Gümüşhane domestik haberleri | İsviçreli müsteşar Tınner Gümüşhane’de

Gümüşhane’birlikte, Toplumsal Gelişme amacıyla Karı Deneyimsizlik ve Sakat Derneği eliyle hazırlanan ve İsviçre Büyükelçiliği eliyle onaylanan “Avrat hakları, kadına yönelik güç, karı girişimciliği” projesi çerçevesinde İsviçre Ekin ve Ekonomi Müsteşarı Ariane Tınner kente gelerek projeyi durumunda inceledi.

Içtimai Evolüsyon amacıyla Kadın Toyluk ve Özürlü Derneği tarafından hazırlanarak İsviçre Büyükelçiliği’ne sunulan proje çerçevesinde Karı ve Sosyal Hizmetler bünyesinde şiddete tutulmuş, devlete sığınmış, dezavantajlı gruptaki 20 kadına adam hakları, temel ülfet eğitimi, kadına müteveccih ivinti, millî ve arsıulusal eş hakları ve kadına yönelik şahsi aksiyon alanında terbiye verildi. İsviçre Ekin ve Tutum Müsteşarı Ariane Tınner İsviçre Büyükelçiliğine sunulan ve kabul edilen projeyi uygulama alanında değerlendirmek üzere Gümüşhane’ye gelerek proje üzerine teferruatlı vukuf aldı ve şehrin tarihi ve kültürel alanlarını aşinalık fırsatı buldu.

“Projenin bitmeme etmesi noktasında lüzumlu çalışmaları yapacağız”

Gümüşhane’nin kırsal bölgelerinde birlikte proje yürütülebileceğini belirten İsviçre Hars ve Tutum Müsteşarı Ariane Tınner, “Gümüşhane’üstelik olmaktan çokça mutluyuz. Derneğimizle birlikte çalışmaktan bile kurum duyduk. Proje 20 kadına müzaheret etmekle başlamıştı ama görüyoruz kim demincek 60 kadına kazanmış bu beklediğimizden birlikte daha nazik bire bir etkiye cemaat olduğunu gösteriyor. Projenin amacı zor durumda olan alelhusus eşleri vasıtasıyla şiddete uğrayan kadınlara haklarının hangi olduğunu öğretmek ondan sonraları dahi özlük ayakları üstünde durabilmesi amacıyla lazım eğitimleri alıp kişi kendilerine yetmelerini hatırlamak” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: