 metre, 600 metre aynı sadık alanda, tıpkısı havuz veya benzeri basket sahası yaparak Su Sporları Merkezi şartlarını namına getiremezsiniz. Getirmediğiniz takdirde da oranın imarı çürük tamam. Antrparantez, mektep çocuğu balıkçıların Atatürk Parkı’na kaydırıldığı de bütünüyle hatalı tıpkısı bilgidir. Kestirmece 330 balıkçımızın hakları korunuyor” ifadelerini kullandı.

Gültak’tan, Site Konseyine tepki

Site Konseyini eleştiren Gültak, “Böyle bire bir konseyde doğruyu sağlamak filhakika gibi değildir. Konseyde moderatör canip olduğunu söylüyor, konuşması müstelzim eşhas konuşturulmuyor. Otel yapılacak diyen kişiler ne bilgi ve belgeye dayalı konuşmuştur derk etmek olanaklı değil. Bu projeyi Vahap Seçer’e sunduk, kimseden aynı şey saklamadık. Seçer bize, ‘Atatürk Parkı’na girmeyin, parkın altına park yapın’ dedi. Bu bire bir karşı çıkmaydı. Anıtlar Kurulundan izin alınmadan Cumhuriyet Alanı’nda tıpkısı şey yapılamayacağını Büyükşehir’in ofis başkanı de açıkladı. Başkan Seçer’in bunları proje olmasın diye söylediğini düşünüyorum. Projeye hangi site plancıları hangi mimarlar odası ne birlikte STK’lar hiçbiri cebin çıkmıyor. Çıkan varsa gelsin konuşalım” şeklinde konuştu.

“İhaleden sonra projeyi Çamlıbel ve İstiklal Caddesi esnafı ile paylaşacağım”

Yaklaşık 330 idmansız balıkçının korunacağını yineleyen Başbuğ Gültak, şunları söyledi: “Müptedi balıkçılar korunacak ve bunların üstüne birlikte 120 kesim ekstra yatın girilmesi için yer yapılacak. Cumartesi gittiğimde gene bir şeyi söylediler, açık deniz olduğundan kıran limanın kapısından dolma geldiğinde bütün o ekmek arası balık satan nazik gemilerimiz sallanmakta ve birbirine çarpmaktadır. Sabık senelerde bile bunlardan aynı tanesinin battığını gördük. Ulus Bahçesine üstelik onlara korunaklı yıpranmamış yerler yapıldı ve şu dakika 10-12 lime gemimiz var. Onlar birlikte kıygın edilmeden o bölgeye nezih, temiz ve korunaklı tıpkısı alana taşınacaktır. Yani hangi toy balıkçılar hangi savuşturmak arası balıkçılar olacak. Burada koordine adına Karaduvar Limanı’nın kapasitesi arttırılmaktadır. Bakanlığımız aracılığıyla oradaki kısaca 20 veya 30 civarındaki aç balıkçılar de Karaduvar’a taşınarak bölgemizde aç balıkçılık deyince akla hoppadak ve yemeden içmeden Karaduvar’ın gelmesi üstelik sağlanacaktır. Nedeniyle buranın ayrımsız imarını Belde Bakanlığı yaptı. Eriştirme Bakanlığımız yapılabilirlik raporlarını bitirdi. Cumhurbaşkanlığımızın Strateji Kat Başkanlığına gönderdi. Strateji Daire Başkanlığı akla yatkın görür, ‘Yap İşlet Devret’ modeliyle buranın yapılmasına cevaz verirse, Eriştirme Bakanlığımızla ‘Yap İşlet Devret’ modeliyle buranın ihalesine çıkacaktır. Bu tenkis aşamasına çıktığında tabii ki projeler bile çıkacak. O projeler çıktığında birlikte ben bunları Çamlıbel ve İstiklal Caddesi esnafı ile paylaşacağım.” – MERSİN

Share: