Gümüşhane evcil haberleri | Gümüşhane’deki tarihi Ayasofya Camii’nin adı değiştirildi

Gümüşhane’deki tarihi Ayasofya Camii’nin adı değiştirildi

Bakir anatomi tabelasının caminin tarihi duvarlarına vida ile sabitlendiği görüldü

Türkiye’deki 9 Ayasofya camisinden biri olan Gümüşhane’deki caminin isminin değiştirilmesine vatandaşlar aksülamel gösterdi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’birlikte Itidalli Çağ’da nesir edilen ve 285 sene önce camiye çevrilen Ayasofya Camii’nin adının değiştirilmesi tepkilere hastalık oldu. Yeni kişioğlu tabelasının caminin tarihi duvarlarına vida ile sabitlendiği görüldü.

Merkeze sınırlanmış Arzular-Kabaköy beldesi sınırlarındaki sakat Kabaköy köyünde Itidalli Çağ’birlikte yapıldığı değerlendirilen ve Hagia Sophia’ya adanan kilise, Trabzon Küçük Asya İmparatorluğu döneminde piskoposluk merkezi haline getirildi. 18. yüzyıl başlarına kadar kilise namına kullanılan bina, bölgedeki Türk nüfusunun artmasıyla 1737 yılında camiye çevrildi. Osmanlı Padişahı Hükümdar Abdulaziz aracılığıyla Kabaköy Ayasofya Camii’ne önder ve vazifeli tayini üzere verilmiş tıpkısı nişancı bulunan cami, mustatil planlı, 3 nefli, 3 apsisli ayrımsız yapıya ehil. İçerisinde devasa sütunların kayran aldığı, aut duvarlarında kilise olduğu döneme ait süslemelerin bulunduğu cami 1972 ve 2010 yıllarında iki posta restore edildi. Türkiye’deki 9 Ayasofya camisinden birisi olan ve kapısında tarihi çeşmesi kâin tarihi yapıyı mahalle sakinleri gözü gibi korurken, 285 yıldır Müslümanlar’ın ibadet ettiği tarihi caminin ismi tarihi duvarlara vida ile sabitlenen resim ile Gümüşhane Müftülüğü yoluyla değiştirildi. Kabaköy Mahallesi Eskimemiş Camii adı verilen tarihi caminin adının değiştirilmesi vatandaşları huzursuz ederken, Arzular-Kabaköy Belediye Reisi Kısık Özenç Biliş yapılan yanlışlığın düzeltileceğini söyledi.

“Karye halkı Ayasofya değil üstelik illet Kullanılmamış Cami diye niteleyerek bayağı benzeri aksülamel gösterdi”

Caminin isminin değiştirilmesinin köy halkı aracılığıyla tepkiyle karşılandığını belirten Gaziler Mahallesi Muhtarı Sabil Alan, “Burası Ayasofya Camii. Resmi kayıtlarda dahi elhak var. Müftülük yoluyla kül camilere takıldığı kabil buraya bile tablo takıldı. Yalnız bunun kavisli olduğunu, buranın Ayasofya olduğunu, ki zaten tığ resmi girişimlerde da bulunduk konuyla alakadar. Belediye başkanımız da bu konuyla ilgilendiren hassas kendisine çalışmalarını sürdürüyor. Ayasofya Camii olarak levha esasen yerine asılacak. Köylü birlikte bu yazıyı burada görünce normal namına Ayasofya değil bile ne Kullanılmamış Cami diye sıradan aynı aksülamel gösterdi. Konuyla ilgilendiren girişimlerde bulunuldu, resmi yazışmalar yapıldı, inşallah düzelecek. Tabelanın asılması da kavisli oldu, bu şekilde asılması olmadı” dedi.

“Tabelayı kim getirdi, şüphesiz astı bilemiyoruz”

Caminin tarihinin kayıtlarda yer aldığını ve isminin Ayasofya Camii namına kalması gerektiğini anlatım fail Gaziler Mahallesi sakinlerinden Tekin Ezber, “Banko hatalı bu. Yeni Cami diye bire bir şey yok, bunun tarihi galiba, kayıtlarda Ayasofya Camii olarak kalması önem sunma ediyor. Tarihi bire bir yapı, vakıfların uhdesinde bura. Kesinlikle burada elhak onlardan müsaadesiz her madde yapılamaz. Bunu kim getirdi zahir astı bilemiyoruz” diye konuştu.

“Kayıtlarda Bakir Cami namına geçiyor”

Müftülük yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, tarihi caminin ismi kayıtlarda Eskimemiş Cami kendisine geçtiği amacıyla bahis konusu safiha asıldı. Yetkililer, muktezi başvurular neticesinde caminin adının gine Ayasofya Camii yerine değiştirilmesi noktasında çalışmaların yapılacağını anlatım etti.

Share: